Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Tőzsdézés? Hogyan és miként...

Tőzsdézés? Hogyan és miként működik?

Figyelt kérdés
17 éves vagyok, van egy alap tőkém, ami bőven elég tőzsdézéshez, de viszont nem akarom beletenni az egészet, úgy, hogy nem tudom miként megy ez a dolog. Az egész nyaramat erre szánnám, de hol is kezdjem? Van valami könyv, oldal, ahol elindulnak az alapokról? Vagy egyáltalán bele se kezdjek? Véleményeket várok... ( Negatív jellegű hozzászólásokra nem vagyok kíváncsi! )
2013. jún. 3. 20:57
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Bele lehet vágni, de nem magába a tőzsdézésbe, hanem a tanulásba.

Nagyon összetett maga a működése, felelősségteljesnek kell lenned és nem mellesleg nagykorúnak, szóval egy évig még élesben biztos, hogy nem csinálhatod.

A legegyszerűbb egy otthoni platformon lesz majd kereskedni.

Nem akarok nyúlkálni a pénztárcádban de nem tudom, hogy 17 évesen mennyire tudod, hogy mennyi pénz is bőven elég a tőzsdézéshez, sok a járulékos költség, például van ahol azért is fizetned kell, hogy az árakat valós időben láthasd.

Vannak tanfolyamok amúgy interneten is, vannak fizetősök, de vannak ingyenes webináriumok is, vagy ahogy én kezdtem sok éve, simán beírtam youtube-ra amire kíváncsi voltam és megtanultam. Kezdve a technikai analízis alapjaival, hiszen én ezen a módon kereskedek.

Ha érdekel bele kezdhetsz, de egyáltalán nem könnyű és nagyon sokat kell tanulni és sok kudarcod lesz az első siker előtt.

Szóval a lépések: tanulás, aztán egy demó számlával lehet elkezdeni kereskedni, majd egy-két év múlva ha úgy érzed, mehet élesben.

2013. jún. 3. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Mennyi az az alaptőke?

Szerintem demó számlával indulj, addigis inkább bankba tedd a pénzed.

2013. jún. 3. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Annyian írják ezt az onleány tőzsdézést. Valaki, aki esetleg aktívan űzi megosztaná velem, hogy:

-Mennyi ideje csinálja élesben

-Hány százalék éves hozamot produkált nettó

-Esetleg bukott-e vele.


Csak mert mindenhol írják, de embert nem láttam, aki valódi hasznot húzott ki belőle. Annyit, ami megéri a kockázatot.

2013. jún. 4. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
35%

Akkor én leírom a történetemet. Annyi sok sikersztorit olvasni itt, annak akinek nem sikerül, esetleg csak bukott rajta, az mindig elhallgatja. Legyen itt tanulságként az én történetem.


2008 elején vettem a fejembe, hogy már pedig, ha törik, ha szakad, én tőzsdemilliomos, de inkább milliárdos leszek; 22 éves voltam ekkor. Kivettem 10 (tényleg 10) közgazdasággal és tőzsdével foglalkozó könyvet a Debreceni Egyetem közgáz karjának könyvtárából. Elég nehezek voltak, de átrágtam magamat rajtuk a nyár végére. A neten is olvasgattam cikkeket, így megértettem a tőzsde működését.


Az OTP-nél volt bankszámlám, ahol van értékpapírszámla is. 2008. szeptember elején kezdtem el, akkor voltak nagy mozgások, figyeltem napról-napra.


Elhatároztam, hogy OTP részvény fogok venni. Ekkor már túl volt azon, hogy 6-7 ezerről leesett 3e Ft alá. Az összes megspórolt pénzemből, ami kb. 2 Ft volt, OTP részvényeket vettem. Arra már nem emlékszem, hogy konkrétan milyen áron, de 1 HÉT MÚLVA 80e Ft-os haszonnal tudtam eladni.


A fellegekben jártam és örültem, hogy végre van gyümölcse a kb. féléves készülődésemnek. Pár hét múlva újból vettem, akkor két hét alatt 120e Ft-ot sikerült szakítanom.


Gondoltam, hát így megy ez, el is kezdtem nézni hogy a Ferrarikat milyen extrákkal lehet megvásárolni.


Továbbra is figyeltem az OTP-t, a 2000-2500 Ft-os sávban mozgott. Talán február lehetett amikor újból vettem, talán 2200 Ft-os áron. Első napokban esett egy kicsit, -150e Ft.


Aztán megint, megint és megint. Valahol 1000 Ft környékén volt a legalja, én ekkor már 1 millió feletti veszteségben ültem. Ekkor mondták, hogy az OTP csődbe fog menni, és elfogadtam, hogy elbukom az összes pénzemet.


