Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mennyire igaz, hogy megbünteth...

Mennyire igaz, hogy megbüntethetnek otthon mialatt én külföldön dolgozom?

Figyelt kérdés

Lehet nem ebbe a kategóriába kellett volna írnom a kérdésemet.

A lényeg, Angliában élek olyan egy éve, itt dolgozom munkaközvetítőnél, adózom. Otthon Magyarországon munkanélküli voltam, megjelentem Munkaügyi Központban, az ő igazolásukkal intéztem el hogy a TB-met a helyi önkormányzat egy évig fizesse.

Számomra nem teljesen tisztázott, én csak hallottam, hogy állítólag aki külföldön dolgozik, arra rászáll a NAV az adózás és a TB miatt és rengeteg pénzzel megbüntethetik.

Totál el vagyok bizonytalanodva, és tartok is tőle valóban ''elővesznek''. Az egyik itt lakó magyar azt mondta, ő úgy csinálta (szerinte így kell), hogy otthon ''kijelentkezett'', nincs bejelentett lakhelye (mintha hajléktalan lenne), így nem kell semmit sem fizetnie Magyarországra. Viszont az anyukám azt mondja, attól hogy kijelentkezek, az adóra vonatkozik nem a TB-re, hogy szerinte ''elővehetnek'', hogy szerinte igazolást kéne kérnem a munkaadómtól (jelen esetben a munkaközvetítőmtől) arról mikor álltam munkába hozzájuk. De párom szerint mivel nem otthon dolgozom, nem kell nekik adót fizetnem mert itt adózom, és hogy a munkaközvetítőm nem is tudna semmilyen papírt adni, arról nem beszélve, hogy szerinte ha adnának is Magyarországon nem is tudnának mit kezdeni egy ráadásul angol nyelvű igazolással.

Össze vagyok már zavarodva.

Elnézést ezért a kuszaságért, de tényleg nem tudom hogy működik ez.


Előre is köszönöm a normális válaszokat.

25/L



2015. dec. 10. 23:11
 1/4 anonim ***** válasza:
Az biztos, hogy nem kell mindkét helyen TB-t fizetned (tiltja a kettős adózás elkerüléséről szóló egyezmény), sőt, tudtommal tilos is. Nem árt azért felhívni a NAV-ot, elég segítőkészek szoktak lenni. (Az nem érv, hogy nem értik az angolt; oldják meg valahogy, azért nem egy szuahéliről vagy más egzotikus nyelvről van szó... meg aztán nem egyedül Vida Ildikó dolgozik ott :)
2015. dec. 10. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Ki kell jelentkezned. Ekkor a lakcim kártyádon külföld lesz megjelölve, ami meg fog különböztetni a hajléktalantól. Ez után pedig le kell mondanod a tb-t. (Kijelentkezés nem elég.)
2015. dec. 10. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Ha rendes bejelentett munkád van az EU-n belül, akkor itthon semmit nem kell fizetned. Egyébként meg elfogadják az angol nyelvű jövedelemigazolást. Szomszédunk úgy volt itthon munkanélkülin, hogy előtte az Egyesült Királyságban dolgozott, és az ottani jövedelme alapján kapta itt a pénzt.
2015. dec. 10. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Adózás, járulékozás...


Ha valaki külföldre megy dolgozni, és a külföldi országgal van Magyarországnak kettős adózás kizáró egyezménye (ez általában minden EU-s országra igaz), akkor a külföldről szerzett jövedelem után itthon nem kell adózni, és bevallani sem. Bevallásban akkor kell TÁJÉKOZTATÓ adatként feltüntetni a külföldi jövedelmet, ha magyarországi jövedelemszerzés is volt egyazon adóéven belül. De az adóalapba ilyenkor sem tartozik bele, tehát SZJA-t nem kell fizetni utána.


Társadalombiztosítás része: TB szempontjából Magyarországon nem vagy biztosított, ha nincs itthoni munkaviszonyod. A biztosítottak alapból jogosultak itthon egészségügyi ellátásra. Az, aki nem rendelkezik olyan jogviszonnyal itthon, amely biztosítottá tenné, vagy nem tartozik a kivételek közé (diák, kiskorú, nyugdíjas, GYES-ben részesülő stb.), annak saját maga után kell fizetni "TB"-t, valódi nevén: egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Ha egy külföldön dolgozó kint biztosított (van hivatalos munkaviszonya), akkor itthon nem kell fizetni (duplázás kizárva) egészségügyi szolgáltatási járulékot. Mivel erről az adóhatóság nem tud, csak ha közlöd vele, és igazolod a kinti jogviszonyod, ezért szépen nyugodtan előírják a járulék-fizetési kötelezettséget. Azért van az, hogy hazajönnek és meglepetten olvassák a több százezres tartozásról szóló fizetési felszólításokat.


A kinti "TB" biztosítótól be kell szerezni egy igazolást, hogy külföldön van biztosítással járó jogviszonyod. Ez egy nemzetközi formanyomtatvány, azt szinte mindenhol (itthon mindenféleképpen) elfogadják. Kitöltesz egy T1011-es számú nyomtatvány, amely a NAV honlapjáról letölthető, értelemszerűen kitöltöd és csatolod hozzá ezt a külföldi igazolást. Az alapján visszamenőleg törlik a fizetnivalót. Amíg ezt nem teszed meg, csak növekszik a hátralék.


Abban az esetben, ha valakinek a járási hivatal átvállalta ezt a járulékfizetést, akkor is a fenti lépéseket meg kell tenni. A járási hivatal állít ki az átvállalásról egy igazolást. Azt nem díszítésnek adja, hanem a T1011-es nyomtatvány kitöltésével egyidejűleg csatolni kell hozzá, és benyújtani a NAV-hoz. Akkor szintén arra az időre, amire a járási hivatal átvállalta a fizetést, utólag törlik a járulékot.


Tanulság: Amikor külföldön vállalunk munkát intéznivaló van mind az egészségbiztosítási pénztárnál, mind a NAV-nál. A két cég nem "beszélget" feltétlenül egymással.


A TB nem egy büntetés, hanem egy kötelező fizetnivaló. Elkerülni szabályosan így tudod.


A T 1011-es nyomtatvány elé minden évben az adóév évszámát teszik. Tehát az idei év pontos száma: 15T1011. Így kell keresni.

De kérésre a NAV is küld egyet az itthoni címedre.

És tud mit kezdeni a NAV egy angol, sőt német nyelvű beadvánnyal is... :)

2015. dec. 11. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!