Kezdőoldal » Állatok » Állatvédelem » Hová lettek a feketerigók meg...

Hová lettek a feketerigók meg a verebek? Helyettük itt vannak a varjak, szarkák meg mátyásmadarak (szajkók).40 éve költöztünk Budára a Sashegy aljába. Rengeteg volt a feketerigó meg veréb, hajnalban hangos énekkel felriasztották az alvókat.

Figyelt kérdés
Nem csökkent (tapasztalatom szerint) a zöldterület, ahol van fészkelőhely és a feketerigóknak nem táplálékkonkurensei a varjak, szarkák. De verebek sincsenek. Mintha a balkáni gerlék is eltűnőben lennének, viszont pár éve egyre több gyümölcsgalambot látok. Csendesek a hajnalok és az esték. Mi lehet az oka ??

2019. aug. 24. 10:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha láttál már szarkát, szajkót és dolmányos varjút, tudod hogy mennyire agresszívak. A macskának is nekimennek és megölik, elüldözik a többi madarat is.
2019. aug. 24. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Átköltöztek a kerti tavamhoz fürödni.

A kis patak sokszor olyan zsúfolt, mint nyáron a szabad strand.

2019. aug. 24. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Felénk pont verébből van annyi mint a szemét. Én meg varjat nem látok.
2019. aug. 24. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

A gyümölcsgalamb a Wikipédia szerint Pápua Újguineában él. Hogy a pikulába látsz olyat Budán??


Nem örvös galamb az?

2019. aug. 24. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Örvös galamb: [link]


Gyümölcsgalamb: [link]

2019. aug. 24. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk ugyanez történt, eltüntek a rigók, verebek, gerlék, csak szarkák vannak vagy tucatnyi. A szarka fészekrabló.
2019. aug. 24. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Hiába fészekrablók meg agresszívek a szarkák meg a varjak, azért ők nem szoktak sűrű lombok közé bemerészkedni vagy verebek eresz alatt eldugott fészkeinél leselkedni. Már gondoltam arra is, hogy talán az eldobott, számukra ehető szemét miatt jöttek be a város szívébe, de annyira azért nem szemetes Buda.
2019. aug. 25. 14:39
 8/11 anonim ***** válasza:
Nem arról van szó hogy a szarka bemászik az cserép alá hanem ahol a veréb,rigó szarkát lát ott nem rak fészket hanem tovább áll. És a szarkát, varjút se becsüld alá, magasabb az IQ-ja mint a kutyának.
2019. aug. 26. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Újpesten vannak feketerigók, naplemente idején aktívak, madárcsicsergéstől zengnek a parkok. :-)
2019. aug. 28. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Én Budapesten a X. kerületben lakom.

Már itt élek 41 éve, fiatalabb koromban már kora hajnalban hangoskodtak a feketerigók, verebek. Mára csak mutatóban van belőlük.

Szarka, dolmányos varjú viszont annál több! Sőt, pár éve szajkó is felbukkant nálunk. Nem értem én sem, hogy ezek a varjúfélék hogy tudtak ennyire elszaporodni itt a nagyvárosban az utóbbi kb. 10 évben / vagy tán még annyi sincs /. Ellenségük az nincs, ragadozómadárként anno volt pl. néhány vörös vércse, de nemigen látni már ilyeneket.

Örvös galambot láthattál: na, abból is van felénk jó néhány. Meg balkáni gerle... a "városi" galambokról már nem beszélve, abból van a legtöbb, sajna...Nem szeretem az utóbbit: mindent összemocskolnak és betegségeket terjesztenek.

De van fakopáncs, széncinke, tengelic, rozsdafarkú és fecske is. Meg a tónál récék.

De a fent hiányolt két faj valóban ritkult.

A fajok állománya valahogy mindig változik: egyesek ritkulóban vannak, megint mások elszaporodnak, változik az élőhelyük, stb.

2019. szept. 1. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!