Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Kecskénként, ha főként CSAK...

Kecskénként, ha főként CSAK legelnének, kb hány nm legelőre van szükség?

Figyelt kérdés
Kapnának egy kis szemes takarmányt is, de szeretném tudni, hogy mekkora legelőn "laknának jól".
2011. jan. 19. 16:02
 1/5 anonim válasza:
szerintem 100-150 nm kellene kecskénként de ha kisebb a terület akk nem gebedsz bele 2-3 ezer foritba (egy bála széna)
2011. jan. 20. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Előzőnek: Nem 2-3 ezer forinttal van a baj,hanem a sokszor 2-3 ezerrel, amit éves szinten jelent.

A kérdezőnek: Túlnyomó részt legelésre alapozni a kecsketartást szerintem nem szerencsés, inkább max 30% arányban jobb megoldás. Inkább az "ebből is és abból is egy kicsit" technika minél változatosabb fajtája jó ide.

A területet tekintve nem nm-ben kellene gondolkozni, hanem ha-ban. Ha a területet egy nap alatt leborotválják,másnap mit fognak enni? és utána? A legeltetést követően kb 2-3 hét (vagy inkább 1 hónap) regenerálást hagyni kell. A területen tartózkodnak folyamatosan - mert máshova nem tudnak menni -, akkor előbb-utóbb a fű kipusztul (mert tele sz@rják, és nitrogén mérgezést kap a föld). Emiatt kell őket vándoroltatni másik helyre. Ehhez viszont már képzett terelőkutya kell (nem terem minden bokorban, és hosszú idő (és sok pénz) mire használhatóvá válik egy kutya). Amennyiben tudsz több ha-s területet szerezni, lehet bölcsebb lenne abból kaszálót csinálni, hogy ne kelljen sok pénzt költened a téli takarmányra. Az év közbeni legeltetést a partoldalban megoldani hasznos lenne.

2011. jan. 22. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, főleg a második nagyon részletes volt. Az első szerintem kifutót értett a legelő alatt.

Értem az érveket, hogy nem lehet csak legeltetésre alapozni, viszont egy hozzávetőleges méretet szeretnék kapni. Valakitől, akinek van tapasztalata. Az utóbbi időben sokat olvastam a kecskékről, nagyon szeretnék majd tartani is. Ha valakinek van tapasztalata, hogy egy kecskére kb. mekkora terület kell jusson (legelő plusz kaszáló), kérem írja meg. Tudom, hogy sok befolyásoló tényező van, de egy tól-igra kíváncsi lennék.

Előre is köszönöm.

2011. jan. 23. 21:48
 4/5 anonim ***** válasza:

Szerintem ha 10-13db/ha állatsűrűséget valósítasz meg, az tökéletesen elég lesz.

Akkor egy kis matematika a kiszámításhoz. Szakaszos legeltetést használva (tehát 3-4 napig legeltetünk egy részt) 7-8 részre kell a területet felosztani. Így érjük el, hogy a teljes területet kb 30 nap alatt járjuk körbe.

Szóval... Példa:

Van egy 21 ha-s területünk (de jó is lenne :D ), ezt 7 részre osszuk fel, 4 napos legeltetési idő jut egy szakaszra. Egy szakasz 3 ha nagyságú, állatsűrűséggel beszorozva maximum 39 fős állományt legeltethetünk rajta.

A legeltetés Szent-György napjától Szent-Mihály napjáig tart, ezt követően állunk át téli tartásra.


Egy kis ajándék : [link]

Jó olvasást hozzá! Egyébként én is kecsketartásra készülök ;)

Csak még van mit tanulni!

2011. jan. 24. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2011. jan. 29. 15:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!