Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Zablával, vagy nélküle?...

Zablával, vagy nélküle? (többi lennt)

Figyelt kérdés

Sziasztok.

Az lenne a kérdésem, hogy mi ez az új őrület, hogy a zabla állatkínzás, és nem szabad használni. Én értem, hogy nem a legjobb megoldás, de szerintem ha lenne jobb, akkor több ezer év alatt kifejlesztették volna már, plusz vannak olyan lovak, amelyeket nem lehet megfogni máshogy. Nem vad lovak, csak gyorsak, és rohannak mint akit ágyúból lőttek ki.


Nem vitatom, hogy igaz, vagy jogos ez az állítás, csak szeretném, hogy valaki normális érvekkel alátámassza, hogy miért nem jó ez a lónak.

Kösz:)


2010. dec. 8. 20:17
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Ez nem új dolog, nem is őrület hanem tény.

Az ezzel szerintem a fő probléma, hogy az ember az állatok "idomítása" kapcsán mindig a leggyorsabb eredményre törekedett. A lovak esetében ez a zabla, de lehetne példának hozni a kutyák esetében a szöges nyakörvet is.


Valóban gyors az eredmény, csak nem vesszük azt figyelembe, hogy az állatnak- jelen esetben a lónak- ez jó-e. Nem mindegy, hogy kényszerből dolgozik, vagy azért mert ő is akarja.


Semmi baj nincs az zablával egészen addig, amíg valaki tudja azt használni. Csak sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy nagyon kevesen tudják használni, és nem mindenki van megáldva finom kézzel.


Elszörnyülködve hallgattam egy lovardában, mikor az edző arra utasította a tanítványát, hogy alaposan tépje meg a ló száját, amiért az rossz lábra ugrott be vágtába.


Amikor egy ló elrohan, annak több oka van. Például menekülhet pont a zablától, törheti a nyereg, a heveder, béna a lovas, vagy egész egyszerűen tele van.

És amikor a lovas tudománya megáll, mert ezeket az okokat nem veszi számításba akkor jön a többi "segédeszköz", és ezzel el is juthatunk mondjuk a feszítőzabláig.


Hogy egy lovat zabla nélkül lehessen lovagolni, jóval több ideig tart, mint zablával, véleményem szerint azonban ezerszer jobban megéri.


El tudod azt képzelni, hogy egy lovat össze lehet szedni zabla nélkül, akár egy nyakszíjjal, és olyan kereken fog menni, mint még az életben zablával soha?

Pedig van ilyen, csak épp nem kevés idő, és a lovat sem kínzod vele.


Csak sajnos ehhez az embereknek általában nincsen türelme, pláne akkor ha valamilyen szakágban versenyzik is.


Egyébként ajánlom figyelmedbe Alexander Nevzorov munkásságát,több videóját megtalálod a youtubon.

Ő részletesen taglalja azt, hogy miért is nem jó a zabla, és milyen károkat tud okozni. (Feltéve ha tudsz angolul ill. oroszul)

2010. dec. 8. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Ez szép, köszönöm. Az mondjuk tényleg gáz, hogy "tépd meg..", de mondjuk azért van a zablagumi, hogy ne csípje be a ló száját, stb.. Egyébként ez a ló, amit említettem, nem vad, nem töri a nyereg, sem más, egyszerűen csak húzósabb, alapból gyors a tempója, a pálcától pl még mutatóban is fél, pedig soha nem volt megverve, vagy megütve, és már arra is beindult, hogy a csikó rágta a boxot, az edző pedig rászólt hangosabban, NEM KIABÁLVA, hogy NE! Egyébként azt nem értem, hogy a lovak tisztában vannak az erejükkel, hiszen ha kis szemét akar lenni, akkor felrúghat, vagy ledobhat, de mégsem csinálja, pedig megtehetné, ha monjduk rossz neki a zabla, és most arra gondolok, hogy minden következmény nélkül csinálhatná ezt, mert nem kapna ki érte. Azok a lovak sem csinálják, akiket nem vernek, és nem sszeretném, hogy a kedves olvasók ezt higgyék.
2010. dec. 8. 21:04
 3/16 Guano Apes ***** válasza:
western lovas lévén elég sokszor találkozom ezzel a kérdéssel. a kulcsszó vedd figyelembe a lovad és magad képzettségét. nincs kínzó zabla rossz használat. az én lovam rettentően kemény szájjal került hozzám, nem lehetett megfogni. rengeted munkával elértem h kötőfékkel tudjak vele lovagolni, gyakorlatokat megcsinálni. most h elkezdünk komolyabb manőverekkel foglalkozni, elkezdem feszítő zablát használni. sokkal finomabb kontaktust tudok tartani így a lóval. western lovaglásban 6 éves korig csikózablával dolgozunk, ezután feszítővel de szigorúan csak egykezes szárhasználattal! de nagyon jó eszközök a bosal és a side pull. ezek mind zabla nélküli kantárok melyek a ló orrcsontjára hatnak. ezt is a kiképzés elején használják. tehát a lényeg nincs rossz ló vagy zabla, csak rossz lovas :)
2010. dec. 8. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Én is azon a véleményen vagyok, hogy legfőképp rossz lovas van !!!

