Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » A TB kiskönyvnek mi az értelme?

A TB kiskönyvnek mi az értelme?

Figyelt kérdés
Amikor mindent el tudunk tárolni számítógépes rendszereken is, minek kell egy kiskönyvbe írogatni a munkahelyeket?
ápr. 21. 19:26
 1/9 anonim ***** válasza:

Most igen. 24 éve, mikor az első munkahelyem volt, még nem lehetett, és nem voltak otthon az embereknek számítógépeik, elég fiatal dolog a személyi számítógép, és otthoni internetelőfizetés sem volt kapható.

Most is van, aki nem tudja megcsinálni számítógépen, szerintem a munkavállalók kb. 35-45%-a digitális analfabéta és nincs is otthon számítógépe.

ápr. 21. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

1: csakhogy ennek nincs jelentősége, mert elég ha a hivatalnak van.

Ami tény, hogy a nyugdíjfolyósítónál sincsenek meg feltétlenül 30 évvel ezelőtti adatok digitálisan. Papíron meg vagy igen, vagy nem. Vagy hajlandóak kikeresni, vagy nem. Elvileg ezt küszöbölte ki a kiskönyv, hogy ha náluk hiányos adat van, te attól még tudod igazolni a jogviszonyt.

Illetve a másik ami miatt kell, hogy ha a kifizetőhely a munkáltatód, akkor ebből tudja eldönteni, hogy mennyi a TP, meg hogy jár-e CSED, GYED.

De remélem mielőbb megszűntetik, idejét múlt eléggé.

ápr. 22. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

"csakhogy ennek nincs jelentősége, mert elég ha a hivatalnak van."

Csak a hivatalnak nincs.

Honnan lenne neki 25+ évvel ezelőttről?

A másik: évente érdemes velük adatot egyeztetni, mert sokszor hiányos a nyilvántartásuk. Itt is sok kérdés van: valaki most 65 éves, és nem tud nyugdíjba menni, mert nem tudja igazolni a szolgálati éveit. A hivatali nyilvántartás nem stimmel. Tőle várják, hogy adja be hozzá a papírokat.

A TB-kiskönyv az a TE saját nyilvántartásod, amivel igazolni tudsz, ha gondosan vezetted.

ápr. 22. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"A TB-kiskönyv az a TE saját nyilvántartásod, amivel igazolni tudsz, ha gondosan vezetted."


Úr Isten!


A "TB-kiskönyv", vagy OEP-kiskönyv arra szolgál, hogy egy következő munkáltató abból meg tudja állapítani a táppénzre jogosultságodat, ha ő folyósítaná az ellátást neked.


Nem a munkaviszonyok igazolására szolgál, mert alapvetően nem ez a célja. Táppénz ellátáshoz szolgál adatokkal.


"Amikor mindent el tudunk tárolni számítógépes rendszereken is, "

Nincs olyan rendszer, ami minden dolgozó minden erre vonatkozó adatát tárolná és bármelyik munkáltató, bármikor belenyúlkálhatna, nézegethetné, hogy X. Y emberke éppen mikor volt valaha keresőképtelen és milyen ellátást kapott rá. Szép is lenne...

ápr. 22. 03:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

"A TB-kiskönyv az a TE saját nyilvántartásod, amivel igazolni tudsz, ha gondosan vezetted.""


Továbbá a kiskönyvbe a munkáltató jogosult beleírni, más nem.

ápr. 22. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
53%

#3 "TB-kiskönyv az a TE saját nyilvántartásod, amivel igazolni tudsz, ha gondosan vezetted. "


Jó, akkor én most beleírok még plusz 20 évet, amit az Apple vezérigazgatójaként töltöttem :D

ápr. 22. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

5: Igen, nekem elveszett a kiskönyvem és egy újat kellett kérni, és végigjárni az összes addigi munkáltatómat. Hidd el, ez 15 év után is elég melós, nemhogy 45 év munka után, mikor az ember nyugdíjba megy.

Van, ahol csak 1 napot dolgoztam, azt is belevezettem.

Minden bérszámfejtő azt mondta, hogy minden eddiginek benne kellene lennie. De csak kilépéskor kérték el, hogy beleírhassanak, belépéskor nem!

Szóval nem a táppénz miatt kellett nekik, hanem a szolgálati évek igazolása miatt. És mivel nem tudtam előkeríteni nekik akkor, írtak újat, és én végigjártam az összes volt munkáltatómat, akik újra igazolták benne a munkaviszonyomat.

ápr. 22. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
7: ebben viszont tévedsz, el kellett volna kérniük, sőt ha kifizetőhely, akkor nyilatkoznod is kell róla belépéskor, ha nincs meg vagy még sose volt.
ápr. 22. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

" De csak kilépéskor kérték el, hogy beleírhassanak, belépéskor nem!"

Elég nagy baj! Valószínűleg nem TB kifizetőhelynek számított a munkáltatód, azért nem tartotta kapásból fontosnak, hogy szabályszerűen vezesse!

Ugyanis mikor biztosítási jogviszonyt létesítesz valakinél (munkaviszony annak számít), akkor belépéskor bele kell írni a biztosítási jogviszony kezdő napját.


"Szóval nem a táppénz miatt kellett nekik, hanem a szolgálati évek igazolása miatt. "


Pontosan nem a szolgálati idők igazolását szolgálja! Táppénz ellátás miatt szükséges vezetni. Ráadásul nem kell, hogy az összes benne legyen, elég ha a megelőző 2 évet igazolni tudod általa, ugyanis a táppénz mértékét a megelőző 2 év biztosítási jogviszony alapján bírálják el. Tehát a "20 évvel" ezelőtti idén már lényegtelen, ha nincs benne.


-> A táppénz mértéke:


"Legalább 730 nap folyamatos biztosításban töltött idő esetén az előzőek szerint figyelembe vehető táppénz alapjának a 60 %-a,

730 napnál kevesebb biztosításban töltött idő esetén az előzőek szerint figyelembe vehető táppénz alapjának az 50 %-a"


Na ezt a biztosítási időt hivatott igazolni az OEP kiskönyv. Csak erre szolgál, és a táppénzelőzmények igazolására.


A 730 nap pontosan 2 évet jelent (2 x 365 nap).

ápr. 23. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!