Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Ahhoz, hogy haszonállatokat...

Ahhoz, hogy haszonállatokat tenyészek milyen szakma/végzettség kell?

Figyelt kérdés
Most vagyok jelenleg 21 éves nem nagyon találtam meg a helyem a világban milyen munkát csinálnák szívesen és jött ez az ötlet,hogy szeretem az állatokat csak nem tudom milyen végzettség kell hozzá.Meg tudom az elindulás is nehéz tudnátok tippeket adni,hogy tudnák elindulni és elhelyezkedni ebbe a munka körben?
2015. jún. 11. 18:41
 1/7 anonim ***** válasza:

Tenyésztéshez konkrét papír nincs, de szerintem te tartásra gondolsz (ahhoz sincs). A tenyésztők javítják egy-egy adott fajta fontosabb jellemzőit, és tenyészállatként árulják.

Aki tartja, az húsáért, illetve egyéb termékeiért tartja.

Elég értened hozzá, és csinálni.

Amikor elkezdtem kecskékkel foglalkozni, hirtelen gyorsan megvettem pár könyvet (nem volt sok) és elkezdtem bújni a netet.

Érdemes olvasni, nekem az emberi segítség nem vált be. Mindenki csak az életét akarta elmesélni, amikor tanácsot akartam kérni egy-egy konkrét ügyben.

Ha általános jószággal foglalkozol, ami sok van, akkor könnyebb a dolgod, mert több info áll rendelkezésedre.

Kezdésnek pl. tarthatsz pár tyúkot, megtanítja a rendszerességet és felelősséget, de nem ér nagy kár, ha valami nem sikerült. Ha értelmeset akarsz, akkor disznó, csak ott már számolni kell a takarmánnyal, mert jócskán fogyasztanak. Ha kérődzők felé indulnál, akkor birka vagy kecske, de ez utóbbi elég... kártékony tud lenni. Cserébe tehénre valamiképpen felkészít.

Ha "józan paraszti ésszel" átgondolod egy egy jószág éves szükségleteit, akkor nem érhet nagy meglepetés és csalódás.

Bármibe is fogsz bele, felelős leszel érte, és nem lesz mellette mozgásod. Naponta többször kell velük foglalkozni, etetni és itatni netalán fejni rendszeresen és fix időpontban. Ezek esznek vasárnap is meg még Karácsonykor is...

Sok sikert, ha valami kérdésed van és tudok, szívesen segítek!

2015. jún. 11. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a választ.Kicsit félek belekezdeni mert nincs sok kezdő tőkém és főállásba nehéz csinálni mert az első pár évben nem annyira jövedelmező meg kéne egy telek vagy legelő+istálló szóval kicsit még félek ettől az egésztől nem tudom,hogy kéne belekezdenem.Ha tudnál adni pár tippet azért nagyon hálás lennék.
2015. jún. 11. 19:02
 3/7 anonim ***** válasza:

Bőven olvass utána az adott témának.Elindulásban nehéz lesz, hiszen a felszerelés,állatok,táplálék, állatorvos stb.

Ha nincs sok pénzed, akkor lehet érdemesebb lenne kisemlősökben gondolkozni.

Egy barátnőm például afrikai fehérhasú törpesünöket tart otthon. A szülők mindig törzskönyvesek, szóval van hozzájuk papír stb.

Amikor ivarérettek lesznek, ugye összeengedi őket stb. Utána szétválasztja majd őket, ha vemhes az anya akkor sok vitamint stb vesz neki.Amikor megszületnek a kicsik, figyel rá, hogy legyen elég fehérje az anyának, nehogy megegye a kicsiket stb. Aztán ha kezdenek megnőni széválasztja őket, külön fiúk, lányok.

Féregtelenítésre költ, jó minőségű kajára, sok ketrec kell hozzá, mindegyikbe megfelelő felszerelés-mókuskerék stb..

Olyan 10-15 ezerért árulja a kicsiket. De az elmondása alapján sok munka van vele, mert ugye foglalkozni is kell velük, hogy szobatiszták legyenek, kézhez szokottak stb..

Ő azt mondja, hogy az elején nagyon veszteséges volt, mire mindent beszerzett. De mióta belejött a dologba, már azt mondja, hogy van rajta nyereség, de tényleg sokat foglalkozik a kicsikkel és ugye feketén csinálja mint sokan mások, szóval megvan a kockázat, hogy egyszer megbüntetik.

