Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ha eddig garantált bérminimumo...

Ha eddig garantált bérminimumot kaptam az idén megtehetik, hogy semmit nem emelnek a fizetésemen?

Figyelt kérdés
Állami munkahely 8 órában, azt mondták az idén nincs emelés ugyanannyit kapok mint tavaly. Az éppenhogy a minimálbér fölött lesz csak.
2023. jan. 2. 16:58
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Az emelt garantált bérminimumot kell adják, ezért van kitalálva.
2023. jan. 2. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
#1 Feltéve, ha végzettséghez kötött a munka. Ha egy 8 általánossal végezhető munkára kapott eddig annyit mint a GBM, akkor egy fillért sem kell emelni.
2023. jan. 2. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Nem tudom, hogy a takarítás végzettséghez kötött e nekem. Vannak végzettségeim, igaz nem takarító
2023. jan. 2. 21:36
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem az a lényeg, hogy végzettséghez kötött vagy sem, hanem az a lényeg, hogy a betöltött munkakörre előírás-e minimum a középfokú végzettség. Ha igen, akkor jár a garantált bérminimum, ha nem, akkor nem feltétlenül jár.


Vannak vállalkozások, ahol előírják a takarítói munkakörre is minimum a középfokú végzettséget (például érettségi meglétét), míg máshol ezt nem írják elő. Ahol előírták, ott meg kell adniuk a garantált bérminimumot, ahol nem írták elő, ott nem kell megadni.

Munkaköri leírásodnak tartalmaznia kell az elvárt minimum végzettséget. Abból megtudhatod, hogy követelhetsz a munkáltatón bármit is vagy sem.


Vannak munkakörök, ahol ez nem kérdés. Például a szakmunkáknál. Kőművesként nem szokás alkalmazni egy 8 általános végzettségűt.

2023. jan. 3. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
igen, én is erre gondoltam, csak az a baj, hogy nem kaptam munkaköri leírást a mai napig.
2023. jan. 4. 14:23
 6/8 anonim ***** válasza:
Hoppá! Az már probléma.
2023. jan. 5. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
A takarítás nem hiszem hogy középfokú vagy felsőfokú végzettséghez kötött. Tehát akár minimálbért is kaphatsz.
2023. jan. 27. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"A takarítás nem hiszem hogy középfokú vagy felsőfokú végzettséghez kötött."


Az előbb magyaráztam el, hogy a munkáltató döntésén múlik, hogy egy végzettséget alapból nem igénylő munkakörhöz előír feltételként legalább középfokú végzettséget vagy sem. Ha előír, akkor köteles a garantált bérminimumot fizetni rá. Ha nem ír elő, akkor nem köteles.


Bizony vannak olyan takarító cégek, amelyek nem vesznek fel 8 általánost végzett, fogatlan, normálisan beszélni sem tudó, csapzott hajú emberkéket még WC-t pucolni sem. Van náluk minimális elvárás mind megjelenésben, mind egyéb másban. Ilyen helyeken a takarítói munkakörben is elvárás legalább a középfokú végzettség, tehát legalább a garantált bérminimumot köteles is fizetni a dolgozóinak.



Még egyszer és utoljára: A munkakörre előírt minimum végzettség határozza meg, hogy ki mennyi minimális bérre jogosult. A munkakörre előírt minimum végzettséget meghatározhatja akár jogszabály is kötelező jelleggel, ilyenkor attól eltérni csak "felfele" lehet, de ha nem határozza meg jogszabály (mint például a takarítóknál sem), akkor a munkáltató dönt afelől, hogy mit vár el minimális végzettségként a leendő dolgozótól.

Ebből kifolyólag ez munkáltatónként eltérő lehet.

2023. jan. 28. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!