Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Valaki el tudná nekem magyaráz...

Valaki el tudná nekem magyarázni az állatok életmódjait?

Figyelt kérdés

Teljesen belezavarodtam, hogy akkor most mi életmód és mi tartozik egyszerűek a táplálkozáshoz.

Esetleg leírnátok a madaraknál a csőr-láb-életmód-példafaj kapcsolatot?

Köszönöm!!


2012. dec. 13. 18:55
 1/1 anonim ***** válasza:

a kérdésed első sorába én is belezavarodnék, nem tudom mit szeretnél kérdezni.

A második kérdésedre a válasz

a madarak csőre, lába módosul az élőhelyüknek, táplálkozásuknak megfeleleően. Pl keress rá Darwin pintyekre, ami erre a klasszikus példa, mert ezek egy közös ősből alakultak ki az életmódnak megfeleleően eltérőek.


De hazai példa lehet pl a harkályfajok ahol kialakult a kúszóláb és a speciális nyelv és csőr

Vagy a keresztcsőrű aminek a csőre a fenyőmag tobozból való kiszedésére módosult.


harkályról bővebben:

"Lábuk, csőrük, nyelvük és farkuk felépítése szorosan összefügg életmódjukkal. Lábujjaik hosszúak, a többi madárral ellentétben párosan állnak, kettő előre és kettő hátra, az ujjakon a karmok nagyok, erősek, hegyesek. A farok kúszás közben szinte a harmadik láb szerepét tölti be, kopácsolás közben támaszték.


A harkályok legfőbb „szerszáma" a csőr. Olyan erővel csapódik a csőr a fához, hogy ha nem volnának a csőrkávák egy különleges szerkezettel összekapcsolva a kopácsolás idejére, szétszakadnának. Az ütés ereje olyan hatalmas, hogyha az agyát érné, a madár élettelenül esne össze. A fára mért ütéstől legalább agyrázkódást kellene kapjon. De mindez nem történik meg, mert a csőr tövénél levő izmok fékező hatást fejtenek ki. Másrészt az ütések mindig derékszögben érik a fát, így nem rázósak. "

2012. dec. 13. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!