Hogy ez milyen érzés, azt csak az tudja, aki ilyen helyzetbe kerül. Leírni nem lehet, hogy milyen amikor látod a dolgok negatív menetét, de semmilyen ráhatásod nincsen.


Nyárra viszont újból a 2500 Ft-os szint köré emelkedett és sikerült 200e Ft feletti haszonnal eladnom a részvényeket. Utána még tovább emelkedett, 4000, 5000, 6000...Talán 7 ezer is volt! Megháromszorozhattam volna a pénzemet, ha nem adom el! De ezután úgy döntöttem, hogy nekem ez túl sok stresszel jár és azóta sem foglalkoztam a tőzsdével.


Akkoriban összesítettem a hozamokat, az alaptőkére kivetítve, adófizetés után, 20% körül volt félévre kivetítve az amit "kerestem" a tőzsdével.


Szóval én így jártam, majdnem elvesztettem mindent, majdnem megháromszoroztam mindent. Nem mindenkinek jött be, a forum.tozsde.hu-n olvastam egy sztorit, hogy egy házasbár 4e Ft-ért vett OTP-t és a végén 1e Ft-nál adták el, mert már nem bírták a stresszt, milliókat buktak el rajta. Viszont, biztosan van olyan is, aki 1000 Ft-nál vett és 7000 Ft-on adott el.

2013. jún. 4. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Akkor én nem történetet írok, csak tényeket.


Tőzsdei szakvizsga. 1 éves tanfolyam (szeptembertől májusig), 250 ezerbe kerül. A tanfolyam szombatonként van hetente egyszer. Ha megcsinálod, mindent tudni fogsz a hagyományos részvényekről, amit tudni érdemes.


Minden tisztelettel a mostani tudásod és az eltökéltséged felé, de egyelőre hülye vagy a témához. (Ezt nekem is elmondták annak idején.)


Tőzsdei könyvek. Ezek nem ajánlottak, kötelezőek. Nem mindegyik köztük a legjobb és egy néha eltérő üzeneteket hordoznak, de érdemes több oldalról is látnod neked is az egészet. Az én kedvenceim Peter Lynch, André Kostolany és Fellegi Tamás könyvei, de mind ott figyel a polcomon.

Peter Lynch: Sikerrel a tőzsdén

Fellegi Tamás: Bárki lehet tőzsdés (a címet ne vedd komolyan)

Jonathan E. Knee: Tévedésből bankár

Michael Lewis: Brókerpóker

Robert J. Shiller: Tőzsdemámor

Nicolas Darvas: Hogyan kerestem 2 millió dollárt a tőzsdén?

Szeles Nóra: Tőzsdesztori

Roger Lowenstein: Tőzsdeguruk tündöklése és bukása

André Kostolany: Mesterfokon a pénzről

2013. jún. 4. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Vagy most elolvastam az előttem író sztoriját is.


Egy fontos tanács még, hogy csak olyan részvényeket vegyél, amikhez értesz. Például ő megijedt attól (de nem csak ő persze), hogy az OTP csődbe fog menni. De aki megvizsgálta a cég fundamentumait, tudhatta hogy az OTP-vel nem lesz semmi gond. Tudták ezt az ott dolgozók, tudhatta a többi bankban dolgozó és tudhatta bárki, aki részletes cégelemzést végzett és/vagy járatos volt a pénzügyi szektor ügyeiben.


Én például a pénzügyi szektorban dolgozom és az egyik hobbim a fegyverek.

Ezért 90%-ban csak pénzügyi (bank, biztosító) részvényeim és fegyverrészvényeim vannak (pl. Smith&Wesson).


A maradék 10%, tehát a részvényes pénz 10%-a van maximum olyanban, amit nem értek, szárnypróbálgatásképp. Na ez a 10% olyan, mint ami az előzőnek az OTP-ben lévő 100%-a volt, hogy vagy nő, vagy csökken, de azért vettem mert azt írták hogy nő. Például Egist vettem másfél hónapja, mert azt olvastam hogy alulértékelt. Éppen jól jártam vele. Vagy amikor 2008-ban összeomlott a tőzsde, akkor is szinte bármit lehetett venni bárhol, pár hónap múlva a többszöröséért adhattad el. Ezért fontos, hogy sose legyen MINDEN pénzed részvényekben. A nagyja lehet, vagy jelentős része, de ne az összes. Például a 10 milliódból csak 6-7, de ezt mindenki döntse el maga. De ide is írom még egyszer, hogy csak olyan részvényt vegyél, amihez értesz (mert mondjuk az adott iparágban, vagy ne adj Isten a cégnél dolgozol).


