Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » A kamat alacsony, ilyenkor...

A kamat alacsony, ilyenkor befektetnek az emberek, nem? Ez azt jelenti, hogy azok a tőzsdei papírok ugranak meg nagyobb valószínűséggel, amikben több a fejlesztési lehetőség?

Figyelt kérdés
Mondjuk a MOL termel nem fejleszt, de monjuk a TELEKOM avgy egy gyógyszergyár inkább? És az OTP vagy a bankok meg köztes potenciált jelentenek, vagy hol helyezkednek el átlagosan?

2013. aug. 9. 19:01
 1/5 anonim ***** válasza:

Ajjajj. Most jöttek ki a vállalatok negyedéves jelentései.


A portfólió.hu-n elérhetőek elemzői kommentárral, rövidítve (a teljes jelentések általában 50-100 oldalnyi hosszúak és tömények).


De szerintem ne ezek alapján akarj befektetni egyedül.


És igen, jól látod, amikor a kamat alacsony, egyre kevesebben rakják majd bankbetétbe vagy később állampapírba a pénzt és a legtöbb helyen ilyenkor nő a kockázatosabb befektetések iránti hajlam.


De ne hidd azt, hogy ettől majd pont a tőzsdére fognak tömegesen rohanni az emberek.


Rengeteg alternatív megoldás van, amiknek Magyarországon valamivel nagyobb hagyománya, de főleg nagyobb keletje van. Például Magyarországon ilyen az ingatlan. Szerintem többen fognak ingatlanba fektetni, mint ahányan ugyanazt a pénzt részvénybe teszik (nyilván akinek nincs 15-20 milliója, az nem tesz semmit ingatlanba.

A befektetési alapok is népszerűbbek a tőzsdénél, bár csak a gagyibb fajta (pénzpiaci, tőkevédett, esetleg kötvény alapok).


A legtöbben, akik laikusként tőzsdéznek, veszítenek.

Aki tőzsdézik, annak minimum egy másodállás szintjén kellene kezelnie a tőzsdézést, de inkább még annál is komolyabban. Sok időt szentelve a tanulásra. Ez nem érvényes a bikapiacra (1995-98, 2003-2007), mert akkor a leghülyébbek is nyerni tudnak (amikor ugye majd minden emelkedik), de aztán szépen jön egy válság és elveszítenek mindent. Szóval aki el is kezdi, ne rakja bele egyből a fél vagyonát, tanuljon meg olyan alapfogalmakat (és az alkalmazásukat), mint diverzifikáció és kockázatkezelés. Olvasson könyveket a legjobbaktól, olvassa a magyar guruk blogjait és kövessen nyomon a világgazdaság és a tőkepiacok híreit folyamatosan.

2013. aug. 9. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
75%

Ahogy az előbb mondtam, olvass könyveket. Van néhány kötelező olvasmány a témában. Ha későbbi hozzászóló olvassa ezt, ő is hozzá tehet még.

Benjamin Graham - Intelligens befektető

André Kostolany összes (talán 5) könyve

Peter Lynch - Sikerrel a tőzsdén

Fellegi Tamás - Bárki lehet tőzsdés

Warren Buffett könyvei vagy a róla szóló könyvek


Egyéb elolvasásra érdemes könyvek. Hülyébb nem lesz tőlük senki:


Tőzsdeismeretek

Tőzsdepszichológia befektetőknek (Helmut Horstein)

Bank és pénzügyek, pénzügyi piacok (Meir Kohn)

Az elektronikus napon belüli kereskedés (Marc Friedfertig-George West)

Befektetések I.-II (Bodie-Kane-Marcus)

Tőzsdeelemzés

Részvényelemzésről egyszerűen (Lauf László)

Részvényanalízis (Gaál Attila)

Vállalatértékelés

A tőzsde (Alexander Gábor)

Bolyongás a Wall Streeten (Malkiel)

Egy spekuláns feljegyzései (Lefevre)

A pénz alkímiája

A globális kapitalizmus válsága (Soros)

Warren Buffett portfólió (Hangstrom)

A talált pénz (Dunbar)

Tőzsdemámor (Shiller)

A tőzsde Murphy törvénykönyve (Czékus)

A pénz és a tőzsde csodavilága

Tőzsdepszichológia

Egy spekuláns bölcsessége

Mérlegen a jövő

Mesterfokon a pénzről (Kostolany)

Hogyan nyertem 2 millió dollárt a tőzsdén? (Darvas)

Tőzsdeismeretek (Kertész)

TŐZSDEJÁTSZMÁK

A 2008-as összeomlás és következményei (Soros)

A befektetések és a tőkepiac (Bélyácz)

Közgazdasági adatok elemzése

Hogyan kereskedjünk deviza- és részvénypiacokon kisbefektetőként rövid távon


Szóval mint látod, jó sok könyv van. Olvasd őket.


