Kezdőoldal » Állatok » Állatvédelem » Vegánok, hogy oldjátok meg a...

Vegánok, hogy oldjátok meg a kutyátok etetését?

Figyelt kérdés

Aki tényleg vegán, nem hord bőrből készült cuccokat, semmi olyat nem használ amihez állatok szenvedése kapcsolódik, de kutyát tart.

Hogyan, és mivel eteti a kutyust? Olvastam valahol, hogy van aki a kutyáját is vega módra eteti. A tápanyagok meglétében nem is kételkedem, de egy kutya emésztőrendszere nem a növényi etetésre van specializálódva, és ezzel szerintem nem tesznek valami jót az emésztésének.

Mostanában elég népszerű a nyers hússal, zöldséggel, gyümölccsel gondosan összeállított étrend a kutyáknak a táppal szemben, és megmondom őszintén nekem ez egy elég szimpatikus dolognak tűnik, hiszen a kutyák tényleg húsevők, és így a fogaiknak, emésztésüknek is jót tehetünk. De ha a tápnál is marad az ember, abban is elengedhetetlen, hogy legyen hús.

De ha valaki vegán, és a kozmetikumoknál is sokat kutakodik nehogy véletlenül állatokon teszteltet vegyen, aztán megvesz egy prémium tápot, amit azzal reklámoznak, hogy ebben tényleg nagy százalékban van marhahús pl. akkor ezt hogyan? :D

Csak kíváncsiságból kérdezem, meg mert mind a vegánság mind a kutyatartás érint engem :)



2015. júl. 17. 01:50
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
25%

Bocs, hogy nem vegánként válaszolok, de legalább ex- és majdnem vega vagyok :)

Nos, nekem komoly probléma lenne a kutyatartás, szerencsére nem érint. Ha én nem eszem húst, főleg boltit nem, akkor fura az állatomnak adni. Viszont egy húsevőnek nyilván kell.

Épp elég erkölcsi probléma maga egy állat rabságban tartása... Nem véletlen, hogy életem során alig volt állatom...

Félvad macskáink vannak most, illetve mostanában egy. Eteti más is, azonkívül szántóföld mellett vagyunk, gyakran fog egeret. Kap saját ételt és szárazeledelt is, ez utóbbiban elég kevés hús van, s bár nem tiszta dolog, a macskát sem akarom hagyni éhezni... De konkrétan húst nyilván nem veszek neki s alapból nem miénk a macska, csak úgy jött, bár ez lehet, hogy nem mentség, de a hozzáállásban tükrözhet valamit. Bármennyire is vonzanak pl. a kígyók vagy a tarantulák, maradnom kell a növényevőknél, ha házi kedvencről van szó, de nem baj, szeretem a patkányokat is :)

Amúgysem vagyok szent, sőt még vega se, de ezzel együtt nagyon érzékeny pont számomra az állatok megfelelő életminősége, amit ugye valami olcsó feldolgozott cuccnál, amiben hús akad, nem tudhatok, de illúzióim nincsenek.

Úgyhogy havi pár gramm hús még a lelkemen szárad a macska miatt. Túlélem.

A saját ételeimet amúgy jobban szereti (nagyon ritkán kap, mert mi is szeretjük és eszünkbe se szokott jutni, hogy a macska is kapjon). Ma rá se nézett az amúgy mindig kedvelt szárazeledelére, amíg volt a karfiollevesből. Az itteni macskák szeretik a zöldséglevest, nem tudom, ez mennyire normális. De a nyersvegán zöldségfasírtot is megeszik, egyszer egy picit megpróbáltam kíváncsiságból.

Végülis nem sokkal rosszabb, mint a gabonával teletömött szárazeledel, a gabona a rágcsálóknak való... Néha kap egy kis tojást, de az is nekünk kell.


A vegán és a kutyatartás leginkább az adott vegántól függ. Ha olyan az erkölcsi hozzáállása, nem tart kutyát... Ez tűnik a legtisztábbnak.

Én csak nem szoktam húst enni és utálom az állatkínzást, az állat megölése még belefér, csak rendesen éljen előtte és ezt is minimalizálom, hisz olyan jól megvagyok hús nélkül. Én már nem tudnék kutyát tartani, egy vegán pedig elvileg sokkal szigorúbb... De biztos van, akinek más a hozzáállása...