Ami még fontos más állatoknál is, hogy legyen ismeretség. Mert ha minden kaját, felszerelést, élő eleséget a kisállatkereskedésben veszel meg, sokkal drágábban jössz ki, mintha ismerőstől vennéd meg, aki direkt ezzel foglalkozik-lehet ő is feketén, de a lényeg az, hogy kellenek ismerősök.

Eladásnál meg hirdetgetni stb.

De ő azt mondja , hogy megéri, van belőle haszna.


De ez nagyobb állatokra is igaz, pl ha libába fognál bele, hogy ne nyomja agyon a kicsinyeit, más libák ne támadják meg a kicsiket, stb.De ez csak egy példa, a lényeg, hogy kell hozzá felelősségtudat és hozzáértés.


Ha kicsiben gondolkozol, akkor tyúkok tartása jó ötlet lehet. A nagymamámnak legalább 100 tyúkja van a hatalmas kertben. Ő a tojásokat adja el, de egész szép pénzeket kap érte. Persze ez is ismerettségi alapon megy, van aki évek óta tőle veszi, nem hirdetgeti sehol. Költ is ugye a tyúkokra, ad neki mindenfélét, hogy erős legyen a tojás héja pl.Szóval rá kell menni mindenben a minőségre, különben max egyszer vesznek tőled és inkább nem ajánlanak senkinek..


Ennyit tudok mondani, ami hirtelen eszembe jutott.Jól válaszd ki az állatot.

Ha tényleg főállásban szeretnéd csinálni, akkor sok tőke kell hozzá és akkor mindent papíron vezettess, adózz stb..

2015. jún. 11. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Adhatok tippeket. Elsőre pl. föld nélkül max. baromfi. Esetleg méhek, de azokhoz mindenképpen javaslom, hogy egy normális tanfolyamra elmenj előtte.

Terület nélkül csak vásárolt takarmányt tudsz etetni, és alighanem soha nem fogja hozni amit elvársz.

Főállásba ilyesmibe kezdeni tőke nélkül nagyon nem járható. Bármibe kezdesz rögtön jönnek a "nem várt" költségek is.

Ha van is területed, akkor kell hozzá gép is. Én most ott járok, hogy van területem 3(4) tehénre, de nincs traktorom, így nem merek belevágni normálisan. A bérmunka pedig leginkább úgy működik, hogy nem működik.

Amikor kezdtem, a házzal együtt vettem 7500m2 területet is. Azon már lehetett tartani pár kecskét. Most van 4 hektárnyi terület mindennel együtt, egy nagy rakás kecskével, birkával, disznóval, tyúkkal. De nekem volt főállásom mellette, és évek óta minden pénzem belement ebbe. Egyedül vagyok, de be kell látnom, egyedül pénzt csinálni nagyon nehéz belőle. Pl. akkor van a piac, amikor fejni, etetni, itatni kell...

Igaz, amit eszek az az, aminek megeszem.

Próbáld meg a zöldségeskertet, ott nem bukhatsz szinte semmit, és el tudod kezdeni ha már van egy talpalattnyi terület a házhoz ahol most élsz.

2015. jún. 11. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Hallottam egy olyant ha fiatal gazdának tartod magad kapsz 12,5 millió vissza nem térítendő kölcsönt/segélyt ez mihez van kötve?

Meg pl teheneket tenyészteni úgy,hogy ne érhessen nagyobb veszteség mennyi kezdő tőkével érdemes belevágni (úgy sac/kb) ???

2015. jún. 11. 20:13
 6/7 anonim ***** válasza:

nem kell hozzá végzettség, csak tudás, gyakorlat és elhivatottság. szép munka, de nem könnyű.

amúgy ha érdekelne ilyen szakma, OKJ-n van 2 éves, Állattenyésztő és állategészségügyi technikus, ott elég sok mindent megtanítanak, én is azt végeztem.

2015. jún. 12. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Az a fiatal gazda pályázat, nézz utána, én nem mertem belevágni egyedül. Még a 4 év múlva aktuális eur árfolyamtól is függ, hogy sikerül e teljesítened a követelményrendszert. Ki látja mi lesz 4 év múlva? Ha pedig nem teljesíted, egy összegben fizetheted vissza az egészet büntetéssel megfejelve. Gyakorlatilag elárverezhetnek alólad mindent.

Ha sikerül teljesíteni akkor pedig egy szép sikersztori lesz :)

Neten minden fentvan róla, csak keresgélj rá.

2015. jún. 12. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!