Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » A bölcsészeknek kb mekkora...

A bölcsészeknek kb mekkora részük koppan diploma után? Koppannak egyáltalán?

Figyelt kérdés
Van pár bölcsész ismerősöm. Akik még egyetemre járnak, azoknak alig van órájuk, csütörtök-péntek teljesen szabad, sokkal kevesebbet tanulnak, mint a gimiben. Olyat is ismerek, aki éveket csúszott, mert nem tudott megírni egy 25 oldalas szakdolgozatot. Olyasmi szakokon vannak, mint pszichológia, irodalom, anglisztika és társai. Azt tudom, hogy ha két nyelvet perfektül beszélnek, akkor az SSC-k értelmes fizuért felveszik őket, ha meg nem, akkor meg talán a helyi önkormányzat bérminimumért (bár lassan akkor se, ha nincs ott ismerős). Bölcsészek átlagban jobban beszélnek nyelvet, mint pl a mérnökök, de azt nem tudom, hogy mekkora részüknek van két felsőfokúja SSC-hez. Akinek a vérében van az adott szak, eltökélt és a kezdetektől fogva tudatosan építi a karrierjét, annak jó esélyei vannak, de ugye ez nem az átlag. A szerény bölcsész ismeretségi köröm nem reprezentatív, ezért fordultam hozzátok. Mennyire gyakori, hogy az illető bölcsész diplomával gyárba kényszerül menni, vagy pl pultosnak? Sokan mennek át utána más irányba, pl IT, közgáz? Egyáltalán mennyire vannak tisztában az egyetemista bölcsészek a lehetőségeikkel?

máj. 21. 21:41
 1/10 anonim ***** válasza:
93%

Szerintem a bölcsészek tisztában vannak a lehetőségeikkel, nincsenek illúzióik a jövőjüket illetően. Ilyen irányba szenvedélyből megy az ember vagy mert nem tudja igazán még, hogy mit akar.

Az élelmesebb fajtának azért sikerül elhelyezkednie valamilyen értelmiségi/irodai munkakörben, szerintem ez a nagyobb részükre igaz. Én is régen szenvedélyből mentem amerikanisztika szakra. Nem vagyok túl élelmes, ezért nekem hatalmas mázlival kellett jókor lennem jó helyen, és bemákolni az 1%-ot.

A legtöbb bölcsész a diploma után szerez egy másikat, vagy közben a pedagógus szakot is elvégzi (nekem ezt akkoriban meleg szívvel ajánlották, de sosem csináltam meg) vagy egyéb képzésben vesz részt, mert egyedül a bölcsész diploma (pláne egyszakos) valóban nem sejtet fényes jövőt.

máj. 21. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
25%

A pszichológia azért nem tipikus bölcsész képzés.

Azzal ellehet helyezkedni, keresett.



A bölcsészek jellemzően, irracionálisan gondolkodó emberek.Nem a piaci viszonyokat figyelik, amikor jelentkeznek a képzésre.

Az én családomban is van ilyen, most meg megy kínlódik, mert nem keres eleget és pénzes pasasokra vadászik.


Én az állam helyében radikálisan lecsökkenteném az állami férőhelyeket ezeken a képzéseken.

Meghatároznám,hogy évente maximum szabad bölcsészt, meg hasonlót képezhetnek országosan és nem egyetemenként.



Akinek nem megy a matek, fizika, kémia, ők is találnak értelmes egyetemi képzést.Nem csak mérnök, informatikus, közgazdász létezik.

máj. 21. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
89%

Egy részének mindenképpen gondja lesz, még olyanok akiknek mondjuk jó diplomája van is el tud kallódni vagy épp alkalmatlanok a területre csak jól tudtak magolni.


Aki tud lépkedni az SSC-k be be fog tudni jutni, ha ügyesen el tudja adni magát még akár limitált nyelvtudással is.


Gyárba azok fognak kényszerülni akik vagy nem tudják eladni magukat és/vagy végigmagolták az egyetemet de konkrét saját gondolkodásra/problémamegoldásra nem alkalmasak

máj. 21. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
11%
Az hogy a mekiben burit arulnak koppanast jelent?
máj. 21. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
67%
Miért nincs még tiltva a kérdező...? Hányadik provokatív kérdése ez csak ma, nemhogy összesen...?
máj. 21. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
90%

Nem kell két nyelvet perfektül beszélniük SSC-hez, vannak ismerőseim akik csak angolul tudnak és felvették őket, de itthon viszonylag ritkábban beszélt nyelvekért pl. olasz többet kérhetnek.


