Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Családi adókedvezményt a...

Családi adókedvezményt a teljesítés vagy a kifizetés hónapjában vehetem ígénybe?

Figyelt kérdés
Az különösen akkor kérdéses ha hónapokkal később kapom meg a pénzem
2014. ápr. 10. 15:50
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem èrtem a kèrdèst.Rögtön ahogy dolgozol igènyelheted,ès igy fogod kapni a fizudat.
2014. ápr. 10. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Micsoda????

A családi adókedvezményt minden hónapban igénybe veheted.

2014. ápr. 10. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Vszínű nem voltam eléggé világos.


Tehát év elején dolgoztam, amit azóta nem fizettek ki.

Ha most áprilisban megkapom ezt a kintlevőségemet, akkor áprilisra ígénybe vehetem-e a családi kedvezményt.

VISZONT szerződés szerint ezt az összeget februárban kellett volna megkapjam, akkor viszont máshonnan származó jövedelemre veszem teljesen ígénybe a kedvezményt.

Akkor az, hogyjár-e még a januári munkámra kedvezmény,

annak lehet fügvénye, hogy melyik hónapra számolom.


Így már remélem érthető a kérdésem.

2014. ápr. 10. 17:29
 4/8 anonim ***** válasza:

Én értem, csak Te nem a családi kedvezmény "menetét".


Év közben ha valaki igényli a családi kedvezményt, akkor azzal csak akkor tud a gyakorlatban élni, ha van adóköteles jövedelme.

Ha Te már januártól kérted a kifizetődet, hogy vegye Nálad figyelembe, akkor teljesen mindegy, hogy azt a januári fizetést mikor kapod meg, Ő úgy számfejti le, hogy már figyelembe vette a kedvezmény összegét.

Olyan időszakra, amelyre kérted a kedvezmény figyelembevételét, ne kérd másik adóköteles jövedelmedre is, nehogy később "dupla" érvényesítés legyen belőle, ha mégis megkapod az elmaradt béred.

Viszont, ha úgy látod, hogy valószínűleg nem fizet rendesen a munkáltatód, akkor inkább a következő hónaptól mondd vissza a családi kedvezmény igényedet nála, és attól a hónaptól kezdve kérd a "másik" adóköteles jövedelmedre a kedvezmény érvényesítését.


Vigyázni kell, nehogy dupla érvényesítés legyen adott hónapon belül, különben befizetnivalód lesz, amit egy bizonyos összeghatár fölött (10 ezer forint) különbözeti "bírsággal" szankciónál a törvény!

2014. ápr. 10. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Magánszemélyként, megbízási szerződésseé dolgozom mindkét helyen, tehát a visszaígénylés utólag történik, kérdés milyen mértékben.

Eddig nem kaptam kielégítő választ.

2014. ápr. 10. 20:48
 6/8 anonim ***** válasza:

Fél információból félmegoldás.:)


Most már tudunk mindent, tehát akkor a helyzet a következő:


Ha jól értem, akkor év közben nem kéred a családi kedvezmény érvényesítését a megbízási díjadnál, hanem év végén az adóbevallásban szeretnél majd élni vele.


A családi kedvezmény azokra a hónapokra jár, amely hónapokban a gyermek (gyermekek) után családi pótlékra is jogosult lennél.

Ha ez az év minden hónapjára igaz, akkor minden hónapra jár. Ez havi lebontásban 1-2 gyermek esetén 62.500,- Ft/gyermek.

Tehát egész évre 750.000 Ft gyermekenként, amellyel az adóalapodat csökkentheted.

Ez teljesen független attól, hogy Te azt a bizonyos adóköteles jövedelmet mikor szerezted meg, milyen időszakban dolgoztál érte, és később fizették-e ki, vagy sem. Az a lényeg, hogy még az adóévben fizessék meg részedre, legkésőbb a következő év január 10-ig. Ha addig kifizetik, akkor a tárgyév adóköteles jövedelmének számít, és azzal szemben érvényesítheted a Neked járó kedvezményt.


Tehát a családi kedvezményre jogosultság nem függ attól, hogy mikor fizetnek Neked bért. Ugyanis mindenféle adóköteles jövedelem után érvényesíthető. Egy ingatlanértékesítésből származó jövedelem után is, és nem kell hozzá feltétlenül munkabérnek lennie.


Nem tudom, hogy így érthető-e?

2014. ápr. 12. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Ezt jó tudni. Akkor csak éves szinten számít, ez jó mert így többet tudok vissza igényelni. Tehát a kedvezmény "áttolható" másik hónapra. Azaz, ha egyik hónapban többet kerestem, mint amennyi kedvezményt ígénybe tudok venni, akkor egy másik hónapban ígénybe vehető. Így van?


3 gyerekem van, így az emelt kedvezmény jár.


Kérni kértem, de mivel nem alkalmazott vagyok, csak megbízási szerződéssel dolgozom, ezért azt mondták, akik tartoznak, hogy csak utólag tudom visszaígényelni, a másik helyen megoldották.

2014. ápr. 12. 13:08
 8/8 anonim ***** válasza:

Nem teljesen így van.


Külön kell választani az év közben havonta igénybe vehetőt, és külön az év végén a bevallásban igénybe vehetőt.


Havonta csak - 3 gyermek esetén - gyermekenként 206.250 Ft kedvezmény vehető igénybe. Ha kevesebb a jövedelmed abban a hónapban, mint amennyire jogosult vagy, és a következő hónapban több a jövedelmed, attól még a következő hónapban is a fenti összegre leszel jogosult. Nem göngyölítenek év közben, csak akkor, ha olyan programmal számfejtenek, amelyre a programgazdának engedélye van a NAV-tól. Az "göngyölíthet", de alapból nem.


Az érvényesíteni nem tudott kedvezményt ilyen felállással csak év végén az adóbevallásban tudod utólag igénybe venni, tehát nem vész el, ha van rá elég adóalapod, amiből érvényesíteni tudod év végén.

2014. ápr. 13. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!