Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ajándékot vissza lehet követel...

Ajándékot vissza lehet követelni törvényesen?

Figyelt kérdés
Ha én kaptam ajándékba egy ingatlant, de időközben megromlott a kapcsolatom az ajándékozó személlyel, akkor ő visszakövetelheti tőlem az ingatlant?
2010. okt. 26. 14:10
 1/6 anonim ***** válasza:

Az ajándék visszakövetelése



A jog általában nem enged kibúvót a jogszerűen vállalt kötelezettségek alól, arra pedig főleg nem ad lehetőséget, hogy a már teljesített szolgáltatást valaki visszakövetelje amiatt, mert például utóbb meggondolta magát. Nincs ez másképp az ajándékozásnál sem, ám bizonyos feltételek mellett helye van az ajándék visszakövetelésének.

A visszakövetelés esetei



Mindenekelőtt hangsúlyozzuk, hogy a szokásos mértékű ajándék visszakövetelésének nincs helye. Az, hogy mi tekinthető szokásos mértéknek, mindig az adott körülményektől (az ajándékozási alkalom, a felek közötti viszony, a közvélekedés stb.) függ.


A szokásos mértéket meghaladó ajándék visszakövetelésére három okból kerülhet sor.

Visszakövetelés a létfenntartás érdekében



A Ptk. szerint a még meglevő ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti annyiban, amennyiben arra létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti.

Súlyos jogsértés



Ha a megajándékozott vagy vele együtt élő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, az ajándékozó viszszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket.


Visszakövetelésnek nincs helye, amennyiben az ajándék vagy a helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs meg, továbbá ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta; megbocsátásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb ideig nem követeli vissza.

Meghiúsult feltevés



Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha az a feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és e nélkül az ajándékozásra nem került volna sor.


A bírói gyakorlat szerint az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés végleges meghiúsulása miatt csak akkor követelhető vissza az ajándék, illetőleg csak akkor követelhető az ajándék helyében lépett érték, ha az ajándékozás összes körülményére kiterjedő vizsgálódás alapján az állapítható meg, hogy valamilyen lényeges körülményre vonatkozó feltevés indította az ajándékozót az ajándékozásra, s e feltevés nélkül az ajándékozásra kétséget kizáróan nem került volna sor. E tekintetben a bizonyítás az ajándékozót terheli.


Nem követelhető vissza ugyanakkor az ajándék olyan feltevés végleges meghiúsulására alapítottan, amely az ajándékozónak a megajándékozott személytől és magatartásától teljességgel független körülmények jövőbeni kedvező alakulásával kapcsolatos általános elképzelését tükrözi, és amelyekre ezért a megajándékozottnak nem is lehet befolyása.


Az ajándékozónak lehet olyan feltevése a megajándékozottal szemben, hogy az ajándék tárgyát (az ingatlant) az utóbbi az ajándékozó életében nem idegeníti el, ezen az alapon azonban az ajándékot csak akkor követelheti vissza, ha ezt az elvárását az ajándékozáskor a megajándékozottal egyértelműen közölte. Az ajándékozó erkölcsi elvárása önmagában nem ad alapot az ajándék téves feltevés címén történő visszakövetelésére.

Nászajándék



A tartós házasság reményében adott ajándék nem követelhető vissza, ha az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés meghiúsulását az ajándékozó felróható magatartása okozta. Az ajándék visszakövetelése szempontjából a tartós együttélés feltételezésének és e feltevés végleges meghiúsulásának van döntő jelentősége.

Ajándék a házastársnak



Az ajándék visszakövetelésére volt házastársak esetén csak akkor nem kerülhet sor, ha a házasság megromlását kizárólag az ajándékozó házastárs felróható magatartása idézte elő.

Házastársi különvagyon



A szülőktől származó ajándék mint különvagyon megtérítésére a házastárs akkor is igényt tarthat, ha az ajándék visszakövetelésének feltételei nem állnak fenn.

Pénzben adott ajándék



A valamilyen dolog vásárlására pénz ajándékozása esetén az ajándékozó az ajándékozott pénzen vásárolt dolgot követelheti vissza.

Elévülés



Az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés végleges meghiúsulása miatt az általános elévülési időn belül követelhető vissza az ajándék, illetőleg követelhető az ajándék helyébe lépett érték. Ez a jog az általános elévülési időn belül is elenyészik azonban akkor, ha azt az ajándékozó megfelelő ok nélkül hosszabb ideig nem gyakorolja.


Fontos tudnivaló, hogy nem követelhető vissza az ajándék, illetőleg nem követelhető az ajándék helyébe lépett érték, ha az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés meghiúsulását az ajándékozó felróható magatartása okozta.

2010. okt. 26. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Tehát konkrétan. Ezek szerint, ha nevelőapámtól kaptam ajándékba egy házrészt 5 évvel ezelőtt és most ő nem tud megélni a nyugdíjából, akkor ő ezt visszakövetelheti?
2010. okt. 26. 14:37
 3/6 anonim ***** válasza:

Visszakövetelés a létfenntartás érdekében


A Ptk. szerint a még meglevő ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti annyiban, amennyiben arra létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti.


Szerintem ez alapján sajnos igen.

2010. okt. 27. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
Kaptam egy laptopot ajándékba az exemtöl.Összevesztünk és kéri vissza. Azt irta nekem ha nem adom vissza akkor feljelent hogy elloptam. Visszakövetelheti?
2013. jún. 19. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:

A laptop szerintem a szokásos ajándékérték határát súrolja.


Másrészt ha őmiatta vesztetek össze, akkor nincs joga visszakérni. :)

2016. dec. 25. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Ha én kaptam ajándékba kb. 30 évvel ezelőtt egy ingatlan tulajdonrészének 1/2-ét, de időközben megromlott a kapcsolatom az ajándékozó személlyel (aki mellesleg ugyanennek az ingatlannak a haszonélvezője), akkor ő visszakövetelheti tőlem az ingatlant?

Ill. megakadályozhatja, hogy eladjam a haszonélvezettel terhelt tulajdonrészemet?

2017. okt. 5. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!