Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Megcsinálhatja ezt egy cég?

Megcsinálhatja ezt egy cég?

Figyelt kérdés

Van egy igen nagy problémám! Remélem tudtok nekem segitséget adni!

Van egy cég(azt hogy hol és hogy mivel foglalkozik nem irnám le)de magyarországon csak ez az egy ilyen cég van. Németországban és ezenkivül még több országban viszont létezik ilyen. De azt hiszem ez annyira nem is lényeges, viszont az, hogy ez a cég jelenleg "haldoklik" szeptember óta nagyfokú leépítések vannak, és nem a gazdasági vagy egyéb válság miatt. Itt a főnök és a felesége közt romlott meg a viszony, ami miatt egy igen jól működő vállalkozás megy csődbe. Előzményként szerintem ez igy elég is, az igazi probléma az az, hogy jelenleg ott tartanak, hogy közölték az alkalmazottakkal(köztük egy nagyon kedves ismerősömmel aki több mint 10 éve dolgozik ennél a bizonyos cégnél és tulajdonképpen miatta irok be ide. 10 év után én úgy tudom hogy a munkaügyi törvények szerint ennyi éves munkaviszony után 3 hónapnak megfelelő végkielégités járna(bár az én jogtudásom ehhez igen csak csekély-sajnos-) A cég azonban nem hajlandó ezt kifezetni, közölték az alkalmazottak egy részével h ebben az évben fizetést nem kapnak, munka nem nagyon lesz, ezért mondjanak fel. Igy azonban a munkáltató kihúzza magát a végkielégités kifizetése alól. Vagyis magyul mondva tulajdonképpen rákényszeritik őket, hogy önszántukból mondjanak fel, és ezzel együtt mondjanak le a végkielégitésről és mindennemű pénzbeni juttatásról. Az én részemről vagyis én úgy vélem, hogy ez nem egészen jogos. Szerintem ilyet nem csinálhat egy cég. Az érdekelne, hogy szerintetek lehetséges, hogy igy bánjanak az alkalmazottakkal? Érdemes-e valahová fordulni ezzel a problémával?

Segitségeteket előre is köszönöm!

K.E.


2008. nov. 6. 13:58
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem kapnak fizetést, azonnal mehetnek munkaügyi bíróságra. Ott valószínűleg helyben a végkielégítést is megítélik nekik.
2008. nov. 6. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A munkaugyi birosagot hivjatok fel, es nagyon kedvesek (en mar hivtam oket) megmondjak mi a teendo, mik a jogaitok! Minel elobb, a szamuk a telefonkonyvben! Sok sikert!
2008. nov. 6. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem kapnak fizetést, akkor kb. 6 havi munkabér-elmaradás az, amely rendkívüli felmondást indokolhat meg, egy havi bérelmaradás nem alapoz meg megnyert munkaügyi pert. [Itt nem arról beszélek, hogy nem, hanem arról, hogy KÉSVE fizetnek.] A kérdező kérdésében azt írta, hogy azt mondták nekik, hogy nem kapnak bért. De ha a munkáltató mégis fizet három hónap múlva, akkor a munkaviszony rendeződhet. Ha a munkáltató írásban utasítja a "nemfizetésre" a dolgozóit, akkor az már megalapozhat egy jó munkaügyi pert.


A munkaszerződés a felekre nézve kötelező. Ha abban le van írva, hogy milyen munkakörben és munkarendben foglalkoztat a munkáltató, akkor a munkásnak a munkát fel kell venni, illetve a munkakezdéskor meg kell jelenni, egészen addig, amíg a munkáltató igazolható módon (pl. írásban) nem utasítja a munkavállalót a munkavégzés felfüggesztésére. Szóbeli utasítást könnyen lehet "elfelejteni", és ha nincs igazolható mód, és a munkavállaló többször nem jelenik meg, akkor akár a munkáltató részéről rendkívüli felmondás is lehet! Tehát csak óvatosan. Amit leírtak, az igazolható, amit mondtak, az sokkal nehezebben.


Javaslom, hogy a barátod próbáljon meg közös megegyezéssel, és mondjuk két havi megegyezett "végkielégítéssel" távozni. Jobban jár, mint egy felszámolási eljárásban, a bérgarancia-alapból teljesített minimális kifizetéssel.

2008. nov. 6. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A végkielégítés jog szerint jár, ha bíróságra mentek az üggyel, 100%, hogy megítélik nektek. A probléma az, hogy ha a cég közben csődbe megy, behajthatatlan követelés lesz. Nekünk pl. érvényes bírósági döntés alapján 200ezer forint befizetett pénz járna vissza egy csődbe ment utazási irodától , mégis azóta 7 év eltelt, és pénzre semmi remény, hiszen csődöt jelentettek, a cég megszűnt, így nincs kin, miből behajtani. A cégek tulajdonosai a magánvagyonukkal nem felelnek, vagyis hiába veti fel őket a pénz, ha a cégnek papíron nincs pénze, nem tudják elvenni tőlük.
2008. nov. 6. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A végkielégítés csak abban az esetben jár ha a dolgozónak mondanak fel, nem ha felmond. Munkatörvénykönyve.

A többit nem tudom. Az előttem szólók mondtak jókat.

2008. nov. 7. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Akárki - akármit írt előttem,én azt mondom,egyetlen cégnek sincs joga kizsigerelni a dolgozót.Az a baj,hogy az emberek hagyják magukat,ezzel élnek vissza a multik.

A cég szóban ugyan mondhat olyat,hogy számoljanak le a munkásai,de a szó elszáll.Ha a dolgozó megjelenik a rendes munkaidőben,kötelessége a napját elszámolni.Általában minden egyes cégnél van beléptető rendszer (jelenléti/chekkoló/belépőkártya stb.),ahol nyoma van a megjelenésnek.Ha nem tud munkát biztosítani a saját hibájából (pl:anyaghiány),állásidőt kell fizetnie,ami - ha jól tudom - az átlagkereset 80%-a.Nálunk is volt erre példa, a szabadságunk egy részét kivetették velünk a "terméketlen" napokon,mert bár a szabadság nagy részével a munkáltató rendelkezik,de csak időarányosan küldheti el a dolgozót akár "kényszer - pihenőre".Munkaügyi bírósághoz nem érdemes addig fordulni,amíg nincsenek kész tények,mert visszájára is elsülhet.Ha már előállt a tényleges probléma,akkor meg - azt javaslom - érdemes úgy cselekednie az embernek,hogy még a feltételezett legjobb kolléga se tudjon róla,mert mikor ég az ember lába alatt a talaj,és munkáról (= pénzről ) van szó,mindenki eltűnik,beárul,"köpönyeget- forgat" stb.Farkas - törvények..Csak egy jótanács.

2008. nov. 7. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Még egy gondolat:a 6 hónap ingyen munkába meg nem szabad belemenni,max.1 hónapot szabad várni,többet nem,mert hiába dolgozik vki 4-5 hónapon keresztül,hiába van igazolva a munkaideje,ha vállalat csődöt jelent,onnantól kezdve megindul a felszámolási eljárás,ahol mindenen nagyobb hangsúly lesz,csak nem pont a kispénzű dolgozók elmaradt bérén,minél kisebb beosztásban van az ember,minél kevesebb pénzért,annál kevesebbet veszít a cég-kassza,ha jogi útra terelődik is bármi.Ráadásul,csődnél nem kötelességük elkülöníteni a végkielégítéseket,ez csakis a "jóindulatukon" múlik.
2008. nov. 7. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!