Olvasd a magyar guruk blogjait. Ők naponta-hetente-havonta írnak ide helyzetjelentést. Én kiolvastam évekre visszamenőleg a blogjaikat, ahol csak lehetett.

[link]

[link]

[link]

[link]


Ezen kívül kövesd legalább heti szinten a gazdasági események alakulását. Ehhez két jó magyar oldalt ismerek.

[link]

[link]

Fontos, hogy ezeken az oldalakon sem kell elolvasni MINDEN cikket. Idővel majd megtanulsz szelektálni, hogy melyik az az 1-2 10 hírből, amit érdemes elolvasnod.

2013. aug. 9. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok hasznos irodalmat, néhányat biztos el fogok olvasni, mert felkeltette az érdeklődésemet, de igazából a kérdésre nem kaptam választ. Egyébként én sem vagyok teljesen kezdő, több egyetemi kurzust elvégeztem portfóliókkal és kockázatelemzéssel kapcsolatban, de az a része csak matematika, de nem jelenti azt, hogy átlátnám a nagy egészet sem pedig az aktuális pénzpiaci helyzetet, ezért tettem fel a kérdést.


ui: elhangzott itt az ingatlan, tehát szerinted az ingatlanalapok meg fognak kicsit indulni?


A másik kérdésem az lenne, hogy a világgazdaság elég nagy, de a BÉT-en ehhez képest elég kevés papír van, amikből nehéz optimális portfóliót csinálni. Vajon van értelme csak a magyar piacon tözsdézni?

2013. aug. 9. 21:37
 4/5 anonim ***** válasza:

Mire nem kaptál választ?

-A kamat alacsony, ilyenkor az emberek befektetnek?

Jobb helyeken igen, de ott sem mindenki. Kovács Alajos vagy John Smith ezután sem vált a betétről, aminek nagyon sok oka van (nem ért hozzá, fél a váltástól, nem is érdekli, nincs annyi pénze, hogy megérje váltani, stb). A magyarok elég konzervatív megtakarítók, de az egyre kevesebb nominális hozam vélhetően elindítja az alternatív eszközök iránti keresletet. Azaz már el is indította, hiszen év eleje óta elképesztő mennyiségű pénz ment befektetési alapokba (főleg gagyibbakba, pénzpiacikba, tőkevédettekbe, amiknél lehet a mostani betétekkel is jobban járnának) és az állampapírok vétele is nagyon megnőtt.

Talán egyre többen kezdenek el új dimenziókban is gondolkodni és a kockázatosabb eszközosztályok felé is figyelem fordulhat, mint az ingatlanok vagy a részvénypiac. Nem tudom.


-Ez azt jelenti, hogy azok a tőzsdei papírok ugranak meg nagyobb valószínűséggel, amikben több a fejlesztési lehetőség?

Igen, általában hosszú távon a nagyobb növekedési potenciállal rendelkezők tudnak nagyot emelkedni. Az, hogy a MOL termel, nem fejleszt, nincs jelentőssége. A lényeg, hogy profitot állít elő a vállalat. A nyereségesség számít ebben az értelemben, nem pedig a szűkebben vett "fejlesztési lehetőség".


A nagy magyar tőzsdei cégekkel kapcsolatos kérdéseidre nehéz válaszolni. Mindenkinek egyénileg kell eldöntenie, hogy mennyire lehet növekedő egy vállalat.

Ha azt mondanám, hogy szerintem a MOL-ra rossz évek várnak, mert az árupiaci mánia, ami az előző évtizedet jellemezte (az olaj és minden nyersanyag árának többszörözése) lassan véget ér és a részvény inkább oldalazni vagy esni fog, mit mondanál? Vagy ha azt mondanám, hogy a Telekommal rövid távon lehet pénzt keresni, mert a jövő évi várhatóan 40 forintos osztalékhozam a 300 forintos árhoz mérve remek, mit mondanál? Vagy hogy az OTP nyereségessége csökkenni fog, mert szerintem az állam a bankokkal fizetteti ki jórészt a devizahitelek forintosítását, mit mondanál?


