Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Érdemes erre diákhitelt felvenni?

Érdemes erre diákhitelt felvenni?

Figyelt kérdés

PhD hallgató leszek, pszichológián végeztem, viszont nyilván szeretnék szakképzettséget is szerezni a jövőben a doktori cím mellett. Az a helyzet, hogy a pszichológusok továbbképzése több milliós tétel (igaz nem egyben kell kifizetni), szóval én arra gondoltam, hogy diákhitelt szeretnék felvenni a képzésem alatt arra, hogy ezeket a költségeket fedezzem belőle majd. Ennek oka, hogy a diákhitel törlesztőrészlete még mindig kevesebb lesz, mint amennyit nekem havonta félre kéne tennem ahhoz, hogy ezeket a képzéseket, önismereti tréningeket ki tudjam fizetni. A PhD ösztöndíj nem egy nagy összeg (140 majd 180 ezer ft), így abból félretenni 60-70 ezer ft-os albérletárak mellett nehéz lesz.


És ha el is végzem a PhD-t és mondjuk kutatás helyett gyakorlatban helyezkednék el (szakképzést csak munka mellett lehet végezni), nos akkor se fizetnek sokkal többet, mert az állami szférában lévő pszichológusok is kb. Annyit keresnek, mint a PhD hallgatók. Úgyhogy mindezt könnyebb lenne diákhitelből állni, mert (kövezzen meg, aki akar) de nem akarok 30 éves koromig úgy élni, hogy egy nyaralásra elegendő összeget sem tudok félretenni, mert minden a képzéseimre, jogsi megszerzésére stb. menne el.


A diákhitelnél kedvezőbb hitel egyébként nincs, én nem félek, hogy nem lesz miből visszafizetni, mert pszichológusként el lehet helyezkedni.


Szülők nem tudnak támogatni, de nem is fogadnám el, az az összeg, amit most kapok majd bőven elég az alapokra, de másra nyilván nem. Ezért hasznos a diákhitel.


Amúgy nő vagyok, szóval ha a magánéleti tervem is sikerül és lesz 2 gyerekem még időben, akkor el is engednek valamennyit a hiteltartozásból, de mivel ez nemcsak rajtam múlik, nyilván nem ennek tudatában vágok neki, hanem mert tényleg nem szeretném minden hónapban kicentizni a költségeim.



2020. aug. 13. 17:05
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Én nem vettem fel diákhitelt, mert diákként dolgoztam. De nyilván ezért nem vettem fel. Te értelmes dologra költenéd a diákhitelt, értelmeset tanulsz, van terved, nem a bulira vennéd fel, mert van ilyen. Vedd fel, mert erre van szükséged. Te tudod, hogy a korodbeli évfolyamtársaid felvették-e, mire költötték, én már ezt nem tudom, mert kb. 10 éve nem volt nagyon téma, hogy ki veszi fel, ki nem. Szerintem lakhatásra, tanulmányra fel kell venni, ha máshonnan nincs pénz.
2020. aug. 13. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
Oránnak és sleppjének persze, hogy megéri.
2020. aug. 13. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 kapo1588 ***** válasza:

Képzésre felveheted plusz lehet elő törleszteni is szóval szerintem se gáz

Állami szférán kívül nem tudsz elkezdeni dolgozni?

2020. aug. 14. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Egyetem mellett is nagyon nehéz volt dolgoznom, márpedig az albit valamiből fizetni kellett. Egyszer vettem màr fel hitelt, mert kellett laptopra. Az a baj, hogy munkalehetőség nem nagyon van errefelé (nem pesti vagyok). Az előző munkám, amit találtam hatalmas mázli volt, még egy olyat nem találnék. Olyan munkát meg nem szívesen vállalnék, aminek nincs köze a szakmámhoz (pl. Árufeltöltő, Burger Kinges).


Viszont rajzolok, az egyetlen dolog amit szívesen vállalnék, az a commission, ez viszont olyan dolog, hogy nem egyből hoz pénzt, ahhoz kicsit népszerűbbé kéne válni. :D

2020. aug. 14. 09:19
 5/17 anonim ***** válasza:

Szia!


Én PhD hallgató vagyok, már disszertációs szakaszban (180e).

Egy dologra felhívnám a figyelmed, ami megkönnyítheti a döntésedet: a PhD jövedelmet sehol nem nézik semmibe, mellette csak fél állásban lehet dolgozni, az meg nem elég egy jó személyi kölcsönhöz sem.


A tapasztalataimból kiindulva: Addig vedd fel a diákhitelt amíg tudod, mert ha a PhD képzésben maradsz, nem lesz lehetőséged más hitelre 4 teljes évig legalább. Ezzel nem értek egyet, szívom is a fogam miatta.


Szóval A diákhitel egyéként tök jó konstrukció, mind az új, mind a szabad felhasználású. Nem árt előre betárazni a pénzből. Még akkor is jobban jársz ha felveszed, ha nem használod fel végül, mert betörlesztheted, felhasználhatod önerőnek ha összegyűjtöd, stb..


Sajnos itt állok 600ezer bevétellel havonta, de sehol nem fogadják el elsődleges jövedelemnek a PhD-t, a vállalkozás még nem elég ideje fut, a többi tört összeg, és sehogy nem jutok lakáshitelhez még 60% önerő mellett sem.