Mi a tökömnek vennék biotechnológia, gyógyszer, távközlési, légitársaság, hotel vagy akár csak technológiai részvényeket ha nem vagyok otthon a témában, nem ismerem az iparágakat és kb. az utolsók közt tudok egy ottani változásról (mint az emberek 95%-a)?

2013. jún. 4. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Szia,

én is élesben nyomom pár éve, pár tapasztalat:


-annyi pénzt szánj tőzsdézésre, amennyit ha most hátramennél a kertbe és elégetnél, egy cseppet se fájna (különben a félelmeid fogják a döntéseidet ferdíteni)

-amennyit először éles számlára töltesz, azt biztosan elbukod, ezt másodszorra is tudd feltölteni

-egy évig demózz, olvass, és járj előadásokra. Ezalatt el is dől hogy áru, részvény, index, fx vagy portfólió.

-több platformon demózz, több fórumon fórumozz az első évben.

-egy pozíció sose legyen a pénzed negyedénél több

-egy pozíció nyitásnál, mindig legyen a zárásra is taktikád (lehetőleg írd vagy nyomtasd), hogy tudd később csiszolni a taktikád.

-csak a döntés számít mindig, sosem az aktuális végeredmény. Ha jól döntesz, de mégis buksz, az jó tőzsdézés, ha rossz döntéssel pénzt keresel, az rossz tőzsdézés. Ugyanis az egy pozíció, ahol számít a szerencse, de ha 10-et nézünk, már egyre kevésbé, 1000 pozíciónál pedig már csak a döntés a fontos, nincs szerencse hosszú távon. A legnagyobb hegdefoundok is lehetnek évekig veszteségesek, és Birger Schaffermaier is kétszer lenullázta magát.

(ha már itt tartunk:


[link]


olvasnivaló. Bár pár dolog már nem igaz benne, pl a brókercégek mára olyan kis réssel dolgoznak, hogy a risk rate-be már csak skalpolásnál kell vele számolni. Az ő idejében ez még komoly összeg volt.)


Jómagam 500e Ft-tal kezdtem, amivel várakozás felett (másfél évig!) tőzsdéztem, mire elbuktam, de már az első héten több tapasztalatot szereztem, mint egy év demóval. Teszem hozzá demóval már rég plusszba voltam huzamosan. Fontos, hogyan ne kereskedjünk forró fejjel, meddig vagyunk képesek koncentrálni, és ha csak 10 másodpercünk van dönteni, tudunk e úgy dönteni, mintha fél óránk lenne. Ezek mind éles számlán jönnek csak ki. Most a második 500e-met koptatom kb fél éve, ez kb -3%-ban áll most.Szóval nem lesz belőle Ferrari, de több év belefektetett munkával lehetsz pluszban.


A legfontosabb: ha újrakezdhetném, elkezdeném-e megint? Nem.

2013. jún. 4. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Na, először is lássuk, hogy az előző válaszokból mi a hülyeség, és mi a hasznos tanács.


Az első válaszoló jól beszél, egyik állítása sem hamis, annyit hozzátennék, hogy ma már bármekkora tőkével elkezdhetsz kereskedni, igazából ilyen 5-10 dollárral már nyithatsz számlát, és járulékos költségek sokszor a spread-en kívül (majd ha utánanézel, megtudod mi is az) nincsenek is. Az már teljesen MÁS kérdés, hogy mekkora tőkével van értelme hozzákezdeni, és mekkorával butaság. Szerintem ha 17 éves vagy, és hosszútávon gondolkozol, azaz nem 1-2 hónap alatt akarsz sokat keresni (amit nem fogsz), hanem hót komolyan gondolod, és hosszú távon akarsz ebből élni, és megelégszel azzal, hogy mondjuk 20 éves korodra lesz ebből (még csak) fizetéskiegészítés, 25-30 éves korodra pedig megélhetés, és esetleg 30-40 éves korodra esetleg komolyabb vagyon, akkor igazából párszáz ezer forinttal belevághatsz. Az megint csak más kérdés, hogy jó ideig egy darab igazi forintot sem szabad kockára tenned, - amíg tanulsz - de a lényeg, hogy néhány száz ezer, vagy fél millió ft szvsz bőven elég kezdőtőke egy fiatalnak, ebből idővel még komoly milliós összegeket lehet csinálni.