Persze sokkal szabadabb a semmi nélkül egy kötőfékbe lovagolni, de zablával is lehet jól, fájdalom mentesen lovagolni, csak hát jó lovasnak kell lenni ahhoz, hogy lovunknak tényleg ne okozzunk fájdalmat.

2010. dec. 8. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

Na nem árt itt helyre tenni egy pár dolgot. A zabla csak akkor állat kínzás, ha rossz kezű a lovas és állandóan tépi a ló száját. Wescosok: feszítő a ló szájába, lógnak a szárak, igaz ott a testsúly segítségek dominálnak, a szárnak elég csak egy finom mozdulat.

Angolban: itt is szerepe van a testsúlynak és a szárnak is, viszont mindenütt azt írják, hogy a zabla és a lovas keze közt finom kapcsolatnak kell fennálnia, itt is egy jól belovagolt lovat finom mozdulatokkal el lehet irányítani.

Egyre többen lovagolnak parelli kötőfékkel, viszont azt hozzá kell tenni, hogy csak olyan lóval próbáld ki amelyikkel parelli módszerrel foglalkoztak, mert ennek is megvan a maga tudománya.

Zablanélküliségnek még ott van a hackamore, de ha rosszul van beállítvaigazi kínzóeszköznek számít.

Szóval ha te jól tudsz lovagolni és a lovad is jól belovagolt egy csikózablával elmész bárhol, úgy hogy a lónak teljes a komfortérzete. Ha erősebb a kezed azt a ló jelzi, a legtöbb esetben lovas hiba áll a dolog mögött, amit persze a ló nem tolerál és ehhez egy keményebb és keményebb zablákba menekül a lovas, hogy fedje a hibáit (persze az alap problémája nem szűnik meg). Sok lovat el lehet rontani így, főleg a belovaglás során.

2010. dec. 9. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Ez saját ló vagy lovardai? Mert sajna utóbbinál az van, hogy (főleg nyári időszakban) akár naponta 2-3 különböző lovas lovagolja, más-más finomsággal, stílussal. Ezért van az, hogy egyik másik bakolgat, vagy elrohan, vagy egyszerűen belefásul az egészbe (avagy a kezdő lovasok szabadon húzzák vonják, mert úgyse csinál semmi rosszat). Emiatt a probléma nem igazán szüntethető meg (jó oktató sok idő).

Saját lónál könnyebben megoldható a probléma egy oktató, vagy edző felkeresésével, aki csak veletek foglalkozik.

2010. dec. 9. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

utolsónak!

lovarda, de nem cibáljuk egyiket se. Vannak saját lovak, azokat inkább a gazdájuk lovagolja, vagy egy két ember max. úgyértem, van két ló pl egy apukának és lányának, felváltva ülnek. van egy ló egy lánynak, és kettő egy másiknak, azokra csak akkor ül más, hogyha nem tudnak menni, és van pár "saját" ló, aki a gazdáé, és azokon lovagolnak azok, akiknek nincs saját ló, de azokon is általában mindig ugyanaz az ember.


Egyébként mi számít rossz lovasnak? Most megijedtem, hogy fájdalmat okozok neki:S

2010. dec. 9. 17:19
 8/16 anonim ***** válasza:
Szerintem nem feltétlen kínzás a zablával lovaglás. Persze nem a feszítőzablára, meg csavartra gondolok, de egy sima csikózablával szerintem finoman lovagolva nem okozunk fájdalmat. van aki hackamore kantárral lovagol, hogy ne a szájában legyen, de hallottam, hogy azzal meg könnyen el lehet törni az orrcsontot (ami azért nem túl kellemes). Ja és attól hogy valami kötőfékkel, szőrén lovagol, még lehet hogy szétveri a ló hátát, ami szintén nem jó. Én nem ítélem el a zabla nélküli lovaglást, mert én is voltam már terepen kötőfékkel, de azt be kell vallani hogy egy díjlovas programot, vagy egy nagydíjas ugrópályát szinte lehetetlen kantár nélkül teljesíteni.
2010. dec. 10. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Csak a díjlovas programhoz tudok hozzászólni. De lehet kantár és zabla nélkül teljesíteni.
2010. dec. 10. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
De basszus, igenis vannak olyan lovak, amelyeket nem lehet megfogni. Nem azt mondom, hogy cibálni kell, de annyira gyors, hogy egyszerűen nem lehet máshogy megfogni, és egyébként a zabla szerintem még ténlyeg mindig jobb mint egy orrcsont törés..
2010. dec. 10. 19:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!