Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Meddig jár a munkanélküli segély?

Meddig jár a munkanélküli segély?

Figyelt kérdés
Egy ismerősöm regisztrált munkanélküli lett, holott szerintem simán el tudna helyezkedni, csak akkor dolgoznia kellene ugyebár. Ráadásul anyagilag az átlagnál jobban élnek. "Kissé" zavar, főként hogy én mindig rendesen adóztam, gondolom érzitek/értitek miről beszélek. Arra volnék kíváncsi, hogy korlátlan ideig veheti igénybe a regisztrált munkanélküliséget, vagy van egy meghatározott maximum időintervallum? (remélem minél kevesebb az ő esetében)
2009. jan. 5. 20:25
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A "segély" 90 napig jár, a "járadék" tovább. Nem mindegy. Attól függően kapja egyiket vagy másikat, hogy az elmúlt 4 évben volt-e munkája, hány napot töltött munkaviszonyban (diákmeló nem számít bele), és mennyi ideje van a nyugdíjig.


Nézd, én is regisztráltam, látszólag a család jól él (csak a valóságban apám kisemmizi a családot anyagilag), tudnék dolgozni (fogok is, csak éppenséggel nem kaptam hamarabb munkát, pedig nagyon sokat kerestem, és ha nem lenne ez az ismerősöm, akiknél most átalakítás lesz, még mindig nem találtam volna), a hallgatói jogviszony (vagy munkaviszony, nekem az előbbi volt) megszűnése után 45 napig jár a TB, utána vagy találsz helyet (én nem találtam), vagy bejelentkezel munkanélkülinek (ez az általános), vagy FIZETED MAGAD UTÁN (amihez nem biztos, hogy mindenki ért, hogyan kell, meg mit kell csinálni, meg mennyi, illetve nem biztos, hogy van rá anyagi keret, ha valaki nem dolgozik éppen).


Szóval én nem tudom, mi a helyzet az ismerősödnél, de ne feltétlenül úgy állj hozzá, hogy ő most annyira jókedvében akar fagyoskodni a munkaügyi kirendeltség előtt nyitásig (ha hamar végezni akar). Én se jókedvemben álltam be a sorba. Munkát találni nem olyan egyszerű, főleg, hogy diplomás se kap sokszor, mert egy nemdiplomás után kevesebbet kell leadózni, vagy alapból sok a leépítés mostanában, vagy más finomságok. Annyi ürügyet tudnak találni, hogy ne alkalmazzanak, ha nem akarnak.

2009. jan. 5. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Tulajdonképpen megkaptam a választ, hogy a járadék is bizonyos ideig jár.

Teljesen belelátunk egymás életébe, mert sokat van nálunk a kislányával. 2 viszonylag új autójuk van, 3 hónap alatt építették fel a nagy házukat kölcsön nélkül, és a férje sem dolgozik, egész nap nem csinálnak semmit. Tudom hogy van megtakarított pénzük, mert mondta a hölgy. Azt is tudom, hogy nem akar járulékot fizetni mert az legalább 40 ezer havonta és sajnálja a pénzt erre, sőt most még kapni is fog. Azt mondta, hogy a Munkaügyi Központban említették neki hogy nem kell elfogadnia a felkínált állásokat. Képzelj egy egy olyan családot, akikre ránézésre azt mondanád hogy "újgazdagok". talán így érthető, hogy miért érzem kissé felháborítónak.


A válaszodat nagyon köszönöm! :)

2009. jan. 6. 15:44
 3/3 anonim ***** válasza:

Nézd, én segélyt kaptam, pályakezdőként, ami már lejárt, most hónap közepén (kicsit eredetitől hamarabb, hogy betanuljak) kezdek. De mondom, ismerős segített. A központban annyit jelent a "felajánlott lehetőség", legalábbis a mi kirendeltségünkön, hogy vannak kitéve szórólapokon álláshirdetések és újságok, de az ügyintézők nem nagyon kínálnak fel pozíciót, hogy "itt van egy, tessék". Magadnak kell keresned, és nálunk pl. havi 3 álláskeresést kell bemutatni. Van, ahol kevesebbet, van, ahol többet.

Nem tudom, fog-e élni még az AM kiskönyv, alkalmi munkavállalói, ha valakinek ilyen van, azokra a napokra nem jár a segély, hanem az a napi fizetés, ezzel el kell számolni mindig hó elején. Egyszerre nem kaphat egy munkanélküli ellátást is meg munkabért is ugyanarra a napra, vagy egyik, vagy másik. De ez is korlátozott időtartamban használható, viszont tolható vele az ellátás határideje. Szóval tolja, egy dolog, de dolgozik mellette, viszont a végtelenségig a kötött időtartam használhatóság miatt nem tolhatja senki.

Ha lejár az ellátás, akkor vagy munkát talál (de ugyanígy, ahogy írtam, 45 napig akkor is jár a TB, ez arra jó dolog, hogy ha nem azonnal tud valaki munkába állni az ellátás lejárta után, akkor nem kell azon görcsölni, hogy mi lesz, ha lebetegszik), vagy ha nincs állás, akkor szociális támogatást lehet igényelni, aminek az összege igen alacsony, abból megélni nem nagyon lehet (nagymamám is szociális támogatást kap, 70 évesen, nem nyugdíjat, de nem azért, mert munkanélküli vagy az volt, hanem mert egész életében a munkáltatói nem jelentették be, és nincs róla papírja, hogy ő dolgozott, szóval jól kihasználták, hogy ő az általános iskolájával nem ért az ilyen dolgokhoz, no, minden esetre ennek az összege még nagyapám - szintén alacsony - nyugdíjánál is kevesebb).

2009. jan. 6. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!