Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Várható az ingatlanárak...

Várható az ingatlanárak csökkenése?

Figyelt kérdés

Jelenleg rendelkezem olyan összegű megtakarítással, ami mellett tudnék ingatlant vásárolni Budapesten, viszont úgy látom, hogy nem feltétlenül most éri meg lakást venni, mivel szerintem a lakásárak csökkenése várható.


Egyrészt hamarosan újabb válság lesz valószínűleg

Másrészt elkezdődik az MNB kamatemelési ciklusa

Harmadrészt hamarosan demográfiai okok miatt (kevesebb születés, külföldre kötözés, ratkó korszakban születettek lélekszámának csökkenése) a kínálati oldal jelentősen meg fog emelkedni, a keresleti pedig csökkenni.


Ti hogyan látjátok, érdemes kivárni a vásárlással?


2019. jan. 18. 13:19
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
25%
Használt lakás esetében, szerintem igen.
2019. jan. 18. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
57%
Nem. Jön a tavasz, emelkedést várok. Ha lesz is válság, ezekhez a drágán vett lakásokat nem fogják olcsóbban adni, mind hiteles, a banké. Aki meg kp-re vette bacik olcsóbban adni.
2019. jan. 18. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Én nem látok csökkenést. Stagnálást inkább. Azt is csak pár év múlva.

A kamatemelés üteme még nem látható előre, nem tudni mit fog okozni.

Emelik az újépítésű lakások áfáját, ami be fog épülni az árba, húzza magával a használt lakások árát is, tehát visszaesést nem várok.

Népességi kérdésből már most is sok helyen vásárolható olcsóbban ingatlan, mint máshol, de az élhető helyeken ez nem lesz mérvadó azt gondolom sosem. Hiszen pl. Budapesten és környékén egyre többen élnek úgy, hogy ismerjük a születési-elhalálozási arányt. Ez sem fog visszaesést okozni.


A kormány elkezd mesterségesen pénzt kivonni a gazdaságból, ennek előkészítő intézkedései már látszanak (pl. kamat emelés). Magasabb kamat, alacsonyabb hitelképes réteg, kevesebb hitelkihelyezés, kevésbé pörgő gazdaság. Ez viszont egy tudatos lépés és nem jelenti azt, hogy jövőre összeomlik minden és felére esnek az ingatlanárak.

2019. jan. 18. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Észveszejtően meredeken mentek fel az árak 3-4 év alatt, logikus lenne, hogy a görbe teteje legyen ez.

De amiket indoknak mondtál, nem igazak most:

"kevesebb születés, külföldre kötözés"


Egyre több kínai jön ide és születik és vesz lakást.

A laksábérlők még többen vannak (külföldiek).

A magyarok, akik külföldre költöznek, nem adnak el itthon minden ingatlanukat, sőt, a bérbeadások bevételeiből élnek kint.

"Ratkó korszakban születettek lélekszámának csökkenése"

Az megvan, hogy 63-66 évesek most? Tehát 25+ év múlva kezd el a lélekszámuk csökkenni.

2019. jan. 18. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
27%

"Emelik az újépítésű lakások áfáját, ami be fog épülni az árba, húzza magával a használt lakások árát is, tehát visszaesést nem várok."


Szerintem pont ez az egyik sarkalatos pont, ami 5-7 év múlva visszacsatolhat negatívba.


Valóban így gondolkodik az egyszeri lakástulaj.


Ó, hát nézd már 50 millió volt tavaly (5% áfával ez a lakás nettó 47.500 eFt), most meg 61 millióért adja (22%-al több, visszaáll a 27% áfa). Akkor meghirdetem én is az enyémet. Az enyém is ekkora, igaz több, mint 10 éves legyen 50 millió.


Te adnál 2,5 millióval többet egy 10 éves lakásért, mint egy full újért?!


( A nettó értéke nem változik az ingatlannak, csak az áfája. Magánszemély meg nem számlaképesen fogja eladni, így a nettó értéknek kellene korrigálni az új áfás árakhoz, nem a bruttónak. )


A befektetők sem hiszem. A lakosság jó része meg 5 éven belül kiesik a csokkal és ltp egyszeri ellövési lehetőségeikkel a keresleti piacról, ahogy ez az utóbbi években is látszódik.


"Nem értem, stagnál a piac". Akkor engedjünk az árból, mert nem értem, miért nem kell senkinek sem 50-ért...