A harmadik válaszolónak üzenném, hogy igenis van, aki meg tud ebből élni, de mivel statisztikailag 100-ból 80-90 ember soha nem tud akár csak középtávon is nyereséges lenni, így valóban nem könnyű olyan embert találni, aki hitelesen bizonyíték arra, hogy sikerre lehet vinni a dolgot. Javaslom, hogy ne fecséreld az idődet arra, hogy sikeres kereskedőt keresel. Elégedj meg azzal a TÉNNYEL, hogy van ilyen ember, és hogy ez az "állapot" igazából bárki számára elérhető, de ez nem jelenti azt, hogy nem igényel termérdek befektetett időt, energiát és kitartást, stb. Nem mindenki képes eljutni erre a szintre, és aki olyan, hogy nem tud, az akkor szerencsés, ha ezt időben felismeri, és nem veri bele az összes megtakarítását.



A negyedik válaszolónak csak gratulálni tudok. Őszintén, nem pejoratív értelemben. Gyönyörű példája annak, amire az előbb utaltam. Persze komoly szerencséje is volt, de az, hogy felismerte, hogy nem való neki a dolog, és időben kiszállt, méghozzá végtére is nyereséggel, óriási fegyvertény. Tanítani kellene. Nagyon ritka az ilyen ember, és tényleg csak gratulálni tudok hozzá, bravo.



Az ötödik válaszolóval részben nem értek egyet. Először is, tanfolyamokra pénzt kidobni teljesen felesleges, ehelyett egy dolgot ajánlok, ha az angol tudásod - leginkább a megértés része - nem tökéletes, erre gyúrjál rá. Magam is így vagyok ezzel, ha élesben beszélni kell angolul, van, hogy akadozok, dadogok kissé, de egyébként érteni mindent tökéletesen értek, ez pedig nagyon fontos lehet. Angol tudás nélkül is megoldható a dolog, de óriási előny, szóval mindenképpen ennek adnék nagyobb prioritást, már csak azért is, mert ha végül mégsem a tőzsde világában kötsz ki, a nyelvtudás akkor is mindenképpen hasznodra válik.

A könyvek nem feltétenül ártanak, de szerintem teljesen feleslegesek, a szakmai témában való fórumozás, chatelés sokkal, de sokkal többet ér, és itt is előny az angol tudás. Vannak magyar nyelvű anyagok és közösségek, de értelemszerűen angolul jóvan több minden elérhető. Ennek ellenére ismétlem, nem feltétenül hátrány ha elolvasol egy-két könyvet, de szerintem nem szükséges. Inkább érdekesek, mint hasznosak, bár az alapokat el lehet sajátítani egyikből-másikból, azonban fennáll a veszélye annak, hogy vmelyik könyv esetleg inkább összezavar - amit észre sem veszel - vagy néhány könyv teljesen ellentmond egymásnak, szóval csak csínján. Egyébként ez egy erősen gyakorlatias dolog, tehát olvasni olvashatsz, de úgyis csak akkor jutsz egyről a kettőre, amikor majd eljutsz oda, hogy te magad húzod meg a ravaszt.



A hatodik válaszoló nagyjából jókat ír, így nem állnék neki elemezgetni, de ha valamiben, hát abban nagyon igaza van, hogy az egyik kulcsfontosságú momentum a diverzifikáció. Azaz, soha, de SOHA ne fektesd minden pénzed, vagy akár csak a tőkéd egy komolyabb részét egy valamibe, ugyanis egy adott ügyletnél mindig kétesélyes a dolog: vagy igazad lesz, vagy nem. Kereskedőként (és nem befektetőként) arra spekulálunk, hogy az árfolyam FELFELÉ vagy LEFELÉ fog menni, és akárhány indokot találunk arra, hogy megalapozzuk a döntésünket, mindig kétesélyes a dolog. Természetesen ha tapasztalt, rutinos versenyző vagy már, akkor a valószínűség neked dolgozik, de ezt átlagban kell értelmezni, éppen ezért, soha ne tegyél fel mindent a fekete lóra. Így a veszteségeidet (amik mindenkinek, még a legnagyobb profiknak is vannak) kordában tudod tartani, mert olyan nincs, hogy minden folyó ügyleted bukó lesz, már persze ha elértél egy bizonyos tudásszintet, akkor viszont nem para, ha van 2-3 veszteséges pozíciód, ha közben van 2-3, vagy sokkal több nyereséges.

Ez a tőzsdén kívüli befektetések világában is így működik: az ember vesz egy ritka, az idő múlásával dráguló klasszikus sportkocsit, emellett néhány ingatlant, befektet egy-két vállalkozásba is, stb. A lényeg, hogy egy-egy hibás döntés ne vigye el a tőkédet.