2015. júl. 17. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim válasza:
60%
Szia..nagyjából megfelelek a leírásnak:)..annyi a titok h a kutyát elkülöníted magadtól, ő jelenlegi fejlődésében itt tar, akkor vagy jó gazdi ha ezt megérted:)..neki kell a hús, ha kevésebbet adsz neki akkor is..am azt hiszem legjobb a vegyes koszt, vagyis a táp + "hazai"..igaz a táp eléggé műkaja, de vegyesen beilleszthető..ne aggód túl,magadról te döntöttél mivel képes vagy az ösztöneidet elnyomni, de ő nem képes rá, ill. csak a kiszolgáltatott helyzetében elfogadja..én mikor vega lettem (szép lassú folyamat volt)nem "terheltem" vele a környezetem..és igen nehéz amikor a párom a bőrcipők közt matat, meg amikor anyuék élvezettel eszik a húst, de elfogadom..hozzáteszem aki kutyát vega módra eteti a saját gyerekét is fogja, ami szerintem bizonyos korig nem jó..
2015. júl. 17. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

17 éves vagyok, nem leszek álszent, jelenleg nem mondanám magam vegánnak, bár amennyire tőlem telik igyekszem nem enni húst, tejterméket (igaz tejet szinte sose ittam, meg allergiás is voltam sokáig szinte mindenre szó szerint), de sajnos a családom nem igazán támogat ebben. Ha külön költözök, és a saját lábamra állok viszont mindenképp szeretnék jobban belemerülni ebbe az életmódba, mert ha mondjuk anyám elém rak egy főzeléket, és benne van a kolbász már attól bűntudatot érzek. De ha eszek egy vega sütit akkor lelkileg is sokkal jobban érzem magam, hogy finom is, és nem is ártottam vele senkinek :)

Jelenleg is van két kutyusunk, igaz csak "félig élek velük", mert mikor a szüleink elváltak apával maradtak, és így nyáron gyakrabban, de amúgy csak hétvégén tudom látogatni őket, nagyon szívemen viselem a sorsukat.

Az állatok fogságban tartásáról.. a kutyák elég rég óta élnek az ember mellett, szóval szerintem nekik ez nem "szenvedés" mint mondjuk ha egy gepárdot tartanék hülye példával élve :) Habár ha a gepárdnak is ki lennének elégítve az igényei, akkor lehet hogy az sem lenne neki rossz. De a kutyák, főleg ha tényleg úgy élnek a gazdival, mint ahogy azt én elképzelném ideálisnak, és ahogy én is tartani szeretném a kutyámat: megfelelően táplálva, gondozva, napi szinten mind fizikailag mind szellemileg foglalkoztatva, ez egy kutyának úgy gondolom több mint csodás élet :) Vannak kutyás ismerőseim akik tényleg így tartják az ebezeteiket, és hát mit mondjak, a kutya arca sokszor mindent elárul!

Szóval igen, ez is egy érdekes kérdés.

2015. júl. 17. 02:28
 4/23 anonim ***** válasza:
90%
ha valaki ennyire tiltakozik ez ellen, akkor vegyen horcsogot vagy nyulat, akinek nincs szüksége husra. de ha valaki megvesz egy ragadozó állatot - kutya, macska, kigyo, viziteknos stb... akkor fogadja el, hogy ez a termeszet rendje, a hust szereti az allat a legjobban, szuksege van ra. ha valaki nem ad olyan kaját amilyet megerdemel, azt ugyanúgy allatkinzonak tekintem. a saját eletmodjat nem vitatom, de akkor tartson nyulat, vagy amit emlitettem
2015. júl. 17. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
71%
van olyan csalad ismerosom, akik n esznek hust, de ha vendeg megy, csinalnak neki vagy rendelnek husos kajat neki. allatnak is adnak. szerintem ez a normális, elvégre nem jehovak vagytok, hogy mimdenkire raeroltessetek a dolgotokat.
2015. júl. 17. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:
Értem, köszi a válaszokat! Hát, lehet hogy akkor én még nem vagyok elég "magas szinten" ehhez, mert én nem tudom kutya nélkül elkepzelni az eletem.. Amúgy azért foglalkoztatott a kérdés, mert aki vega az éppen azért az, hogy semmivel se támogassa az állatok kinzasát kihasználását. De egy kutya mellett ez elengedhetetlen. Szóval ha kutyát tartok létre jön ez a fura ellentmondás. Hát, akkor majd a kutya eszik helyettem húst. Legalabb nem leszunk többen akik igy lesznek mert ő kivált engem vagy nem is tudom :'D
2015. júl. 17. 10:17
 7/23 anonim ***** válasza:
13%
Most nem akadékoskodnki szeretnék de mi értelme van annak, hogy össze vissza védik a haszon állatokat és nem esznek húst? Szerimtem az embernek is kell a hús mert anélkül gyenge maradsz mert nincs meg benned pár dolog anélkül. Jó tudom vannak ilyen tofu meg stb de azért az sem az igazi.
2015. júl. 17. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:

Hát, ami miatt én "megvilágosodtam" az először is az, hogy mi dönti el egy állatról, hogy haszonállat és megesszük, vagy társállat és babusgatjuk? Mi jogon ítéljük el a kínaiakat akik kutyát esznek? Egy kutya élete miben ér többet mint a mi általunk elfogyasztott kisborjú? Na meg akkor ott vannak akik kismalacot tartanak háziállatként, ugyanolyan kedvenc tud lenni akár egy cica.

