Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Lakás eladásakor kell e adózni?

Lakás eladásakor kell e adózni?

Figyelt kérdés
10 éve vásárolt társasházi lakásunkat eladtuk és egy olcsóbbat vásároltunk. Mivel a vásárolt lakás olcsóbb volt, illetéket nem kellett fizetnünk. Viszont a különbözet után kell e adózni?
2015. jan. 29. 01:00
 1/8 anonim ***** válasza:

Szerintem nem, de ez azt ügyvédednek is kellene tudnia.


Biztos ami biztos, kérdezd meg az adó hivatalt.


És 2 hasznos link:


[link]


és


[link]

2015. jan. 29. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
74%

Kétlem, hogy az újonnan vásárolt lakás után nem kell illetéket fizetni...:)


Mivel 10 éve vásárolt ingatlant (lakást) értékesítettél, ezért már adómentessé vált az abból származó bevételed, jövedelmed. 5 év jelenleg a "kifutási" idő, tehát a vásárlást követő 5. évben adómentessé válik az értékesített lakás. Bevallani sem kell semmit ezzel kapcsolatban.


A most vásárolt lakás után lesz (szerintem lesz) illeték-fizetési kötelezettségetek, hacsak valamilyen illetékmentességet nem élveztek.

Ezt én nem tudhatom.

2015. jan. 29. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Nem azért nem kellett illetéket fizetni, mert olcsóbb volt a lakás. Egyfelől azért nem kellett adóznod, mert 5 év eltelt a vétel és eladás között, ahogy az előző hozzászóló is írta.


Ha a vételárat ingatlanba fekteted vissza akkor is a visszafektetett összeg erejéig adómentes vagy. Ez az adómentesség nálad ilyen alapon, majdhogynem kétszer is teljesül így nem kell adóznod.


De a vagyonszerzési illetéket (4%, vagy 2 %) ha nincs egyéb valamilyen mentesítő körülményed meg kell fizetni, amihez az adásvételinél az ügyvéd tuti, hogy alá is íratott veled egy Navos nyomtatványt, ami része a szerződési eljárásnak.


Az, hogy ezt majd csak hónapokkal később fogja a NAV kiszámlázni, feltehetően az adásvételiben meghatározott vételár függvényében és nem a "gyanúsan olcsó ingatlan" általuk meghatározott piaci árához viszonyítva. Ez más kérdés, de attól még illeték köteles a vagyonszerzésed.

2015. jan. 29. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 TamásTóth ***** válasza:

A lakásból származó jövedelmed SZJA mentes, mint már sokan írták az 5 év letelte miatt.


Illetéket pedig nem kell fizetned, mivel ha az eladott lakásból 1 éven belül (365 nap, szóval nem naptári év azt hiszem) veszel lakást, akkor az illetékmentes.

2015. jan. 29. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
24%

Mi lenne, ha valaki nem keverné itt sok éves törvényeket össze a jelenleg aktuálisokkal?


Írjátok a sok marhaságot.

2015. jan. 29. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
19%

Így van. Írjátok még azt is, ami már régóta nem hatályos!


Lakásbeszámítás már évek óta nincs! Ha veszel újat, hanem, akkor is kell fizetni adót abban az esetben, ha az értékesítésből származik jövedelmed.


Mivel 10 éve vásárolt lakást értékesített, ezért tök mindegy, hogy mennyiért, és mire költötte az összeget, nem kell bevallania, és adót sem fizetnie az 5 év eltelte miatt.


Illetéket fogsz fizetni (bízd a NAV-ra), ha nincs valamilyen formában illetékmentességed. Ez általában első lakáshoz jutóknak van, vagy 35 év alattiaknak, más esetben biztos, hogy nincs mentesség.


Az 1 éven belül eladott és vett ingatlan dolog pedig kizárólag úgy működik, hogy:


Vettem lakást, kirótták az illetéket. 1 éven belül eladtam, majd szintén 1 éven belül vettem másikat. A második lakás után is lenne illeték, de az első és második lakás értéke közötti különbözet után kell csak megfizetni az illetéket, nem pedig a 2. lakás forgalmi értéke után. Tehát az értékkülönbözet után. És nem fogod elhinni, de nem csak a pozitív értékkülönbözet után, hanem a negatív után is!


És ezzel kapcsolatban ne szállj velem vitába, mert elvesztenéd...:)

2015. jan. 30. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, én is erről az öt éves határról hallottam, most meg is erősítettek. Az illetékről: nem kell fizetnem illetéket, mert az eladás és a vétel egy éven belül történt és a vásárolt lakás olcsóbb volt mint az eladott lakás! Ez 2013.01.01-től van így, mégpedig a valutahitelesek miatt: sokan így tudtak kiszállni a hitelükből, tehát olcsóbb értékűt vásároltak, mint amilyet eladtak (nálam nem ez volt a csere oka) és az állam nem akart ezzel "foglalkozni"... Biztos, hogy így van, mert a NAV meg is látogatott az új lakásban, helyszíni szemlét is tartott, majd megkaptam a végzést: illetékfizetési kötelezettsége: 0 Ft. Az indoklásban pedig az szerepel, hogy olcsóbb a vásárolt lakásom, mint amit eladtam. Mégegyszer köszönöm a válaszokat.
2015. jan. 31. 13:31
 8/8 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Én voltam az a "nagyképű", akivel nem kell vitába szállni.

Viszont most teljesen újat mondtál, nem gondoltam volna, hogy a devizahitelesek miatt még az illetéktörvényt is módosították!

Köszi szépen! Belemászok az illetéktörvény eme részébe, hogy "aktualizáljam" magam...:)

2015. febr. 1. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!