Milyen fizetés reális kezdő gépészmérnökként?
Az ország nyugati részén.
Papírjaim:
- Gépgyártás technológiai-technikus
- CNC programozó
- Gépészmérnök Bsc
- angol B2 nyelvvizsga
Nettó 500 ezerre gondoltam...
Teljesen reális lehet. Attól függ, kisebb cégnél nem biztos, multinál elképzelhető, hogy Bruttó 700.000 kezdőt megadnak, ami az egyéb juttatásokkal van annyi.
Szerencse is kell hozzá. Én Győrben végeztem a Széchenyi-n, volt gépészmérnök ismerősöm aki végzés után 1-2 héttel talált, a gyakori a pár hónap, viszont olyan ismerősöm is volt aki nem talált több mint 1 évig, utána már nem tartottam vele a kapcsolatot, az volt a legvégső infóm róla amikor beszéltünk hogy már 1 éve hogy végzett de nem talált velem melót, futárként dolgozott, közbe persze folyton pályázott. Ugye neki az volt a gond hogy a gyakorlati helye nem véglegesítette, és se tapasztalat se semmi, úgy nehéz találni azért...
De persze semmi sem lehetetlen... amelyik cégnél én dolgozok most egy 40+ - os fószert vettek fel minőségügyi mérnök poziba úgy hogy előtte kinn dolgozott 10+ évet az osztrákoknál kamionos cégnél logisztikusként, előtte meg Magyarországon kormányhivatalba, nem is volt mérnöki tapasztalata...
Szóval olykor nem lehet kiigazodni a munkaerő piacon szerintem...
Milyen szakirányon végeztél, mivel akarsz foglalkozni?
Gondolom gyártástechnológia.
Multi cégeknél tapasztalt (legalább 2-3 év) CNC gépbeállítók szoktak bruttó 600-700 körül keresni túlórák nélkül, műszakpótlékkal.
Ehhez mérten, nem hiszem, hogy kezdő mérnökként többet tudnál kiharcolni magadnak.
A gépalkatrész gyártás szerintem pont olyan terület ahol a tapasztalat legalább annyit számít mint a diploma. Ha bekerülsz egy helyre, meg kell ismerned az ottani gépeket, szerszámokat, készülékeket, munkafolyamatokat, egyáltalán mit gyártanak. Ez időbe telik, ezek után tudsz csak mérnöki munkába kezdeni hogy mit lehetne fejleszteni, javítani, optimalizálni.
Ha CNC technológusként akarsz dolgozni, akkor nagyon jól kell ismerni a forgácsoló szerszám piacot is, mert vannak spéci szerszámok amikről nem is hallottál szerintem az egyetemen, mert a felsőoktatás kicsit elavult és lassan követi az ipar fejlődését, újdonságait.
A kezdő gépészmérnökök fizetése nagyban függ az országtól, a régiótól, az iparágaktól és az egyéb tényezőktől. Ezen kívül a tapasztalat, a végzettség, a munkáltató mérete és a vállalati politika is befolyásolhatja a kezdő fizetést.
Általánosságban elmondható, hogy a gépészmérnökök általában jó fizetést kapnak, mivel az iparágban a szakértelem és a technikai ismeretek nagyra értékeltek. A pontos összeg azonban jelentősen eltérhet.
Példaként az Egyesült Államokban egy kezdő gépészmérnök általában 60 000 és 80 000 dollár közötti éves fizetésre számíthat. Az Európai Unió tagállamaiban az átlagos kezdő fizetés általában kisebb lehet, például a közép-európai országokban 20 000 és 40 000 euró között változhat éves alapon.
Azonban ezek csak tájékoztató jellegű átlagértékek, és a valóságban jelentősen eltérhetnek a munkáltatótól, a tapasztalattól és más tényezőktől függően. Fontos, hogy a konkrét országra, iparágakra és munkáltatókra vonatkozó adatokat keresd fel, hogy pontosabb képet kapj a kezdő gépészmérnökök átlagos fizetéséről.
"Példaként az Egyesült Államokban egy kezdő gépészmérnök általában 60 000 és 80 000 dollár közötti éves fizetésre számíthat"
Ha ez igaz és nem nézted el akkor igencsak alul vannak fizetve. Évi 80 ezer dolcsi az államokban olyan mintha itt keresnél 200 ezer forint nettó bért havonta
Az amerikai fizetések általában magasabbak, mint a magyarországiak, de a pontos összegek jelentősen változhatnak attól függően, hogy milyen területen és szakmában dolgozik valaki, valamint mekkora tapasztalattal rendelkezik.
Az általad említett 80 ezer dollár éves fizetés az Egyesült Államokban valóban magasabb összegnek számít átlagosan, de ez még mindig függ az életszínvonal helyi költségeitől és a munkavállaló szakmai háttértől. Például a nagyvárosokban a költségek általában magasabbak, ezért a magasabb fizetés is szükséges lehet a megfelelő megélhetéshez.
Fontos megjegyezni, hogy az államokban a bér sok tényezőtől függ, például a szakmai tapasztalattól, a végzettségtől, a munkakör területétől és a vállalat méretétől. Ezenkívül a szociális és egészségügyi juttatások, az adók és az életköltség eltérései mind befolyásolják a fizetéseket.
Mindazonáltal általánosságban elmondható, hogy az Egyesült Államokban a bérek gyakran magasabbak, mint Magyarországon. Az amerikai gazdaság és munkaerőpiac mérete és versenyképessége miatt sokan vonzódnak a magasabb fizetések és a jobb karrierlehetőségek reményében az Egyesült Államokba.
További részletekért vagy specifikusabb információkért mindig érdemes kutatni a konkrét iparágak és városok közötti fizetési adatokat az aktuális időszakban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!