Kezdőoldal » Állatok » Állatvédelem » Állattartási kultúra Magyarors...

Állattartási kultúra Magyarországon: mikor lesz már változás?

Figyelt kérdés

Beszélgettem egy rokonommal, megkérdeztem tőle, hogy tudja-e, mit jelent a tojásokra pecsételt kód, vagy legalábbis az első számjegy. A válasz? Hát, ő azt nem szokta nézni.


Kiderült, hogy ő persze csak 3 számút vásárol (de ő úgy tudja, hogy "tanyasi tojást" vesz.). Felvázoltam neki, hogy a 0 vagy 1 számjegy az ökológiai és szabadtartásból származó tyúkok tojását jelöli, és a 2 vagy 3 (alternatív és ketreces t.) számmal kezdődő tojások vásárlásával az állatkínzást támogatja. És kiröhögött. Ez volt a reakció. Kiröhögött, és hozzátette, hogy "már az se mindegy, hogy a tyúk a se***n tojik vagy a fülén?"



De ugyanez valamennyi ételre igaz. Azt vettem észre, hogy itthon elenyésző érdeklődés van arra, hogy egyáltalán elolvassák, mi is van a termékben, amit megesznek.


--


Szaporítás virágzása. Nem válogatják meg, honnan vesznek magukhoz kutyát (vagy macskát, egyéb háziállatot), de azért kell a "fajtiszta" kiskutya, holott az adott fajtáról a hozzávetőleges küllemén kívül semmit sem tud. Még a tenyésztők között is már több a "tk-s szaporító", mint a rendes, lelkiismeretes tenyésztő. Az utóbbi meg, bizonyos fajták esetén, magyar embernek már csak elvétve ad kutyát.


--


Senkit nem foglalkoztat, hogy valaki a hátsóudvarban láncon tartja a szárazkenyéren és vízen élő, rendszeresen vert kutyáját. A kutya fél mindenkitől és agresszív. Csak akkor veszik észre, ha a kutya megharap valakit, és természetesen, ebben is a kutya a hibás és a végén ő szívja meg legjobban. Bizonyos helyeken még a kötelező oltásra is sajnálják a pénzt, chippelve nincs a kutya, ivartalanításról nem is hallottak. Persze, ha jön a kelletlen alom kiskutya, nem baj, úgyis lehet őket élve elásni vagy vízbefojtani.


Hogy a macskákról ne is beszéljünk, őket még inkább fogyóeszközként tartják számon...


--


Mikor lesz már változás a hazai állattartási kultúrában és az állatokhoz való hozzáállásban?


Mit kéne tenni szerintetek, hogy az emberek kicsit nagyobb tisztelettel forduljanak az állatok felé, és legalább a pénzükkel ne támogassák az állatkínzást?


Ti hogy látjátok a hazai helyzetet?



2018. aug. 24. 15:10
1 2
 1/16 anonim válasza:
27%
En is kinevetnem az ilyen tulbuzgo aktivistakat :)
2018. aug. 24. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
22%
Ha nálad az a tisztelet, hogy mindent ivartalanítani kell, akkor köszi de nem kérek belőled.
2018. aug. 24. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
73%

Én meg téged nevetnélek ki, első válaszoló. :)

Az állatok helyzetével igenis foglalkozni kell. Se nekik, se nekünk sem jó a mostani állapot.

2018. aug. 24. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
92%
#2 Szerintem úgy értette a Kérdező, hogy azokat ivartalanítsák, akiket nem tenyeszrésre szánnak.
2018. aug. 24. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
79%

Azért ne keverjük már össze a bolti tojást azzal, hogy valaki tudatlanul vesz állatot, azzal meg aztán pláne nem, hogy valaki veri az állatait.

Ebből a szempontból egyetértek az elsővel, baromi gáz, hogy lenézed a rokonod (vagy akárkit) "mert ő csak 3 számút vásárol". Ettől nem lesz valaki állatkínzó, és nagyon szélsőséges felfogásod van.


A szaporítás virágzása az emberek tudatlanságának köszönhető, az állatkínzók meg nem tudatlanok, hanem pöchök. Ez sem összekeverendő. Előbbin megfelelő oktatással, utóbbin komolyabb jogrendszerrel lehetne segíteni. Ezzel a részével egyetértek.