2020. aug. 14. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Utolsó: Azta, nem semmi összeget keresel, gondolom akkor vállalkozó vagy PhD mellett. Nagyon sajnálom, hogy ilyen vacak ez a helyzet. :( Én sem örülök neki nyilván. Amúgy meg kiszámoltam, hogy 3 millió 300 ezer ft-ot vennék fel összesen négy év alatt, annyi a maximum a DH plusszal együtt. Ha meg kimennék Erasmusra, akkor a féléves 350 dupláját is fel lehet venni, szóval akkor 3 millió 650 lenne. Mindenképpen jól jár ezzel az ember szerintem. :)
2020. aug. 14. 14:17
 7/17 anonim ***** válasza:

Mostmár szerencsére jó a bérem, de főleg megbízásokból vannak, sokáig nem volt negyed ennyi sem, úgyhogy megbecsülöm nagyon. Viszont örültem volna ha figyelembe veszik a PhD-t, mert végre életemben először keresek jól (már 29 vagyok), és szerettem volna belevágni egy lakáshitelbe.. soha nem lesz lakásom ha ez így folytatódik, az tuti :D


De az egészben a legnagyobb vicc, hogy ha mondjuk tönkremegy a laptopom, akkor még egy vacak áruhitelt sem tudunk felvenni.


Szóval én bíztatlak, ha okosan használod fel, akkor nagyon jó befektetés. Ha meg még jönnek a gyerekek is előbb-utóbb, akkor csak jól tudsz járni.


Én is nő vagyok egyébként, és nagyon mennek az évek. (Annak idején egyetem és érettségi között én beálltam dolgozni 5 évre, azért csak most tartok a PhD végén).

2020. aug. 14. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Hát, sajnos most szingli vagyok, úgyhogy csak nézem az ismerőseim, akik férjnél vannak és betáblázták, hogy 5 év múlva már jöhet a baba. De hát ki tudja, lehet 1 év múlva már nem leszek. :D Emiatt is jobb valami biztosba fektetni, mint arra várni, hátha lesz olyan férj-jelölt, aki khm "eltart" vagy legalábbis havi fél misit keres, hogy legyen miből félretenni. 😂 Van, aki erre pályázik, de szerintem szőrnyű nőként teljesen függni valakitől anyagilag, nem egy életcél.


Én egyből beadtam PhD-ra most és fel is vettek, Budapesten kívül felnőtt szektorba nem keresnek kezdő pszichológusokat, nevelési tanácsadóba meg nem vágytam, úgyhogy nagyon örülök, hogy felvettek. :D


Na majd egyszer elérjük, amit szeretnénk, no para. ;) Lehet picit nehezebben, mint anyáink (akiknek volt még örökségük innen-onnan), de valahogy lesz.

2020. aug. 14. 15:50
 9/17 anonim ***** válasza:

Gratulálok a felvételihez. Nekem sem volt semmi backup amikor belevágtam az egyetembe, se szülői hátszél, se semmi, kb. a hidegvízre valót kerestem meg egyetem mellett. Albérlet + diákmunka.. Mesterszakon jobb volt, jöttek + pályázatok, ösztöndíjak, ÚNKP, ilyesmi.


Szerintem nagyon jó hogy belevágtál, be kell biztosítani magunkat. Szerencsés vagyok, azóta egy nagyon komoly kapcsolat is bekopogott. Mindig akkor jönnek ezek, amikor nem lehet rá számítani :D No együtt sem sokkal könnyebb, neki van öröksége legalább, de ő megszívta a koronavírust, plusz ő is pályát váltott, stb, és nincs jó helyzetben a bankok szempontjából. Így méregdrágán albérletezünk, aztán majd lesz valami. Igyekszünk félretenni sokat, de nem könnyű.


Sok sikert a továbbiakhoz, használd ki jól ezt az extra forrást, hajrá!

Egyedül annyira figyelj, hogy az extra 500e kamatmentes DH-t már 1 év után el kell kezdeni törleszteni akkor is, ha végig hallgató maradsz. A többit nem kell a tanulmányaid során, sőt ha jól dereng akkor 4 hónap türelmi idő még van arra, hogy találj munkát, miután befejezted a doktorid.

2020. aug. 14. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! :) Igen, tudom, hogy a DH pluszt azt vissza kell fizetni hamarabb, de 5 évre veszem fel, úgyhogy nem lesz gond. Igen, 4 hónap türelmi idő van a többire, de ha sikerül a PhD, akkor is kapunk 400.000 ft-ot, szóval annyira nem aggódom amiatt sem. :D Amúgy folyamatosan kamatozik a felvett összeg, úgyhogy arra figyelni fogok, hogy a kamatokat legalább kifizessem, hogy ne gyűljön feleslegesen a kamatos kamatom. :D

ÚNKP jó lenne, de azt már nem adnak sajnos OTDK 1-3. helyezés nélkül. :( 2019 óta így van. Mindegy, 2021-ben még megpróbálom az OTDK-t, de sajnos az én szakdolgozati témámtól nem lehet hasraesni, úgyhogy kétlem, hogy sikerül, pedig jól jönne az az 1 millió. Barátnőm 2x is megnyerte, de mind elment albérletre, laptopra, hát ez ilyen.

2020. aug. 14. 21:25
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!