Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Találtam az utcán egy kutyát...

Találtam az utcán egy kutyát aki? (többi lent)

Figyelt kérdés

Aranyos kutya volt és követett engem és a barátomat. utána megsimogattuk. de! kedvtelen volt, folyt a nyála és a lába is fájt. adtam neki vizet abból ivott, kaját is adtam neki abból evett kicsit de nem ette meg mindet.

azt olvastam hogy a veszett kutyák első tünetei: flyik a nyála, kedvtelen, lebénul, étvágytalan és ha teheti, elkóborol. Én hogy simogattam a nyála ráfolyt a nadrágomra amihez persze hozzáértem.Barátom egyik idióta szokása hogy mindíg a szájába veszi a kezemet és belerakja az én számba is.. szóval valószínű , hogy a kutya nyála belekerült az én szánkba. Ettől el lehet kapni a veszettséget?

(kérlek normális, értelmes választ addjatok!! )



2013. júl. 27. 12:14
1 2
 1/12 sippara ***** válasza:

Egyrészt muszáj megjegyeznem, hogy ez egy rohadt idióta szokás.

Másrészt viszont tizenéve nem regisztráltak veszettséget az országban köszönhetően a kedvtelésből tartott állatok kötelező oltásainak, és a vadállomány immunizációjának, szóval eszméletlen hatalmas, csodával határos szerencsétlenség lenne, ha pont most, pont ti futottatok volna bele egy veszett állatba.

2013. júl. 27. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Milyen idióta szokása van a pasidnak? A koszos bacilusos kezedet a szájába meg a tiedbe is bele teszi. Simán kaphatsz valami fertőzést!!!
2013. júl. 27. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
ha veszetséget nem is de más fertőzést (vagy akár mérgezést) elkaphatsz... jó lett volna előtte kezet mosni...
2013. júl. 27. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

az első kommentelőnek köszönöm a választ.

és oké tudom hogy rossz szokás.

De én ideges vagyok emiatt és rohadtul felhúz hogy várom a válaszokat és csak annyit írnak oda hogy rossz szokás..

2013. júl. 27. 12:26
 5/12 anonim ***** válasza:

Bocsi,de tényleg furi szokás. O_o

Egyébként elkaphatsz sok mindent,ha nem veszettséget,akkor is más betegséget,férget,akármit.

Ajánlatos lenne bemenni a kórházba 1 kivizsgálásra,h nehogy vmi bajotok legyen. :/

2013. júl. 27. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Hétfőn természetesen elmegyünk!!

szóval ha veszett is volt akkor sem kaphatom el úgy hogy a nyála bekerül a számba?

2013. júl. 27. 12:45
 7/12 anonim ***** válasza:
Elkaphatod,de kicsi az esélye. :)
2013. júl. 27. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm!!

és hogyha az vagyok akkor valahogy a többi családtagomat nem tudom megfertőzni, ugye?

2013. júl. 27. 12:57
 9/12 anonim ***** válasza:
Ez azt hiszem cseppfertőzéssel terjed. Szóval ha nem köpködöd,pisiled vagy vérezed össze őket,akkor nem. ^^"
2013. júl. 27. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

A fertőzés leggyakoribb formájában a veszett állat harapás útján a sérült bőrfelületen keresztül a nyálával juttatja be a vírust a szervezetbe, nagyon ritkán figyeltek csak meg szájon át való (nyálkahártyán keresztüli) és légúti (pl. barlangászok a veszett denevérek apró váladékcseppjeinek belélegzésével) fertőződést. Számos transzplantációs fertőzésről is beszámoltak, mely közül talán a legérdekesebb 2005 februárjában Németországban történt. A 26 éves nőnemű donor 2004 decemberében hunyt el szívelégtelenségben, kokain és ecstasy fogyasztás következtében. A rutin transzplantációs tesztek között nem szerepel a veszettség fertőzöttségre való szűrés, valamint a kórelőzmény sem utalt bármi gyanúsra, ezért a szerveit így hat páciens megkapta. A recipiensek közül hárman megfertőződtek, kettő közülük elhunyt. A másik három beteg szerencsére nem mutatta a betegség tüneteit. A műtétekben közreműködő kórházak dolgozóinak tömegét kellett veszettség ellen immunizálni. A vizsgálat során kiderült, hogy a 26 éves donor halála előtt 2004 októberében Indiában, a világ veszettség szempontjából egyik legfertőzöttebb területén járt.