Amúgy meg ember függő ki hogy jár. Viszonylag sok bölcsészt ismerek, minimum fele azért a diplomájához kapcsolódóan dolgozik, nyelvszakkal mint nyelvtanár, fordító, tolmács, de vannak akik az SSC vonalat választották, vagy asszisztensek valahol. Pszichológust nem sorolnám a bölcsészek közé, de csak olyanokat ismerek akik a szakmájukban dolgoznak, elsősorban egészségügyben, de pl. olyan is van aki marketing cégnél. Magyar szakosok közül egy csajt ismerek aki színházban dolgozik vmit a szövegek kapcsán, többiek ilyen-olyan irodai melóra mentek. Tanári szakosok nagy része már a képzés alatt szakot váltott, de aki elvégezte az pályán maradt. Régészek közül akiket ismerek egy múzeumban dolgozik, másik most PhD-zik külföldön jobb ötlet hiányában.


Voltak azért akik már képzés közben váltottak meg olyanok is akik be akarták előbb fejezni, de mondták már akkor is hogy utána mást tanulnak majd még. IT, mérnöki vonalra nem váltott egy ismerős se, de lett közgazdász, séf, óvónő, mentős, kozmetikus, asztalos.


Hosszú lett, de a lényeg hogy saját ismerősi kör alapján elég nagy a szórás a bölcsészek között. Nincs akire azt mondanám hogy koppant, aki csak úgy mentem egyetemre hogy legyen diploma az időben váltott, többiek meg tudták azért hogy mire vállalkoznak.

máj. 22. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
91%
13 éve diplomáztam, a velem együtt végzett ismerőseim között van UC engineer, marketingigazgató, EP tolmács, koreai-magyar tolmács, tankönyvszerző, tech writer, pénzügyi vezető (ő mondjuk csinált egy kiegészítő képzést), szoftverfejlesztő (nem, ő nem csinált kiegészítő képzést), egy rakás tanár, SSC-dolgozó, satöbbi. Én is vezetői, tanácsadói, szakértői pozíciókban dolgozom a tech szektorban évek óta, a diploma az csak egy része a dolognak. Egyáltalán nem bánom, hogy olyasmiket tanultam, amelyek érdekelnek is.
máj. 22. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha az ember lusta, semmilyen elképzelése vagy motivációja nincs, akkor tök mindegy milyen szakot végez, koppanni fog jó eséllyel, ellenkező esetben pedig valószínűleg nem.

Programozó vagyok, jól keresek, mégis van olyan anglisztikát végzett kortársam, aki másfélszer annyit kap mint én. :)


Meg hát mindig megemlítem az ilyen beszélgetéseknél, hogy manapság egy Bsc az igazából nagyjából ott van, mint 30-40 éve egy érettségi. Egy papír arról, hogy te tudsz és akarsz (vagy legalábbis akartál) tanulni, olyan ember, akit jó eséllyel meg tud tanulni bonyolultabb dolgokat is, akkor is, ha nem feltétlenül a szakmájába vág.

máj. 22. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ez sok mindentől függ: egyéni helyzettől, az aktuális munkaerőpiaci viszonyoktól, szerencsétől, sajnos attól is, hogy az adott területen van-e valakinek ismerettsége, stb. Én 2019-ben kezdtem el dolgozni bölcsészdiplomával, a végzés után 2-3 héttel már kezdhettem is egy számomra álommunkahelyen. A végzettségemnek megfelelő munkakörben helyezkedtem el, nem a mekiben, és nem is gyárban. Szerintem szerencsém is volt, mert azóta nem találok a végzettségemnek megfelelő állást, valószínűleg tovább szűkültek a lehetőségek ezen a területen, és most amúgy is elég rossz a helyzet a munkaerőpiacon. Viszont most is irodában dolgozok, nem a sor mellett, de nem nagyon szeretem már ezt a munkát. Muszáj volt egy B terv, így elkezdtem levelezőn újra tanulni. De hozzáteszem, hogy én a bölcsész szakomra (germanisztika) sem azért mentem, mert nem volt jobb ötletem, hanem ebben voltam jó, ez érdekelt, ezt akartam csinálni.
máj. 23. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

#2: Itt mely szakokra gondolsz?


"Akinek nem megy a matek, fizika, kémia, ők is találnak értelmes egyetemi képzést.Nem csak mérnök, informatikus, közgazdász létezik."

máj. 23. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!