Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » TB biztosítás? Regisztrált...

TB biztosítás? Regisztrált munkanélkülieknek az állam állja?

Figyelt kérdés
1,5 éve vagyok munkanélküli.Pénzt már kb.1 éve nem kapok.Nics bevételem, ezért nem fizettem a tb-met (azt a kb 4500 ft-ot.)Olyat hallottam hogy aki regisztrált munkanélküli annak az állam állja.Ez igaz? mert én úgy tudom nem.Még az is érdekelne hogy nem volt orvosi ellátásban részem amióta nincs biztosításom,hogy ha találok munkát és újra fizetve lesz a TB akkor utólag behajtják rajtam? azt amit nem fizettem (több havi)?
2011. márc. 5. 11:00
 1/8 anonim ***** válasza:
57%

[link]


Attól a naptól amikor megszűnt a munkanélküli ellátásra való jogosultságot 45 nap türelmi idővel megszűnt az ingyenes egészségügyi ellátásra való jogosultságod is. A hozzájárulás egyéni fizetésére az NAV (korábban APEH) kell megállapodást kötni. ( rászorultság esetén az összeg egy részét vagy akár a teljes összeget az önkormányzat átvállalhatja helyetted)A díjjal le nem fedett hiányzó hónapokat utólag meg kell fizetni. Az, hogy nem voltál beteg és nem vettél igénybe ellátást nem indok a nem fizetésre.

2011. márc. 5. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
72%

Bérpótló juttatást nem igényeltél?

Ha jól tudom, 1 év munkanélküliség után igényelheted, ha egyedül élsz és semmi más jövedelmed nincs, tuti megkapod, én is megkaptam, pedig anyával lakom, de mivel nagykorú vagyok, ez nem számított.

2011. márc. 5. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
40%
Én is azt hittem, hogy a munkanélküli hivatal rendezi a TB-t, miközben nem kapok semmiféle juttatást. Nem tudtam a 4500-ról, csak mostanában olvastam a neten. (Nem sokkal ezelőtt a post előtt.) Vissza a sztorira: KB 8-9 hónap elteltével szemészetre kellett mennem, ahol kiderült, hogy nincs rendezve a TB-m. Ennek ellenére nem küldtek el, de betojtam. Rákérdeztem a hivatalban. Annyit mondtak, hogy rosszul tudtam, illetve a régi kolléga elfelejtett szólni. De semmi mást nem mondtak, ekkor sem tudtam a 4500-ról. A regisztráció első "évfordulójától" kezdve kapok segélyt az önkormányzattól, ami által rendezve van a TB-m. Ezt külön igényelni kell az önkorminál. Rákérdeztem arra, hogy rendezik-e azt, ha TB-fizetés nélküli időben voltam orvosnál, és az volt a válasz, hogy nem, csak mostantól érvényes. Arra számítottam, hogy a szemészet miatt jön csekk az Apehtól, de helyette olyan levelet kaptam, hogy nem kell csinálnom semmit, bevallani sem tudok. :D Azt tanácsolom, hogy ha valaki nem hajlamos betegeskedésre, akkor ne fizessen semmit, mert nincs értelme. Nem is értem, hogy hogyan gondolhatják azt, hogy a semmiből fizessünk. Bár utólag talán visszaküldik a fizetőnek, mert én 1 hónapnyi munka után is kaptam visszatérítést.
2011. márc. 5. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
szóval nagyon úgy tűnik hogy utolag behajthatják rajtam azt amit amúgy igénybe se vettem!? Hát ez k...va jó.
2011. márc. 5. 11:55
 5/8 anonim ***** válasza:
54%
Pont azt mondtam, hogy az én esetemben utólag a szemészetért sem kértek pénzt, és régebben 1 hónapnyi munka után én kaptam postai úton visszatérített pénzt, mert nem vettem igénybe a munkáltatóm által befizetett TB-t. ^^ Bár ez azóta is érdekes, mert más nem kap semmit. Talán ilyen szabály vagy jog vonatkozik a rövid határozott idejű munkákra, de nem tudom, nem is feszegetem tovább. ^^ Viszont: ha valamit nem veszel igénybe, akkor azért nem kell fizetned. Sőt, talán kapsz visszafizetést, mint én, de ennek utána kéne járni. Ha várhatóan nem kell sokat orvoshoz járnod, akkor ne fizess a semmiből. Persze bárkivel előfordulhat baleset, de sok olyan esetben a TB-n túl is kell fizetni, és akkor már lényegtelen, hogy mennyivel több, csak épüljön fel az illető. Ha gond van a TB-vel, akkor az orvos úgy is megmondja.
2011. márc. 5. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
87%

A regisztrált álláskeresőnek addig van biztosítási jogviszonya, amíg pénzbeli ellátást (áll.ker.járulék/segély, átképzési támogatás) kap.