2013. jún. 9. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Az utolsó válaszoló válaszát tartom a legtöbbre, érződik rajta, hogy tudja, miről beszél. Miről is?


- "annyi pénzt szánj tőzsdézésre, amennyit ha most hátramennél a kertbe és elégetnél, egy cseppet se fájna (különben a félelmeid fogják a döntéseidet ferdíteni)" -> ezt vésd jól az eszedbe. Soha, soha ne kereskedj a dugi tartalék pénzeddel, kölcsönből, hitelből, stb. Eleve fogd fel úgy, hogy amit beteszel a kereskedői számládra, azt buktad. Ha mégse bukod, hanem megtízszerezed, örülhetsz, mint majom a farkának, de soha ne alapozz rá semmit. Még arra sem, amit már profitáltál. Értsd meg, hogy az egyetlen helyzet, amikor a pénz már tényleg a zsebedben van az, amikor ... a pénz már tényleg a zsebedben van :) Azaz, ha kerestél 10 e ft-ot, és utána kiveszed ezt az összeget a bankszámládra, na az már a te pénzed. Amíg a brókerszámládon van, addig csak szeretnéd, hogy az legyen, meg, hogy több legyen. Amit zárójelben ír, különösen fogadd meg. Ha valaha is éles pénzzel történő kereskedés közben félelmet, aggodalmat, frusztrációt érzel, AZONNAL hagyd abba, valamit rosszul csinálsz. Azt szokás mondani, hogy a kereskedést, mint tevékenységet igazából akkor végzed jól, ha közben szarrá unod magad :) és ebben van valami. Ez egy unalmas, a tőkét lassan, de biztosan gyarapító meló, ha izgatott vagy, akkor rosszul csinálod, mert lehet, hogy jó értelemben izgulsz (a nyereség miatt), de ha olyan mértékűek a nyereségeid, hogy izgalomra adnak okot, akkor a potenciális veszteségeid is túl nagyok. Egyszóval hidd el, akkor csinálod jól, ha uncsiból, megszokásból küldöd. Persze lehet örülni, ha stabilan nyereséges vagy, de akkor is a szürke hétköznapok része kell, hogy legyen, ekkor csinálod ugyanis üzletszerűen, és nem hazárdírozásképpen.


- "amennyit először éles számlára töltesz, azt biztosan elbukod, ezt másodszorra is tudd feltölteni" -> újabb nagy igazság, és éppen ezért javaslom azt is, hogy elsőre kezdd valami kisebb összeggel. Legeslegelőször persze demó számlán kellene, de egy idő után a kockázatmentesség miatt ez nem alkalmas, mert a tőzsdézés pszichológiai része teljesen hiányzik belőle. Nem tudjuk, - mert nem árultad el - hogy mégis mekkora a tőkéd, de ha a kezdeti lépéseken túl vagy, próbáld ki egy $500-os számlán például. Ha ez jóval kisebb, mint az összeg amit amúgy erre szánnál, sebaj, itt akkor vállalhatsz egy picit (!!) nagyobb kockázatot, mint amennyit a teljes összegnél bevállalnál. Ha már ügyesen csinálod, idővel úgyis meghízik a számla, és akkor már érezni fogod a dolog súlyát...de egyébként szintén egyetemes statisztika, hogy a sikeres (!!) kereskedők szinte kivétel nélkül elégetik az első néhány számlájukat, még akkor is, ha eleinte jól indul a dolog. Azaz, ha a demó számlát már sikerre vitted, akkor is készülj fel arra lelkiekben, hogy amikor éles pénzzel vágsz bele, néhánszor ki fogod nullázni magad. Viszont muszáj megtanulnod a dolog pszichológiai oldalát (ez teszi ki a nehézségek nagy részét), ezért is javasoltam, hogy egy emberes, de nem túl nagy összeggel kezd neki, ha oda jutsz. 10-20 dollárnál nem fogsz semmilyen felelősséget érezni, viszont ha az első próbálkozásnál elbukod az összes pénzedet, az sem vezet semmi jóra, főleg, hogy lehet, hogy a második/harmadik/negyedik próbálkozásra már beérik a dolog.


