Kezdőoldal » Állatok » Állatvédelem » A krumplibogár védett? Véletle...

A krumplibogár védett? Véletlenül megöltem egyet, nem szándékos volt.

Figyelt kérdés

2013. aug. 11. 07:09
 1/8 anonim ***** válasza:
A gazdálkodók nem foglalkoznak vele hogy védett-e mert nagy károkat okoz a termésben. Annak idején mi is szedtük kézzel őket aztán be a baromfinak. szerintem nem védettek, mert kártékonyak.
2013. aug. 11. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Hát nem tudom, tök szépen néznek ki, abból gondoltam, hogy védett.
2013. aug. 11. 07:12
 3/8 anonim ***** válasza:
92%
Én is szép vagyok, mégsem véd senki.
2013. aug. 11. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Salx Narval ***** válasza:
100%
Nem őshonos nálunk, nyugodtan irtható és irtják is, ahol burgonya terem.
2013. aug. 11. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Hollywood studio válasza:
Szerintem nem mivel az a krumplit tönkreteszik lehet hogy szép de szerintem kártevő.
2013. aug. 11. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
Kolorádó bogárnak hivják nem krumplibogárnak. Szerinted ha az ember egyik fő táplálékát eszi, "bélyegzi" meg akkor védett lenne? Ez a kettő nem fér össze...gondolkodj el egy kicsit..
2013. aug. 11. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Az éti csiga lezabál minden termést, mégis védett állat és nem taposhatom agyon. Tehát nem minden kártékony állat védett, de van, amelyik igen.
2013. aug. 11. 20:12
 8/8 polarbeer ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


A logikád nagyon is helytálló! Védett állat a vakond is, pedig sok bosszúságot okoz a kerttulajdonosoknak. Védett a vidra, pedig sok halat fog el a halastavakból, főleg az újulatot tudja rendesen pusztítani. Védett a gyurgyalag, ami pompás madár, azonban a méhészek nagyon gyűlölik, sok helyütt irtják is, mert a kaptárakat kirabolják. A baromfitulajdonosoknak sok védett ragadozómadár (ölyvek, vércsék, esetleg sasok) okoz bosszúságot.


A védett állatok listájánál mindig arra törekednek íz írók, hogy olyan állatok élvezhessék a védettséget, amelyek valóban "ide valók", amelyek nem nekünk tesznek kárt, hanem mi teszünk kárt az élőhelyüknek. A vidra, meg a gém elől elvesszük a tavakat, a vakond, meg a földikutya elől elvesszük a mezőségi talajt, a foglyokat/fürjeket kipusztítjuk a mezőkről, így a ragadozómadarak a házityúkot fogják megenni, stb...

A védettség célja mindig a természetes egyensúly visszaállítása, vagy legalábbis egy elfogadható kompromisszum beállítása. Az "ide való" állatokból és növényekből legyen itt minél több, viszont a "nem ide való" fajok ne szaporodjanak el túlságosan.


Éppen ezért az Amerikából érkező krumpli fő károsítója, a szintén Amerikából érkező krumplibogár nem védett, hanem irtandó, nem őshonos állatfaj. Kipusztítani sosem lehet már, de visszaszorítani igen (ennek fő célja az lenne, hogy ne alakuljon ki egy olyan mutáns változat, amely rámegy az őshonos növényeinkre). Hasonlóan invazív (= invázióra hajlamos) idegenhonos fajok: parlagfű, kanadai aranyvessző, fehér akác, gyapjaslepke, harlekinkatica, balkáni gerle, vándorpatkány, stb, stb...

Ezeknek zöme amerikai eredetű, és olyan érdekes dolgok jöhetnek létre, mint pl. hogy az akácméz hungarikum lett...


Bocs, ha hosszú voltam.

Üdv.:

polarbeer

2013. aug. 13. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!