Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Házinyúlnak mikor érdemes az...

Házinyúlnak mikor érdemes az első oltást beadatni?

Figyelt kérdés
Még nincs egy éves,nem kapott még oltást,állitólag évente kell oltatni,szunyogok által terjesztett betegségek ellen. Azt irják sok helyen,hogy áprilisban a szúnyog szezon elött kell oltatni,tehát akkor várjak áprilisig vagy azért érdemes most beoltatni? Valaki hozzáértő? Köszönöm a válaszokat! Még anyi,hogy Budapesten jó állatorvos akihez eltudnám vinni?

2015. dec. 7. 07:51
 1/1 anonim ***** válasza:

Hobbinyúlként tartod vagy haszonállatként?

Két betegség ellen kell az oltás: RHD és mixomatózis.

A mixomatózist nem csak a szúnyogok terjesztik, hanem mindenféle vérszívó, tehát bolha, kullancs, tetű, poloska, egyes legyek, atkák, muslincák stb.

Az RHD-t lényegében bárhonnan összeszedheti, bármi más állattól, madártól, rovartól, de tárgyakról is, akár a cipőd talpáról.

Mindkét betegség halálos és gyógyíthatatlan. Mindkét betegség ellen erősen ajánlott oltani, hiszen mindkettőt elkaphatja akár a szénával is, amit eszik.

3-10 hetes korától lehet őket oltatni, attól függően, milyen oltóanyagot használsz.

Myxovac: csak mixomatózis ellen véd 1 évig.

Lepoviphyl: csak RHD ellen véd 1 évig.

Pestorin Mormix: RHD ellen egy, mixomatózis ellen fél évig véd.

Nobivac: mindkettő ebetgség ellen 1 évig véd.

A külön-külön oltásnak annyi értelme van, hogy nem egyszerre kapja a sok vírust, így kevésbé terheli a szervezetet, de szerintem fölösleges ezzel óvatoskodni. A dupla hatóanyagú sem olyan erős, hogy baj legyen. Ill. persze azért is jó, mert van, aki csak az egyik ellen védi, de ennek sem látom értelmét.

Annak ellenére, hogy mixo ellen csak fél évig véd, mégis a PM az elterjedtebb Mo.-n, mert az itteni állatorvosok állítják, az jobb a nyuszinak, kevesebb az esélye a mellékhatásoknak. Ezt azzal magyarázzák, hogy gyengébb vírusok vannak benne. más országokban ilyenről nincs szó, ott a Nobivac az általános oltás. Nekem semmi rossz tapasztalatom nincs vele, de ettől függetlenül lehet igaz, hogy a PM jobb. Viszont zzal javasolt inkább fél évente oltatni. Hiába mondják, hogy a mixot télen nem lehet elkapni, el lehet. Ha március elején beoltatod, a vége körül kezd hatniés szeptember végén múlik el a hatás. Így a szúnyoginvázió idején elkerülöd a bajt, nyilván ekkor nagyobb a valószínűsége, hogy elkapná. Viszont március elején vagy novemberben is vannak szúnyogok, ahogy más rovarok is, pl. én tegnap előtt is találkoztam eggyel.

Tehát én azt javaslom, Nobival oltasd évente vagy PM-meg fél évente, ha biztosra akarsz menni. Ha nem félted annyira, akkor PM-mel évente.

Egyébként van már RHD2 is, ami ellen (még) nincs oltóanyag, bár a Nobi véd ellene nagyjából, úgy 85%-osan, a többi viszont nem. Mo.-n szerencsére még nem igazán jelentkezett a betegség, Nyugat-Európában tört ki az RHD2, de sajnos szépen jön át errefele is..

Én azt ajánlom, oltasd be most. Az RHD télen is ugyanúgy előfordul, mint nyáron és a mixo sem kizárt.

Amelyik oltással elkezded, azzal is folytasd, ne váltogass!

Bp.-n jó nyuszis orvosok: Exo-pet, Család utcai állatorvos, Állatorvosi Egyetem egzotikus osztálya, Hungarovet - ilyen sorrendben. Más állatorvoshoz nyuszit nem ajánlok vinni, mert ált. nem értenek hozzá megfelelően.

2015. dec. 7. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!