2018. aug. 24. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
86%
amíg az embernek nevezett sejthalmazok nem emberek, addig ne várj változást.
2018. aug. 24. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Sehol sem írtam, hogy fűt-fát ivartalanítani KELL.


Lenézésről azért nincs szó, de nem értek vele egyet, de leginkább azzal, hogy nem is tudja, mit vásárol, mert nem érdekli. Itt jöhet be az, amit a tudatlanságról írsz. Igaz, hogy ettől még nem lesz állatkínzó, de van átfedés az állatkínzás különböző formáinak támogatása között.


Köszönöm a válaszokat.

2018. aug. 24. 15:37
 8/16 anonim ***** válasza:
97%

Én nagyon sokáig nem tudtam mit jelent a számaor a tojásokon, amíg nem jött szembe velem az interneten a cikknegy olyan szalagcímmel, mintha a világ legnagyobb titkáról lett volna szó. A mai napig nagyon sokan nem tudják, nincsenek tájékoztatva. Különben én semmilyen számú tojást nem veszek, a sajátjaim látnak el, akik köszönik, soha jobban vannak.


Igaza van annak, azt írta, hogy sok mindent egy kalap alá veszel, de mindegyiknél valahol jogos a felháborodásod.


Megoldás? Én támogatnám, hogy alsóban a természetismeret tananyagában legyen szó a hétköznapi állattartásról, sok kisgyerek elég nagy koráig nem bírja értelmezni, hogy egy kutya higy viselkedik, vagy hogy egy állatnak vannak igényei.


Másfelől a mai mo-i társadalom rengeteg helyen defektes, ez csak a jéghegy csúcsa. Alapjáraton nagyon sok mindent elítélünk, mert "gyerekkoromban nem úgy volt, mégis jó volt" vagy mert egyszerűen más, valahonnan érkezett, ha jó példát lát, akkor azt "majmolásnak" nevezi meg. Nem ritka a "inkább gyereke lenne kutya helyett"


De ezek inkább felfogásban gyökeredző problémák, amit nem feltétlen az állattartás kapcsán lehet kijavítani az emberekben.


Nem marad más, hogy te tartod magad az elveidhez, és ha valakivel ilyesmiről beszélsz nem fogsz agresszíven és habzó szájjal mindenfélét hadobálni, hanem ember az embertel megvitatja a nézeteit, de nem tépi a haját, ha nem értenek egyet, ezzel az ellenkezőjét váltanád ki. (Ez nem személyeskedős e/2 volt.)

2018. aug. 24. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

#8 válaszadónak is nagyon köszönöm.


Ez a tojáskód dolog egyébként jogos, ugyanakkor nagyobb áruházakban ki szokott rakva lenni egy ábra, hogy mit is jelent a kód. Igaz, ez valószínűleg nincs mindenhol így. Afféle "nyílt titokként" kering. A saját tyúkoktól származó tojásnál nincs jobb.


Lehet, hogy egy kalap alá veszem őket, de valahol van átfedés. Másrészről inkább csak ömlesztve összegyűjtöttem a gondolataim, tapasztalataim, és etikai szempontból igen hasonlók.


Ez a régi berögződés dolog szintén igaz, magam is tapasztalom. Ebben igazad van, hogy ezen a mentalitáson nem ez fog segíteni.


Általában egyébként megtartom magamnak a véleményem, amíg nem kérdezik, vagy fel nem merül ilyen téma ismerősi körben, de akkor sem esek neki a másiknak. Ha megfontolja a véleményem, ha nem, nem fogok foggal-körömmel küzdeni, hogy meggyőzzem.


Talán ilyen szempontból tényleg szélsőségesek a nézeteim, az átlaghoz viszonyítva.

2018. aug. 24. 16:40
 10/16 anonim ***** válasza:
29%
Tudod vannak jogos észrevételek abban amit írsz, de amikor a "tenyésztő vs. szaporító" gyerekes toporzékolásra ráhúzod az állatkínzás témáját, komolytalanná válik az egész. Onnantól kezdve az egész beszélgetés elveszti minden észérveken alapuló voltát, és a mantrázott eszetlenségek visszaböfögésévé válik. Így én nem is folyok bele.
2018. aug. 24. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!