Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Béremelés tényleg okoz inflációt?

Béremelés tényleg okoz inflációt?

Figyelt kérdés

A szakmunkás minimálbért 20%-al emelték, és egyik szakértő szerint többek között ez is egyik oka az inflációnak.


Ennek logikusan mi a magyarázata?


Úgy kell érteni hogy mivel megemelik 20%-al, ezért minden kereskedő, boltos, cég tud erről minden iparágban és úgy gondolkodnak, hogy na most akkor mindenki 20%-al többet keres akkor többet is tudnak fizetni, megemelem az árakat?



2022. aug. 13. 23:45
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
66%
Gondolkodj már, mielőtt kiírsz egy kérdést. A megemelt bért valakinek ki kell fizetnie.
2022. aug. 13. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
92%

"...cég tud erről minden iparágban és úgy gondolkodnak, hogy na most akkor..."


Elvileg nem ennyire direkt a dolog, de a vicc az, hogy a valóságban még ilyen is van. Nem is annyira a boltokban, hanem inkább pl. az albérlet áraknál. A lakáskiadók valahogy mindig instant észreveszik, ha többet keresnek az emberek és lehet emelni :(


Az infláció mint jelentség elég összetett, én sem vagyok szakember és nem is tudom jól levezetni, hogy a béremelés és az infláció között mi a pontos kapcsolat (de van).


Azon is sok múlik, hogy kinek a bére emelkedik és a a többlet pénzzel mit kezd. A legszegényebbek többnyire többet esznek, az alsó-középosztály mondjuk autót, telefont, tv-t vesz, a kicsit még gazdagabbak ingatlant befektetésnek stb.


Az élelmiszerrel az a baj, hogy hiány is van, hiába van több pénz, attól nem lesz több árú. Az energiával (tűzifa, gáz) is az a helyzet most.


Az is baj, hogy a kicsit is jobban élők már autóra, kütyükre (tv, okostelefon stb.) is költenek sokat (plusz benzin stb.), esetleg egy-egy külföldi nyaralás.

Ez pedig mind külföldi / importált dolog.


Mielőtt a boltba kerül a nagyker az importőr a te forintod át kell váltsa dollárra vagy euróra, és azzal veszi meg telefont, notebookot stb. külföldről.

Amikor ezek száma megugrik, felborul az egyensúly, akkor az elrontja a forint árfolyamát is.

Ami pedig szintén inflációt is gerjeszt.


Egy szó mint száz én már arra jutottam magamban, hogy ezekből a béremelésekből semmi hasznunk nem lesz érdemben. A papíron nagyobb szám lesz, de semmit sem fog érni.


Segíthetne kilépni szerintem ebből az ördögi körből egy EUR bevezetés, mert akkor árfolyamveszteség már nem merülhet fel.

Persze az EUR is tud inflálódni, de az mégis egy sokkal nagyobb régió pénze, egy magyar minimálbér emelés nem bírna rá akkora hatással.


Szerintem ameddig Forint marad, addig csak álom a reálértékben emelkedő jövedelem (a tömegek számára, nyilván egy-egy ember azért előre léphet).

2022. aug. 14. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
94%
A megemelt bért ki kell fizetnie a munkáltatónak, ezért árat kell emelnie. Emellett pedig a másik, még hangsúlyosabb dolog, hogy a bérfeszültséget elkerülendő az emelés végiggyűrűzik magasabb szinteken is. Amiből az következik, hogy az embereknek több pénzük lesz, amit el tudnak költeni, ami inflációnövelő tényező megint
2022. aug. 14. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
54%
Kövesd a pénz útját és vond le a következtetést. Nem mindegy, hogy a végén kihez vándorol. Putyin,Elon Musk,Bill Gates,Hszi Csin-Ping meg ilyenek. Lehet választani.
2022. aug. 14. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
0%
dehogy, ez csak propaganda.
2022. aug. 14. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Ténylegesen árat az emel, aki utoljára emel.
2022. aug. 14. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
66%
Ergo nem ér semmit a béremelés, mert az árak is követik, és végtére ugyanannyi terméket és szolgáltatást tudsz megvenni, a megemelt béreddel, mint előtte, ha jól értelmezem én is a válaszokból. Magyarul a proli örül, hogy megemelték végre a bérét, csak a pénzügyi analfabétája már nem veszi észre, hogy nem él jobban, csak elmondhatja magáról, hogy emelték a bérét, és ebben az illúzióban boldog, hogy most akkor jobban kijön anyagilag. 🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡
2022. aug. 14. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

#2-es vagyok.


Azért valamicske valós gazdasági növekedés is volt, ami azért némi reálbéremelkedést lehetővé tett.


A legkisebb falvakat, legleszakadottabb országrészeket, legszerencsétlenebb sorsú embereket leszámítva azért kicsit előrébb léptünk mind, ahogy én látom.


Én valamennyi béremelést minden évben kaptam 2013 óta.


Amikor megkapom, akkor utána 1-2 hónapig mindig azt érzem, hogy "most én vagyok az élet császára", egész jól keresek. Aztán később ez leül, "ok, nem kiemelkedő, de azért nem rossz pénz ez". Végül az év forduló végére már a "basszus, örökre szegények maradunk" (én is meg az ország is) állapotba jutok át :)


Most majdnem háromszor annyit keresek mint 2013-ban (azóta azért pozícióban is feljebb léptem), de ha körbenézek a lakásban nem látom, hogy jelentősen változott volna az életszínvonalam. Mondjuk alapvetően kis igényű ember vagyok, inkább megtakarítok, de még ezt figyelembe véve sem annyira drasztikus a javulás mint, amit a 3x számszerű különbség indokolna.


Most eleve kilőtt az infláció, sokaknak (katások pl.) emelkednek az adók stb. Szerintem mire a mostani inflációs "spirál" leül (1-2 év) az fog kijönni, hogy az átlagember talán 10-15%-kkal keres jobban (reálértékben) mint keresett mondjuk 2010-2013 körül.

2022. aug. 14. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Ha majd lelassul a versengő ár-bér spirál, akkor kell mindenkinek megmérnie, hány %-kal változott a megélhetésének költsége és mennyivel a jövedelme. Ha utóbbi kisebb mint az előbbi akkor az azt jelenti hogy a pakli újrakeverésekor a társadalom neki kevesebb fogyasztási jogot osztott le = kevésbé hasznos a tudása, munkaereje, kockázatvállalása, mint azelőtt.
2022. aug. 14. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
72%

Közgazdaság alaptetelekkel nincsenek tisztában az emberek.

Minél több pénz kerül a piacra, annál nagyobb az infláció.


Példa. Kisjóska 1 milliomod magával eddig keresett 100 ezret, másnaptól 150 ezret fog mert köti a munkaltatojat a torveny. Azt a plusz 50 ezret a munkaltatoknak ki kell termelniuk, hiszen ha minden marad a regiben akkor a profit csokken vagy csődbe megy a ceg. Senki sem azert vallalkozik hogy veszteseges legyen. Mit csinal? Árat emel.


Bugyuta egyszeru pelda az atlag analfabétáknak. Talán így megértik sokan.

2022. aug. 14. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!