Ja, 10 éve ezt még 45-ért vettem hitelre, amiből a hitel költsége alapból 4,5 millió volt, hát nehogymár veszteséggel jöjjek ki, ha már egyszer növekedtek az árak... De, mégis.


Kár volt felvenni ezt a hitelt. Fizettem 45 milliót meg az x éves x számú ltp-t egy 40 millióért eladható ingatlanért, miközben amúgy ez 61 milliót ér jelenleg újonnan.


Rosszabb esetben,felmennek az árak, eladom és kifizetem a bankot.. De a nettó vételár nem fedezi a hiteltartozást, mit csináljak?!

2019. jan. 18. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Miért csökkenne, teljesen reális, hogy félreraksz évi 3 milliót a lakásra aminek az ára évi 4 milliót nő.
2019. jan. 18. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Szerintem ne várj, semmi nem indokolja az árak csökkenését. Sajnos én is vártam és megszívtam, 2-3 milliót buktam rajta.
2019. jan. 18. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
13%

Csak nevetek ezeken a kommenteken. A legszörnyűbb az egészben az, hogy 100%-ot kapnak, ezzel megtévesztve szintén tudatlan embertársaikat.


"Nem. Jön a tavasz, emelkedést várok. Ha lesz is válság, ezekhez a drágán vett lakásokat nem fogják olcsóbban adni, mind hiteles, a banké. Aki meg kp-re vette bacik olcsóbban adni."


Pont azért van válság, mert hiányzik a keresleti oldal, amelyeket igen többnyire hitelből veszik. Hidd el, nem kívánság műsor az, hogy valaki eladja-e a lakását vagy sem. Képzelj el egy olyan helyzetet, ahol már nem érdemes eszközbe fektetni, ergó senki se vesz befektetési céllal lakást. A hitelkamatok az egekben, az infláció felkúszik ergó a fizetések is kevesebbet érnek a hitelt pedig fizetni kell. Egy bedőlt hitelnél pedig a bankot pont nem érdekli, hogy ki fizet, csak vállalja át a szerződésben foglalt helyét (követelés engedményezés). És hidd el, a bank egy 50%-os nominális bukóba se fog belehalni :)


"Emelik az újépítésű lakások áfáját, ami be fog épülni az árba, húzza magával a használt lakások árát is, tehát visszaesést nem várok."


Budapesten 2016 II. negyedéve óta már csökkenő tranzakció szám van, azért ezzel a kijelentéssel vigyáznék :)


"Egyre több kínai jön ide és születik és vesz lakást.


A laksábérlők még többen vannak (külföldiek)."


A kínai se hülye, amennyiben globálisan felkúsznak a kamatok, mint ahogy már életképesebb gazdaságokban el is indult, hidd el lesz sokkal vonzóbb befektetés nekik mint a budapesti lakás :)


"Rosszabb esetben,felmennek az árak, eladom és kifizetem a bankot.. De a nettó vételár nem fedezi a hiteltartozást, mit csináljak?!"


Gondolj bele, most mindenki így gondolkozik! De azért ügyes vagy, hogy ezt te is végiggondoltad.


"Szerintem ne várj, semmi nem indokolja az árak csökkenését. Sajnos én is vártam és megszívtam, 2-3 milliót buktam rajta."


Igen? Na ne mondd...

Emelkedő infláció (KSH akkorát kamuzik mint a szemét), emelkedő kamatkörnyezet, a tőzsdéken már alacsony volumen melletti emelkedést figyelhetünk meg ami egyértelmű jele annak, hogy a tőzsdén nincs likviditás. A többiről meg ne is beszéljünk.


Na puszi kisbuták!

2019. jan. 19. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
#8 Nem csattan szét az agyad ettől a sok bölcsességtől?
2019. jan. 19. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

"A kínai se hülye, amennyiben globálisan felkúsznak a kamatok, mint ahogy már életképesebb gazdaságokban el is indult, hidd el lesz sokkal vonzóbb befektetés nekik mint a budapesti lakás :)"


Nem is befektetésnek veszik, hanem lakni: itt élnek és egyre többen születnek itt. Egy átlagos budapesti általános iskolában a gyerekek 30%-a már kínai, és komplett városrészek vannak, amikben főleg kínaiak laknak, és egyre csak érkeznek Kínából, mert itt több szabadságjog van és magasabb az életszínvonal.

2019. jan. 20. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!