Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Mi a menete a vállalkozói...

Mi a menete a vállalkozói kiváltásának?

Figyelt kérdés
Kell fizetni érte? Hogyan kell adózni? Be kell jelenteni x órába? Mindent írjatok légyszí, ami ezzel a témával kapcsolatos. :))
2011. júl. 4. 11:02
 1/4 anonim ***** válasza:

Hol intézhető? - Személyesen bármely okmányirodában, illetve saját Ügyfélkapun keresztül.


Mennyibe kerül az okmány kiváltása? - A vállalkozói tevékenység folytatásának nem feltétele az egyéni vállalkozói igazolvány kiváltása. Az esetben, ha a vállalkozó úgy dönt, hogy egyéni vállalkozói igazolvány kiváltását kérelmezi, a fizetendő illeték 10.000 (tízezer) forint.


Egyéni vállalkozó adózása 2011-ben - Egyéni vállalkozó járulékai, szja adóbevallás 2011. Az egyéni vállalkozó a vállalkozói adóalap után vállalkozói személyi jövedelemadót, vállalkozói osztaléka után személyi jövdelemadót fizet. Az egyéni vállalkozó feltételek mellett átalányadózást választhat.



2011-ben elsősorban a személyi jövedelemadó terén történt előrelépés az adórendszer egyszerűsítése felé. A hamarosan esedékessé váló adóbevallások még a tavalyi szabályok alapján készülnek, vagyis ilyen értelemben nem lehet egyszerűsítésről beszélni. A különadó sújtotta ágazatokban azonban sokasodnak az adminisztrációs feladatok, emellett pedig komoly gondot okozott, hogy a szükséges nyomtatványok az utolsó pillanatokban készültek el, és a szabályok még az esedékesség előtti napokban is változtak.


Az egykulcsos szja bevezetése számos egyszerűsítési lehetőséget kínált a jogalkotók számára, ezek többségét ki is használták. Elég az adóterhet nem viselő járandóságok fogalmának feleslegessé válására és kivezetésére utalni. A sokszor emlegetett söralátét méretű szja-bevallás is valóra válhat, amely több százezer adózó életét könnyíti meg.


Új minimális járulékalap 2011-től


Az egyszerűbb és átláthatóbb szabályozás érdekében 2011. január 1-től megszűnik a tevékenységre jellemző kereset utáni járulékfizetés.


Az új minimális járulékalap a következő:


az egyszeres minimálbér, illetve

középfokú végzettséget igénylő vállalkozói tevékenység esetén – a munkaviszonyban foglalkoztatottakhoz hasonlóan – a garantált bérminimum összege.

Átalányadózás esetén az átalányban megállapított jövedelem, de havi átlagban legalább az e törvény szerinti minimálbér alapulvételével fizeti meg,


Evás egyéni vállalkozó esetében megszűnik a tényleges jövedelem fogalom, esetében a járulékalap a törvény szerinti minimálbér.


Nem fizet munkaerő-piaci járulékot az egyéni és társas vállalkozó, aki közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytat, vagy a vállalkozói tevékenysége mellett munkaviszonnyal is rendelkezik - ide nem értve azt a munkavállalót, aki fizetés nélküli szabadságon van.


Azaz az az egyéni és társas vállalkozó, akinek egyébként van munkaviszonya, de fizetés nélküli szabadság miatt az szünetel, főfoglalkozásúnak tekintendő!


A vállalkozói személyi jövedelemadó


Az egyéni vállalkozó a vállalkozói bevételének a vállalkozói költség levonása után megmaradó vállalkozói jövedelem után fizet vállalkozói személyi jövedelemadót. Vállalkozói költségként a vállalkozói kivét összege is elszámolható, illetve ide tartozik a vállalkozói bevétel elérése érdekében felmerült kiadás is.


Amennyiben az egyéni vállalkozó többféle vállalkozói tevékenységet is végez, ezek bevételeit együttesen kell vállalkozói bevételnek tekinteni, illetve így kell figyelembe venni a költségeket is.


Átalányadózás


Az egyéni vállalkozó átalányadózást választhat. Az átalányadózás feltételei:


megelőző adóévben 15 millió Ft-ot meg nem haladó vállalkozói bevétel,

nem áll munkaiszonyban az egyéni vállakozó,

az adóévben 15 millió forintot meg nem haladó vállakozói bevétel.

Az átalányadózást az egyéni vállalkozó az adóév egészére választhatja. Az átalányadózás csak a tevékenység egészére választható. Ettől eltérően aki egyéni vállalkozóként és mezőgazdasági kistermelőként is jogosult az átalányadózásra, úgy külön-külön is választható a tevékenység vonatkozásában.


A kiskereskedelmi üzletet vagy üzleteket üzemeltető egyéni vállalkozó esetében a fenti 15 millió forintos határ 100 millió forint. Ennek előfeltétele, hogy a vállalkozói igazolványban is ez kerüljön feltüntetésre.


Átalányadózást a tevékenységét kezdő egyéni vállalkozó is választhatja.


Az átalányadózást választó egyéni vállalkozó esetében 40% költséghányadot állapíthat meg. Ez a hányad ipari és mezőgazdasági termék-előállítás, építőipari kivitelezés esetében 80%. Ebbe a kategóriába tartozik a gépjárműjavítás, lpítőipari szolgáltatások is. Speciális mértékek irtányadók kiegészítő tevékenységet folytatók számára. A mérték 87% kskereskedelmi üzletet folytatók számára, 94% hal, festék, egyes egyéb más üzletek esetén, mezőgazdasági kistermelő esetében 85%, míg más mérték, ha állattenyésztésből származik a bevétel.


Fizetővendéglátó magánszemély


Ezen tevékenységre tételes átalányadózás választható, ha e tevékenységet a tulajdonában, haszonélvezetében lévő lakásban vagy üdülőben gyakorolja. A tételes átalányadózás csak személyenként egy ingatlanban választható. A tételes átalányadó szobánként egy évre 32.000,- Ft.

2011. júl. 4. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi a választ! Bár kicsit még idegen számomra.. :)

Felsőoktatásban tanulok, nappali tagozaton. Mellette szeretnék emelem rendszerrel foglalkozni, amelynél a keresetemből adóznom kell, vállalkozó formájában. Gondolkodunk KFT.-ben is, vagy csak magán vallalkozóként.

Ezekre a paraméterekre letudnád szűkíteni, egyszerűsíteni? :)


Köszi!!

2011. júl. 5. 07:36
 3/4 A kérdező kommentje:
emelem = MLM
2011. júl. 5. 07:37
 4/4 anonim ***** válasza:

KFT-t csak akkor índithatsz ha van már 500.000 Ft-od.


Én 3 hónapja vagyok egyéni vállalkozó.A kiváltása ingyenes volt az okmány irodában,mert az igazolványt nem kértem.A járulékok kb havi 40 000 Ft amit magam után kell megizetnem.Jól meg kell gondolnod!

2011. júl. 15. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!