- "egy évig demózz, olvass, és járj előadásokra. Ezalatt el is dől hogy áru, részvény, index, fx vagy portfólió" -> ne egy évig, hanem minimum addig demózz, amíg nem tudsz folyamatos és fenntartható eredményeket produkálni...és ez még csak játékpénz. Mondjuk inkább úgy, hogy LEGALÁBB egy évig. Nyiss egy demó számlát, teljesen mindegy mekkora összeggel, és ha egy év elteltével az egyenleg nagyobb (és nem 1-2%-al) mint amivel kezdtél, akkor TALÁN elgondolkodhatsz azon, hogy kipróbáld magad az első éles számlával. Az olvasásról és az előadásokról már írtam, hát amúgy kinek mi, de az biztos, hogy tanulnod és képezned kell magad, hogy ezért fizetsz, vagy az interneten ingyen fellelhető anyagokból építkezel, az már a te dolgod. Az, hogy ilyen instrumentumokkal kereskedsz, szerintem részletkérdés, sokkal fontosabb kérdés, hogy megtaláld a saját stílusodat, és itt leginkább az időtávokra gondolok. Léteznek napon belül kereskedők, skalpolók (akik 5-10 percek alatt, kis árfolyammozgásokon próbálnak keresni), rövid és hosszútávú kereskedők. Fontos megismerned, hogy neked melyik a megfelelő stílus. Egyik sem jobb a másiknál (!!!!!). Embere válogatja, a természeted, a jellemed legfőképp, de az időbeosztásod is meghatározó lehet. Ha a kereskedést pl. csak másodállásban végzed, eleve kizárt, hogy kis idősíkon kereskedj, de ez nem baj. Mindenki meg tudja találni a neki megfelelő tempót, és az az ideális, nem az, amit XY szakember mond vagy vmelyik könyv ír. Olyan ez kicsit, mint a szex...mindenki másképp csinálja, és az első és legfontosabb, hogy neked jó legyen :)


- "több platformon demózz, több fórumon fórumozz az első évben." -> maximálisan igaz, próbálj ki több platformot (ezek különböző szoftvereket jelentenek általában), több brókert (különböző kereskedési feltételek, különböző instrumentumok, árazás, szabályzatok, stb stb stb), és igen, fórumozz, chatelj, informálódj, de azért csak ésszel, mert nagyon sok a hülye és a kezdő, szóval próbáld azért megszűrni, hogy kinek adsz a szavára, és kinek nem. Persze ez arra is igaz, amit én most írok, de remélem ha végigolvasod, rájössz, hogy csupa jó tanács, és nagyon konkrétumokat meg pont azért nem is mondok, mert azokra neked kell rájönnöd.


- "egy pozíció sose legyen a pénzed negyedénél több" -> hát ez egyéni ízlés kérdése, hogy ki mekkora kockázatot hajlandó vállalni, de személyszerint ezzel abszolute nem értek egyet. Ha csak 1:1-es risk:reward aránnyal dolgozol (ami azt jelenti, hogy ha potenciálisan 100 ft elvesztését kockáztatod, akkor a várt nyereséged is 100 ft, vagyis vagy nyersz vagy veszítesz 100 ft-ot az ügylettel), ez akkor is azt jelenti, hogy az adott ügyleten 25%-os növekedést érsz el, ami szerintem elképesztő túlzás. Ha valaki évente csak néhány ügyletet bonyolít (ami mondjuk elég ritka sztem), akkor már érthető, de akkor is túl nagy kockázatvállalással jár szerintem. Tényleg mindenkinek a magánügye amúgy, de én pl. úgy szoktam, hogy egy ügyleten MAXIMUM a tőkém 1%-át kockáztatom, és minimum 1:2 az r:r arány, magyarul, ha 10.000 ft a tőkém, akkor veszteséges pozíció esetén 100 ft a veszteségem, nyereséges pozi esetén pedig 200 a nyereség. Ha egy hónapban végrehajtok 10 ügyletet, és mind nyereséges, máris 10%-os gyarapodást értem el, ami egy évben (ha közben nem veszek ki pénzt) máris 150%-os haszon. Persze vannak veszteségek is, na de a lényeg az, hogy szerintem a tőkéd 25%-át kockáztatni egy ügyleten nagyon veszélyes dolog...én a sok lúd disznót győz elvét követem, és szerintem ez a megfelelő, követendő módszer.