A vírus nyállal csak az agyvelő fertőződését követően ürül intermittáló (szakaszos) jelleggel. A lappangási időt befolyásolja a harapás helye (központi idegrendszertől való távolsága) és a megharapott testrész idegekkel való ellátottsága, mivel a vírus az idegpályákon halad (kb. 3 mm/óra sebességgel) a központi idegrendszer felé, illetve az idegsejtekben képes nagymértékben elszaporodni.


A lyssavírusok eredeti gazdaállatai a denevérek. A fertőzést a denevérek 80%-a túléli. A veszettség terjesztésében földrészenként más-más állatfajok játszanak döntő szerepet. Magyarországon az évenkénti kötelező védőoltások bevezetésével az urbánus veszettségi forma (mely során a betegség fő terjesztői a kutyák és a macskák) megszűnt, míg az erdei veszettség (melyben a betegség fő terjesztője a vörösróka, illetve más vadon élő húsevő) a repülőgépről leszórt táplálékba rejtett orális veszettség vakcinák alkalmazásával jelentősen visszaszorult.


A veszettség kórokozója az úgynevezett szűrhető mikroorganizmusok közé tartozik és az idegsejtekben jellemző sejtzárványoknak, a Negri-testeknek képződését idézi elő. Veszett eb nyála már 3-8 nappal a betegség jellemző tüneteinek fellépése előtt fertőző lehet. Veszett állat vére csak kivételesen fertőz; teje tartalmazhatja a vírust. Az agyvelő fertőzőképessége, ha nedves állapotban levegőtől és fénytől megóvjuk, szobahőmérsékleten és nagy hidegben is hónapokon át megmarad, magasabb hőmérsékleten gyorsan megszűnik (45 °C-on 24 óra alatt, 50 °C-on 1 óra alatt). A rothadás is csak hetek múlva teszi tönkre. 70%-nál erősebb alkohol és fertőtlenítő szerek percek vagy órák alatt tönkreteszik.


Embereknél is különböző a veszettség lappangási ideje és lefolyása. Amíg a marás helyén a testbe jutott vírusok, illetve az idegrendszer érintettsége eléri az agyvelőt, átlag 18-60 nap telik el. Legtöbbször a 20-40. napon jelennek meg a központi idegrendszeri tünetek. A veszettségnek az embernél is három szakaszát különböztetjük meg:


A prodromális (bevezető) szakaszban lehangoltság vagy izgatottság, álmatlanság, rossz étvágy, mérsékelt láz nyugtalanítják a beteget; olykor csapongó jókedv és a sebhely zsibbadása, fájdalmassága is mutatkozik. Ez az állapot 2-8 napig tarthat, de hiányozhat is úgy, hogy azonnal az izgatottság szakaszának jelenségei lépnek előtérbe.

Izgatottsági (dühöngési) szakasz: a lélegzet gyakori elakadása, nyelési görcsök. Erősebb fény, hang vagy a beteg arcába fúvás fájdalmas lélegzési és nyelési görcsöket válthat ki. Később ezek önként is és mind sűrűbben jelentkeznek, megfulladással fenyegetve a beteget. Ugyanezen szakaszban gyakoriak az őrjöngési rohamok, ezek csillapodásával a tiszta öntudat visszatér. E szakasz 1-3 napig tart és vége felé a láz folyton magasabb, a beteg állapota egyre kétségbeejtőbb, remeg, sokat nyáladzik, köp.

Bénulási szakasz: 2-18 óráig tart, az izgatottság szűnik, a görcsök elmúlnak, a nyelés javul, de a gyengeség fokozódik, a tagok bénulnak, az eszmélet elvész és a halál beáll. Sokszor már a második szakaszban hal meg a beteg, fulladás következtében.


A csendes veszettség embernél (és macskáknál) ritka.

2013. júl. 27. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!