A másik dolog, hogy a haszonállatok tartása, felnevelése rengeteg pénz, energia, és nagyon környezetszennyező is. Jó példa itt, hogy 1kg hús előállításához többszöröse kell annak a vízmennyiségnek, ami ugyanekkora mennyiségű gabonához kell. A csirkehús csomagolásán mosolygó tyúk, vagy a tejesdoboz elején lévő boldog tehén az alpesi tájban pedig nem éppen adja vissza azokat a tartási körülményeket, amiben szerencsétlenek élnek halálukig.

A szőrmeipar, a különböző gyógyszer, kozmetikai szer kísérletek pedig szintén mind olyan dolgok amik rengeteg szenvedéssel járnak, de értelmetlenek.

A legtöbb szakértő amúgy is azt javasolja, hogy minél kevesebb húst együnk, a hangsúly legyen a zöldségen, gyümölcsön. De a teljes hús és tejtermék mentes élet sem lehetetlen, vegán sportolók és testépítők is élnek teljes egészségben, szóval az, hogy hús nélkül lehetetlen élni az nem igaz. De tény, hogy jól meg kell válogatni, hogy mit eszik az ember vegánként (habár ez egy húsevőre is igaz kéne hogy legyen). Úgy vettem észre, hogy a vegák sokkal jobban odafigyelnek arra hogy mit esznek, és csupán az, hogy nincs tej és hús az étrendjükben egyáltalán nem biztos hogy hiányhoz vezet. Régen például nemigen vittem mást az iskolába kajának mint 2-3 féle velvágottat a zsemlébe váltogatva. De akkor mégsem aggódott senki, hogy jaj, bajod lesz, hiányosan táplálkozol :D

2015. júl. 17. 13:38
 9/23 anonim ***** válasza:

Minden ember elsősorban saját magáért felelős. Tehát szerintem már az is jó, ha az ember odafigyel, hogy az életmódjával ne, vagy legalábbis a lehető legkevesebbet ártson más állatoknak (beleértve más embereket is).

Egy kutya vagy más állat viszont már egy különálló lény, saját igényekkel, szükségletekkel.

Én vegánként mindkét oldalt megértem. Itthon még elég nehéz hozzájutni vegetáriánus és vegán eledelekhez, ahhoz pedig, hogy tényleg mindenhez hozzájusson az állat, nagyon képben kell lenni, jól össze kell állítani a kaját. De magyarul még a neten sem talál senki semmit a témában, és sokan nem beszélnek semmilyen idegen nyelvet, hiába van angolul, németül sok információ.

Az emberek többsége pedig a saját étrendjét sem tudja megtervezni, mert hazaesik a munkából, és folytatja a robotot a családban, ráadásul örül, ha telik száraz kenyérre, nem is nagyon tud variálni.

Viszont sok családban most is alig kap húst a kutya, macska, mert a legolcsóbb, ha a maradék főzelékeken és egyében élnek. Sajnos egyre több ember él így, nem kínozni akarják az állatukat, de nekik sem telik jobbra.

Ezek kifogások, de sajnos ez van.

A vegán táplálást csak akkor javaslom, ha az ember tényleg nagyon utánajár a módjának, kutyáknál lehet így is, de nem mindegy mit és hogyan.

Nekem volt ismerősöm, aki mentett kutyát tartott vegánként, de olyan is, akinél egy süni telelt át muszájból, és őt végképp nem lehet csak salátalevélen tartani. Az embernek ilyenkor sajnos döntenie kell, vagy a süni hal meg, vagy az állat, amit az megeszik, hogy megmentse.

2015. júl. 17. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
0%

#3: A rabságban tartással kapcsolatban. A kutya határeset. Azt szerintem is lehet megfelelően tartani, hogy ha nem is természetesen és falkában, de azért jól érezze magát. Ez ember- és körülményfüggő is, aki nem ér rá, apró lakásban lakik, miegymás, az ne tartson mozgásigényes, nagy kutyát, de lehetőleg kicsit se... S nem tartom az igazinak, ha egyedül van a kutya, társas lény lenne s egy ember nem egészen olyan, de ha sokat foglalkozik vele, az még elmegy, sőt. A kutya nagyon jó kapcsolatot tud kiépíteni az emberrel, rendes esetben nincs bajom a kutyatartással.

A macska a legjobb, mert ha nincs bezárva a házba, akkor elég szabad s elég önző is ahhoz, hogy ne legyen rab.

De sok más házikedvenc bele van kényszerítve a ketrecébe, sokszor tökegyedül és annyi.

2015. júl. 17. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!