Ezután még 45 napig passzív jogon jogosult az eü. ellátásokra (ha nem volt előtte 45 nap biztosítási ideje, akkor annyi napig, ahány nap bizt.jogviszonya volt előtte)

Ha lejárt a munkanélküli ellátása, vagy nem kapott, de legalább 1 éve regisztrált munkanélküli, akkor kaphat (kérelmére) az önkormányzattól rendszeres szoc.segélyt, vagy bérpótló juttatást (tavaly RÁTot). Ha ezek valamelyikét kapja, szintén jogosult az eü. ellátásokra.

Ha nem kap az önkormányzattól ellátást, de szociális és vagyoni helyzete alapján rászorultnak minősül, az önkormányzat (kérelmére) rendezi az eü.hozzájár.kötelezettségét.

Ha nem kap áll.ker.ellátást, BPJt, szoc.segélyt, és szociális alapon nem minősül rászorultnak (vagy nem kérelmezi ezt), akkor magának kell rendeznie az eü.hozzájár. fizetési kötelezettségét (tavaly 4950, idén 5100 forint) Be kell jelentkezni az APEHhen (most már NAV, de a honlapjuk www.apeh.hu) a honlapjukon is megtalálható nyomtatványon, küldenek határozatot a fizetési kötelezettségről, az alapján kell fizetni (ha csekken akarsz fizetni, azt külön jelezni kell, mert most már alapból nem küldenek csekket)

Ha elmulasztod a bejelentkezést, 5 évre visszamenőleg behajthatják rajtad.

Volt egy türelmi időszak, amíg ha rendezted a TB jogviszonyod bármilyen módon, nem vizsgálták, hogy előtte rendezve volt-e a TBd, vagy sem.

Most már viszont ha kiderül, pótlólagosan behajtják az elmaradt összeget. És még örülhetsz, ha nem büntetnek meg a bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt és nem verik rád a késedelmi kamatot.

2011. márc. 5. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
78%

"szóval nagyon úgy tűnik hogy utolag behajthatják rajtam azt amit amúgy igénybe se vettem!? Hát ez k...va jó."


Félreérted a dolog lényegét. Nem csak akkor kell fizetned TB-t, ha igénybeveszel orvosi ellátást. TB-t mindig fizetned kell (vagy valakinek fizetnie kell utánad), akár akarod, akár nem. Olyan ez, mint az adó, nem kívánságműsor, mindenkinek fizetnie kell. Ez megy a nagy közös kasszába, aztán annak fizetik ki belőle az ellátását, akinek épp szüksége van rá. Lehet, hogy te soha nem veszed igénybe, annak ellenére hogy fizeted, meg lehet az is, hogy a sokszorosát veszed igénybe, mint amit te magad befizettél.


Ellátást pedig akkor is kapsz, ha nincs rendezve a TB-d, viszont ilyenkor az orvos lejelent az OEP-nek. Azok várnak kb. 1 hónapot, hogy bemenj hozzájuk igazolni, hogy neked márpedig rendezve van a TB-d, ha ezt nem teszed meg, akkor átadják az adataidat az APEH-nek, azok meg adók módjára behajtják visszamenőleg a tartozásodat az elévülési időn belül.

2011. márc. 5. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

A TB-t mindig fizetni kell, ha már nem más fizeti utánad a TB-t (suli, munkahely), akkor be kell jelentened a NAV-nak a T1011 bejelentő lapon.Ekkor lép érvénybe a 2003. évi XCII. tv. Art. 20. § (6)-os bekezdés:

'(6)113 A magánszemély a Tbj. 39. § (2) bekezdése alapján keletkezett fizetési kötelezettségét és annak megszűnését 15 napon belül jelenti be az állami adóhatóságnak. A bejelentés alapján az adóhatóság az adóévre vonatkozó havi járulékfizetési kötelezettséget az adószámlán előírja, a befizetéseket nyilvántartja. Az állami adóhatóság az adóazonosító jellel nem rendelkező magánszemély részére az (1) bekezdésben foglalt rendelkezések alkalmazásával adóazonosító jelet állapít meg.'

'Tbj 39§ (2)267 Az a belföldi személy, aki nem biztosított és egészségügyi szolgáltatásra a 16. § (1) bekezdésének a)-p) és s)-w) pontja, valamint a 13. § szerint sem jogosult, köteles a 19. § (4) bekezdésében meghatározott egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni.'

2013. nov. 3. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!