- "egy pozíció nyitásnál, mindig legyen a zárásra is taktikád (lehetőleg írd vagy nyomtasd), hogy tudd később csiszolni a taktikád" -> tökéletesen igaz, anélkül soha, soha ne szállj be a piacra, hogy ne tudnád pontosan hol szállsz ki. Akár veszteségben, akár nyereségben. Mint amikor elindulsz otthonról...mindig tudod, hova mész, mert ha céltalanul elindulsz, az a vége, hogy eltévedsz :) A tőzsdén meg a pénzed téved el a számládról. Kiegészíteném ezt azzal, hogy a belépési pontot is mindig pontosan határozd meg előre, vagyis ne vegyél valamit csak azért, mert most nagyon olcsó, és ne adj el vmit csak azért, mert most szokatlanul magas az ára. Előre tervezd meg, hogy HOL, MIÉRT lépsz be, és utána HOL akarsz kilépni pénzzel a zsebedben, vagy HOL mondod azt, hogy oké, ez rossz döntés volt, itt most kiszállok és nem engedem tovább nőni a veszteséget. Ha ezeket kitaláltad, utána ne térj el ezektől, hiszen jó okod volt arra, hogy ezeket a szinteket meghatároztad, akkor miért mondanál ellent saját magadnak később? Persze a bukások nagy része pont ebből fakad, az ember a pénzének elvesztése miatti teher hatására hajlamos felrúgni a saját maga által előzőleg felállított szabályokat csak azért, hogy utána beismerje, nem szabadott volna. Mondjuk ezeket a dolgokat úgyis csak akkor fogod megélni, és megérteni, amikor a saját bőrödön tapasztalod :)


- "csak a döntés számít mindig, sosem az aktuális végeredmény. Ha jól döntesz, de mégis buksz, az jó tőzsdézés, ha rossz döntéssel pénzt keresel, az rossz tőzsdézés" - újabb szuper tanács. Nagyon, nagyon, nagyon igaz. Az egyik lehető legrosszabb dolog, ami történhet a kezdő kereskedővel, hogy rossz döntéseket, esetleg ösztönös, impulzív tetteket követően pénzt keres, ekkor ugyanis rögzül benned, - tudat alatt, hogy észre sem veszed (!!!) - hogy a szabályokat márpedig fel lehet rúgni, hiszen a múltkor is milyen faszán jött ki. Naja, csak a következő alkalommal meg egy 0 Ft-os egyenleggel fogsz farkasszemet nézni utána. Ha pedig megfelelő módon, megalapozottan, legjobb tudásod szerint cselekedtél, mégis vesztettél, és a veszteséget benyelted (vagyis hagytad veszteséggel lezárulni a szóban forgó ügyletet) az a második legjobb dolog ami történhet veled (a nyereség a legjobb persze), hiszen megtanulod a saját szabályaidat betartani, és hosszútávon, ahogy az előttem válaszoló is írja, csak ez számít. Sokan hiszik, hogy valamiféle titkos módszer, vmi képlet vagy vmi spéci bennfentes tudás az, amitől nyereséges az, aki. Frászt. Nagyon sokféle módszerrel, akár a neten ingyenesen fellelhető stratégiákkal is lehet stabilan, hosszú távon pénzt csinálni. A legtöbb embernek egész egyszerűen azért nem megy, mert amint benyelnek 1-2 veszteséget, elkönyvelik, hogy rossz a módszerük, kidobják a kukába (az amúgy potenciálisan teljesen jó stratégiát), így nem hagyják azt hosszú távon kibontakozni. Ezért kell sokáig demózni, visszatesztelni, meg kisebb éles számlákon gyakorolni. Ha a kamu, vagy kevés pénzzel sikeres vagy, akkor semmi más nem kell a sikerhez a komoly számla esetén, mint ugyanazt megcsinálni újra. Csak ez amilyen könnyen hangzik, olyan nehéz véghezvinni.


"Jómagam 500e Ft-tal kezdtem, amivel várakozás felett (másfél évig!) tőzsdéztem, mire elbuktam, de már az első héten több tapasztalatot szereztem, mint egy év demóval. Teszem hozzá demóval már rég plusszba voltam huzamosan. Fontos, hogyan ne kereskedjünk forró fejjel, meddig vagyunk képesek koncentrálni, és ha csak 10 másodpercünk van dönteni, tudunk e úgy dönteni, mintha fél óránk lenne. Ezek mind éles számlán jönnek csak ki. Most a második 500e-met koptatom kb fél éve, ez kb -3%-ban áll most.Szóval nem lesz belőle Ferrari, de több év belefektetett munkával lehetsz pluszban. " -> látod, nem eszik olyan forrón a kását. De az nagyon igaz, hogy a demó számla sajnos nem alkalmas hosszú távon a tesztelésre. A demó számla arra jó, hogy kiismerd a dolgok tecnhikai működését, meg hogy olyan - esetleg számodra merőben új - dolgokat próbálj ki, amiről egyáltalán nem tudod, hogy mi lesz a vége. Vagyis olyan emberek is demóznak, akik amúgy hosszú évek óta kereskednek élesben. Mint amikor lemész focizni az udvarra, nem látja senki, nincs tétje, de be tudod gyakorolni az új cseleket. Viszont nem győzöm hangsúlyozni - és már többször is kitértem erre - hogy a tőzsdézésnek, a benne rejlő kockázatnak egy óriási nagy részét a pszichológia teszi ki. Az, hogy amikor mondjuk 250.000 Ft áll vagy bukik a döntéseden, k*rvára nem olyan idegállapotban fogod azt a döntést mérlegelni, mint amikor 250.000 Ft kamupénz, vagy esetleg 25 valós Ft múlik rajta. Ennek sokkal, de sokkal fontosabb szerepe van, mint azt a legtöbb ember beismerni hajlandó. A kezdők számára egyszerűen sokszor olyan ideg és frusztráció léphet fel, ami teljesen eltorzítja az ember ítélőképességét...itt jön be az amit írtam, hogy akkor értél révbe, amikor unalomból, rutinszerűen hozod meg a döntést, akkor is ha 250.000 Ft, akkor is ha 25.000.000 Ft múlik rajta. Ne feledd, hogy ha megfogadod a korábbi tanácsomat, ez a mindenkori tőkéd 1%-át fogja jelenteni, ami adott esetben azért elviselhető szintre hozza a parát. Persze ha sorozatban veszítesz 1%-ot, az ugyanúgy szopás, de ez már egy másik kérdés.


