Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Tényleg semmi lehetőségem...

Tényleg semmi lehetőségem tovább maradni?

Figyelt kérdés

Határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkező kolléga helyére vettek fel határozott idejű munkaszerződéssel, amíg ő vissza nem tér dolgozni.


Úgy tervezte, hogy szül még minimum egy gyereket, így, mivel nem jelezte, hogy még visszatérne, az én szerződésemet meghosszabbították 2025.màjusig.

Úgy volt írva a szerződésemben, hogy előreláthatóan eddig szól. Én ezt úgy értettem (és úgy sejtem, feletteseim is így értették, mert erre célozgattak), hogy előreláthatóan eddig szól, de vélhetően inkább tovább.


Most fizetésemelés lesz munkahelyen (pedagógusi), és hirtelen vissza akar jönni az állítólag további szülés(eke)t tervező kolléganő. Idén szeptembertől, de visszamenőlegesen (állítólag) előre ki kell adniuk a kollaganőnek a szabadságait is, így vélhetően már nyáron sem maradhatok, sőt, lehet, még tanév vége előtt el kellene mennem.


Kérdésem, hogy ez ellen én tényleg nem tehetek semmit, hogy úgymond elbocsássanak idő előtt? Ha neki határozatlan idejű a szerződése, akkor vissza kell adnom neki az állását, mikor egyet fūttyent?


Nem tudom, számít -e ilyen esetben egyáltalán, de ezt a kolléganőt kb. senki nem szereti, többekkel oösszerúgta a port a munkahelyünkön, szóval ha választani lehetne, inkább engem "tartanànak meg", de nem tudom, van-e egyáltalán választási lehetősége a főnökeimnek.


Én nem kívánok rosszat a kollaganőnek, ha vissza akar jönni, nyilván vissza kell adnom az úgymond ő állását, de a szerződésem nem erről szól, hogy ilyen seperc alatt távozzak minimum egy évvel korábban, mint ahogy a szerződésem lejár.


Ha valaki ért a joghoz, vagy munkaügyhöz, esetleg van ilyesmi témában tapasztalata, kérem, válaszoljon. Köszönöm!



jan. 21. 14:36
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
"Abban az esetben, ha távol lévő munkavállaló helyettesítésére jön létre a munkaviszony, célszerű megjelölni, hogy konkrétan kit helyettesít a dolgozó, és ez előreláthatóan mennyi ideig fog tartani. Ilyenkor a helyettesített dolgozó visszajövetele bontó feltételként érvényesül, tehát a távol lévő munkavállaló visszatértekor a munkaviszony automatikusan megszűnik."
jan. 22. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

Ez áll a szerződéemben:


"Határozott időre, helyettesítés céljából, X Y közalkalmazott kereső képtelenség miatti távollét idejére, előreláthatólag 2025. 05.31. napjáig."

jan. 22. 08:34
 13/19 anonim ***** válasza:

""De ha valóban egy előre nem látható (várható) határidő van benne kijelölve"


Ilyen nincs."


És mégis van...


Ha valóban az áll benne, amit bemásoltál, akkor nincs mit tenni. Ha a kolléganő előbb veszi fel a munkát, mint a határozott idejű szerződésed várható lejárata, akkor elbocsátható vagy előbb is.

jan. 23. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
Ilyen szerződés nincs.
jan. 23. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

Már hogyne lenne.

Teljesen megszokott ilyen módon szerződést kötni, ha előre nem lehet tudni, hogy a kolléga mikor szakítja meg a gyermekgondozás miatti fizetés nélküli szabadságát.

jan. 23. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:

Na de arról nem kellett előre nyilatkoznia a GYESes kollaganőnek, hogy mikortól kéri a fizetés nélküli szabadságàt?


Erről előre szokás nyilatkozni, és gondolom pont azért, hogy a helyébe lépő kollégát ne lehessen kirakni csak úgy. Hogy mindenki tervezhessen, ne csak a GYESes kolléganő.

jan. 24. 19:17
 17/19 anonim ***** válasza:

"Na de arról nem kellett előre nyilatkoznia a GYESes kollaganőnek, hogy mikortól kéri a fizetés nélküli szabadságàt?"


A "mikortól" az megvolt, hiszen akkor nem lehetne fizetés nélküli szabadságon. A "meddig-et" nem köteles előre közölni, mivel a fiz. nélküli szabadságát bármikor megszakíthatja annyi kikötéssel, hogy 30 nappal előbb kell közölnie visszatérési szándékát a munkáltatóval.



"pont azért, hogy a helyébe lépő kollégát ne lehessen kirakni csak úgy."

Pont azért van így megfogalmazva a szerződésbe. Hogy számíthatsz rá bármikor, viszont a fentiek alapján 30 napod van sértődöttnek lenned.

jan. 25. 04:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:

Oké, ez a "harminc napod van sértődöttnek lenni" úgy hangzik, mintha ahelyett, hogy ezt a harminc napot új munkahely keresésére szánnàd, inkább nyalogatod a sebeidet.


Határozott idejű szerződés esetén, ha bármelyik fél a határidő lejárta előtt felbontja a szerződést, az szerződésszegésnek minősül. Tehát ha én keresek új munkát és bejelentem, hogy akkor itt hagyom őket, akkor én szerződést szegek, ugye? És akkor jog szerint még nekem kellene fizetnem nekik. Tehát ebből így ki sem léphetek, a GYESes csinálhat, amit akar, őt nem köti az én szerződésem határideje, de engem továbbra is igen?


Ha a tãvozasomba a főnököm esetleg nem akar beleegyezni, és nem lenne hajlandó közös megegyezéssel megszüntetni a munkaviszonyomat, akkor én ez esetben mit tehetek?

jan. 25. 06:48
 19/19 anonim ***** válasza:

Bocsi, de ilyen feltételekkel írtad alá a határozott idejű szerződést.


Mit tehetsz?


Felmondasz megfelelő indokkal. Ilyenkor van felmondási idő, akárcsak a határozatlan idejű szerződéseknél, csak a felmondási idő nem terjedhet túl a határozott időn. Milyen indok elfogadott? -> A felmondás indoka csak olyan ok lehet, amely a munkavállaló számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy körülményeire tekintettel aránytalan sérelemmel járna.


Ha nem megfelelő az indok, akkor a határozott tartamú munkaviszonyodat jogellenesen szünteted meg, és ilyenkor a határozott időből még hátralévő időre járó, de legfeljebb háromhavi távolléti díjnak megfelelő összeget köteles vagy megfizetni a munkáltatónak.


Ha a munkáltató mond fel:

- azonnali hatállyal: Akkor a munkavállaló jogosult 12 havi, vagy ha a határozott időből hátralévő idő 1 évnél rövidebb, a hátralévő időre járó távolléti díjára. Nem köteles indokolni a munkáltató, hogy miért bocsát el.

- felmondással: Akkor van felmondási idő és a munkáltatónak is van indoklási kötelezettsége (dolgozói képesség hiánya, külső ok stb.), és belép a képbe a felmondási idő, ami ebben az esetben sem terjedhet túl a határozott időn.

jan. 26. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!