Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Lehetek adószámos magánszemély...

Lehetek adószámos magánszemély, ha nincs állásom, szóval semmi keresetem sincs?

Figyelt kérdés

2016. szept. 18. 22:34
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2016. szept. 21. 22:06
 12/15 anonim ***** válasza:

Még valami, kérdező:


Az TB-t mindenképpen be kell havonta fizetned, ha nincs jövedelmed, akkor is. Ellenkező esetben a hivatal meg szokta várni az 5. évi elévülési határidő közel maximumát és az utolsó hónapban kapsz majd egy kamatos kamattal terhelt, addigi hátralékodról egy csinatos csekket.

Van pár ismerősöm, aki megjárta már ezzel...


Rosszabb esetben másfélszeres büntivel megfejelve mindezt. Ez minimum olyan bő félmilla lesz kb... Tehát hiába egyéni adószámos vagy, vagy nem vagy semmi, a TB akkor is kötelező, adószámos voltodtól függetlenül!

Önbevallással lehet helyesbíteni és kamattal az elmaradást befizetni, ha még nem szúrtak ki. Ha már elindult az eljárás, akkor megszoptad.


A másik megjegyzés: Én voltam egyéni adószámos, két esztendeig. A könyvelő is totál tapasztalatlan volt hozzá, mert nem túl gyakori ez a forma. Érdemes tehát keresni OLYAN fineszes könyvelőt, akinek ez a kisujjában van.

A hivataltól kért hivatalos állásfoglalás utolsó szakaszában az szokott állni, hogy jogvita esetén nem felhasználható, tájékoztató jellegű információ a levél tartalma. Vagyis adtak is állásfoglalást, meg nem is.

Amit adtak, az pedig semmire se kötelezi őket. Ettől függetlenül szóban SEMMIT, SOHA ne kérdezz pl. telefonon, hanem mindig írásban informálódj. Tudod; a szó elszáll, az írás megmarad a revizor számára - bár APEH-éknál (pardon, már NAV) mint írom, az írás is csak tájékoztató. Egyik revizor majd így gondolja, a másik meg úgy gondolja.


Nekem pl. az ügyintéző kiscsaj azt mondta, hogy az apeh által kiadott, egyéni adószámmal és pl. adott irányú. speciális szakképzettség nélkül végezhető tevékenységi listából választhatok, DE (és ezt a szót megnyomta) a revizor hatásköre mérlegelni, hogy szabályszerűen jártam -e el!


Magyarán: nem figyelmeztetnek, nem magyaráznak meg semmit!

Te legjobb tudásod szerint "eseti munkákat" végzel és majd a revizor kénye-kedve szerint értelmezve eldönti, hogy erre bizony vállalkozást kellett volna kiváltanod, vagy valóban jogosan voltál egyéni adószámos. Illetve a megadott TEÁOR-számot jogosan használtad -e, vagy sem. Valamint a tevékenység végzésére elegendően szakképzett vagy -e, vagy sem. Jó, mi? Mert ez van, ezt kell szeretni... (izé megszokni)


A jogi keretek értelmezésre - mint mindenütt, úgy itt is kétértelműek és bizonytalanok. Telis tele vannak kiskapukkal, amiken az "egyesebbek" átférnek, a "másikabbak" meg fennakadnak. Ha majd jobban belemélyedsz, hamar megérted miért írtam ezeket... :)

2016. szept. 23. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Utolsó:


A TB-s dolog teljesen világos. :)


Érdekes dolgok vannak, az biztos. Idén nem vágok bele a dologba, csak egy kis áttekintésre volt szükségem, hogy ha tudnám csinálni, mégis hogyan álljak neki.


Köszönöm az információkat!

2016. szept. 23. 21:25
 14/15 anonim ***** válasza:

"Házi készítésű termékeket szeretnék néha-néha piacon, vagy magán személyeknek eladni."


Kérdező, milyen félék azok a házi készítésű termékek? Nem lehet, hogy Neked inkább őstermelőnek kellene lenned?

Pl. ha SAJÁT gyümölcsfáról készítesz lekvárt, akkor jó az őstermelői - de ez csak egy példa volt.


Viszont ha horgolsz valamit és azt adod el, arra már nem jó az őstermelői :-)

2016. szept. 23. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
Leginkább varrott jellegű tárgyakra gondoltam. :)
2016. szept. 24. 17:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!