Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Nem tiszteletlenség ez?

Nem tiszteletlenség ez?

Figyelt kérdés
Míg az egyik kérdésnél éppen azt olvasgattam, hogy vajon a kutyák vagy a lovak tettek többet az emberért (legalábbis az unatkozó válaszadók véleménye szerint), akaratlanul is a többi haszonállatra gondoltam. Azokra a haszonállatokra, akiktől az emberek nagy része sokáig függött. És akiktől még ma is sok ember függ. Kutya vagy ló nélkül lehetne élni, de mi van azzal a rengeteg állattal, akik az életüket adják (ha nem is önkéntesen) az embernek? Róluk senki nem tesz említést. Mi több, ha valaki finnyás, azt mondja a pacalpörköltre, hogy "fúj, de gusztustalan kaja, én ezt meg nem eszem". Arról nem is beszélve, hogy az emberek milyen lekezelően képesek beszélni az ilyen állatokról. Pedig teszem azt, egy disznó van olyan intelligens, mint egy macska vagy kutya. Talán még intelligensebb is. Miért nem tisztelik hát az emberek ezeket az állatokat? Azokat az állatokat, akik évszázadok óta meghalnak, manapság pedig egyre többet szenvednek az ember jólétéért? Ráadásul régen minden részét megették vagy más módon felhasználták ezeknek az állatoknak is, és nem ment kárba semmi. (Azt is tiszteletlenségnek tartom, hogy ha már egyszer megölnek egy állatot, akkor fel sem használják.) Ma meg, ha valaki disznóorrot vagy csirkelábat eszik, az "barbár". Emellett manapság mindenféle puccos pl. macskakaját is készítenek ezekből az állatokból. De nem értem, miért emeli fel ennyire az egyik állatot? Bár ezt még talán értem is. A szeretet miatt. Inkább talán azt nem értem, hogy miért "alacsonyít le" egy olyat, akit megöl (természetesen nem az állat "beleegyezésével"), kihasznál, kínoz. Legalább egy kicsivel több tiszteletet tanúsíthatnának...
2011. júl. 24. 18:28
 1/6 Gentlemanus válasza:
100%
Tisztellek téged.
2011. júl. 24. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Sok okos dolgot írtál, én egyet értek veled. Személy szerint én nem nézem le a haszonállatokat sem.
2011. júl. 24. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ha ínséges időket élnénk, rögtön nem lennénk ennyire válogatósak, és sok mindent másként látnánk. Olyankor átértékelődnek a dolgok és a helyzetek...aztán meg vissza.
2011. júl. 24. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Teljesen egyetértek veled!
2011. júl. 24. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat. =)

Olyan is írhat, aki meg tudja magyarázni az általam említett viselkedés okát. (Ha értelmes és jogos választ ír valaki, nem fogok megsértődni.)

2011. júl. 24. 18:53
 6/6 anonim válasza:

hmmmm... érdekes kérdés, nagyon is!


Természetesnek vesszük, hogy a mi túlélésünk (vagy inkább kényelmünk) a legfontosabb, hisz mi vagyunk a bolygó urai. A körülöttünk létező élővilágot érdekeink szűrőjén keresztül vizsgáljuk. Azok az állatok, amelyeket pusztán élelemként/használati tárgyként/eszközként tudunk hasznosítani, azok "értelemszerűen" alacsonyabb kasztba sorolódnak, mint a ló, ami a gyorsasága miatt, vagy a kutya, ami a játékosságából fakadóan egyéb tevékenységeink során is használható. Egy tyúkot például igen nehezen lehetne bevonni a vadászat folyamatába, így őbelőle szükségszerűen zsákmány lesz. Kétségkívül azok az állatok, amelyeknek kiemelt szerepük volt az emberi civilizáció építésében, fejlettebb intelligenciájuk, testi felépítésük révén váltak alkalmassá a feladatra.


AZONBAN


mélyen egyetértek veled abban, hogy a mi felsőbbrendű intelligenciánk nem jogosít fel az arroganciára, ami napjainkban tapasztalható. Ugyanakkor fel kell tennem a kérdést, hogy szerinted hogyan és miben nyilvánulna meg a tisztelet ezek felé az szigorúan idézőjelesen "alacsonyabb rendű" állatok felé? Nem vagyok benne biztos, hogy egy malac mondjuk értékeli, ha mélyen meghajolsz előtte, mielőtt levágod. Gondolom, te sem ilyesmire célzol. De akkor mire? Egy az egyben elutasítod a húsfogyasztást, vagy az embertelen (és állatellenes) körülményekre gondolsz amelyek az élelmiszeriparban uralkodnak? Az a baj hogy az meg a globalizáció összetett társadalmi problémája, amelyben nem hogy állatot, növényt, de saját magunkat sem tiszteljük.

2011. júl. 25. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!