"A legfontosabb: ha újrakezdhetném, elkezdeném-e megint? Nem." -> kedves utolsó! Miért nem? Érdekelne a válaszod.



Na röviden ennyi, írhatnék még sok mindent, de az az igazság, hogy nem korán keltem, hanem még le sem feküdtem :D, úgyhogy most inkább elteszem magam délutánra :) Remélem tudtam segíteni, és ha belevágsz, hát sok kitartást kívánok.

Ne feledd, az, aki hirtelen akar sokat keresni a tőzsdén, általában a kispadon vagy még inkább a kocsmában köt ki üres pénztárcával és szétbarmolt lelkiállapottal, ezzel szemben aki szépen, lassan, lépésről lépésre csinálja, annak lehet, hogy tovább tart, de a végén úgyis az nevet, akinek sikerült :) Úgyhogy legelső lépésként döntsd el, mit szeretnél jobban, sok tanulást és kínlódást és kitartó, kemény munkát követően talán 10-20 év múlva egy drága sportkocsit, vagy egy rövid de annál izgalmasabb, ám eredménytelen kalandot. A kettő az esetek 99%-ában kizárja egymást.


Üdv!

2013. jún. 9. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Kisadi55 válasza:
100%

Sziasztok, én is 17 éves vagyok. Kb 3 éve kezdett komolyabban foglalkoztatni a téma, hogy hogyan lehet neten, tőzsdével pémzt keresni. Volt már bináris opció, forex, de ami megfogott, és leginkább érdekel azok a "centes" részvények napon belüli adásvétele. Namost. A centesek alatt az 1-10 dollár közé eső részvényekre gondolok. Egy amerikai daytrader Január elsején kezdte el 583 dollárral a kereskedést. (Van tapasztalata, régebb óta csinálja, de hogy bebizonyítsa, mennyit is lehet vele megkeresni, belevágott. ) Jelenleg, 41. Munkanap (kb napi 2 óra) elteltével, 81000 dolláron áll a számlája. Ahhoz hogy ide jusson, agresszívan kereskedett. Az elején az egész összeget befektetve, sőt, akár többet is, mivel a bróker ad akár hatszoros vásárlási "erőt". A legrosszabb napján 5500 dollárt bukott, a legjobbon 14000-ret keresett. Minden nap megosztja hogy mivel kereskedett, miért azzal, megmutatja a számlát, a grafikonokat, az árulkodó jeleket, mindent. A legfontosabb, amit már előttem is mondtak, a risk management, vagyis hogy kerüljük el a nagy veszteségeket, ha nem úgy megy ahogy vártuk, akkor adjuk el a részünket, vagy a legjobb, hogyha előre beállítjuk hogy egy bizonyos ár alatt automatikusan eladjuk a részvényeinket.

Magabiztosnak, határozottnak gondolom magam, és pozitívan állok hozzá. Úgy tervezem, hogy ősszel nyitok egy számlát 500 dollárral, addigis tanulok tovább, nézem a live tradeket, hogy ne ott kelljen a saját bőrömön megtapasztalnom mindent. Ha csak negyedennyit tudnék keresni 2 hónap alatt, már akkor is akkora jampinak érezném magam, hogy csak na. Én támogatom a kérdezőt, bár ez már elég régi kérdés, és lehet hogy belevágtál, lehet hogy nem, de én mindenképp támogatlak, és sok sikert kívánok ha elkezded! :)

2017. márc. 6. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!