Ezeket azért mondtam, hogy lásd, ezekről egyéni elképzeléseim vannak, pont mint mindenki másnak. De pont ezért nem adok senki másnak tanácsot konkrét részvény vétellel/eladással kapcsolatban, mert vagy bejön, vagy nem. Ezeket a gondolatokat nem magamtól szülöm meg, hanem máshonnan, különböző helyekről ollózom össze. Megvan arról is a véleményem, hogy merre fog menni a BUX, vagy a főbb indexek és mi lesz a helyzet a világgazdasággal a jövőben és ezek alapján alakítom ki a befektetési stratégiám, hogy hol milyen befektetési instrumentumot veszek (vagy eladok :) ).


Pont azért adtam meg neked a magyar tőzsdei hírportálokat (van még 1-2 ezen a kettőn kívül is), illetve nálam is tapasztaltabb (bár ez nem nagy szó :) ) véleményformálók, szakértők blogjait is, akiknek részben adok a véleményére. Ha majd oda jutsz, akkor angolul is elkezdhetsz ilyeneket olvasni, abból szinte végtelen mennyiségű van.


Szóval pont azért adtam meg, hogy ezeket olvasva, elemezve kialakuljon egy képed a dolgok jelenlegi és jövőbeni állásáról.


A könyveket pedig azért, amik szerintem a legjobbak (Sikerrel a tőzsdén, Bárki lehet tőzsdés, Az intelligens befektető) (és a többi is, de kezdésnek ezeket ajánlanám), hogy tanulj másoktól, ne bízd el magad, légy alázatos, készülj fel a veszteségekre, stb.


Nem tudom mi lesz az ingatlanalapokkal. Azt tudom, hogyha lenne felesleges 10-15-20 millió forintom, akkor abból Budapesten vennék befektetési célból egy lakást, amit kiadnék és várhatóan a következő 5-10 év áremelkedésével és a bérleti díjjal magasabb lenne a hozamom, mint a bankban ugyanerre a pénzre kapott kamat, plusz részben diverzifikálva lenne is a vagyonom. (Azért Budapesten, mert a belső migráció alapvetően a főváros felé húz és ott támad fel mindig a kereslet, valamint később is ott lesz a legerősebb (a korábbi évtizedek tapasztalatai alapján.) Ha alapokat kellene választanom, akkor abszolút hozamúakat választanék, azok közül is az utóbbi évek legsikeresebbjeit. Mivel nincs ennyim feleslegben és talán neked sem, maradjunk inkább a részvényeknél.


Kizárólag a magyar piacon szerintem nincs sok értelme tőzsdézni. Illetve aki már egy kicsit tapasztalabbb, annak nincs. Nekem egy amerikai részvény volt az első részvényem és nem volt sokkal másabb, mintha magyar lett volna. Aki tud valamennyire angolul, az bármelyik vállalatról, amit európai vagy amerikai tőzsdén jegyeznek, találhat anyagot. Ilyen értelemben a világ nyitva áll az ember előtt. Ha valaki fél a devizakockázattól, az ne tőzsdézzen külföldön (mondjuk hogy keres egy német részvényen +15%-ot, de közben a forint +15%-ot erősödik az euróhoz képest, így nullán van). Az se, aki azt hiszi, hogy a külföldi piacok a magyarhoz képest valamilyen hatalmas misztikummal bírnak. Néha igaz lehet, hogy az ember jobban látja a saját országa helyzetét, de ezt a tényt is mindig helyén kell kezelni, hiszen az információkhoz bárki hozzáfér a világon és nem biztos, hogy az egyén egy olyan sajátosságot ismer, amit egy külföldi nem, vagy ő maga külföldi piacon ne ismerhetne.


Szerintem nem szabad a magyar piacra csak azért jobban fókuszálni, mert magyar. Ha talál valaki egy befektetésre érdemes céget, akkor mindegy, hogy OTP-nek, Erstének vagy Goldman Sachsnak, MOL-nak, OMV-nek vagy Exxon Mobilnak hívják.


U.i.: Néhol óvodásnak tűnhet a megszólítás, vagy pár magyarázat, de próbáltam úgy fogalmazni, hogy ne csak te, hanem bárki könnyen megérthesse a mondanivalómat, ha később olvasná a válaszom. Szóval ne vedd magadra, vágom -miután mondtad- hogy nem vagy zöldfülű.

2013. aug. 9. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Kedves Kerdezo!

Szerintem inkabb TE ne akarj iylennel foglalkozni mert ahogy buszken irtad, jartas vagy a temaban es jonehany egyetemi kurzust vegig ultel.... DE minek??? Novelted a letszamot vagy bejartal melegedni,?? Tudhatnad, hogy atlagos dolgok nincsenek a Toszde vilagaban es az elso hozza szolo tokeletessen leirt mindent de a TE total hozzanemertesednek koszonhetoen azzal vadoltad meg hogy nem kaptal valaszt a kerdesedre...

2013. aug. 10. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!