Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Melyik volt előbb: a csirke,...

MARCI1101 kérdése:

Melyik volt előbb: a csirke, vagy a tojás?

Figyelt kérdés
2016. márc. 27. 20:55
 1/5 anonim ***** válasza:
tojás
2016. márc. 27. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Egyértelműen a tojás, ugyanis a tyúk ősei is tojással szaporodtak, jóval azelőtt, hog y a baromfi kialakult volna.
2016. márc. 27. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Cerevisiae válasza:

Nos, tekintettel arra, hogy már az őshüllők soka is meszes héjú tojással szaporodott, és ugyanezen kvázi őshüllőkből (theropoda dinók, de legalábbis archosaurus hüllők az ősök) alakultak ki később a madarak, tehát a csirkék is, így a kérdés eleve értelmetlen, hiszen amikor sok apró változás közben/után már elkezdtek hüllő-madárszerű lények kialakulni, köztük némely fajnál a madárnak nevezhető lények is, akkor ezek már elve rendelkeztek a meszes héjú tojással való szaporodás képességével.

Tehát a csirke és a tojás is eleve ugyanabban az azonos időpillanatban létezett, amikor a történelemben leges-legelőször kitalálta egy ember, hogy innentől fogva nevezzük a vizsgált állatunkat csirkének.


Azonban kezelhetjük afféle népi okoskodásként is a kérdést, vagyis előbb volt maga a tojásrakó állatféleség, vagy a korábban már létező tojásból kelt ki a világ legelső ilyen lénye? Ebben az esetben a csirke csak szimbólum, és a válasz persze az, hogy az állat volt előbb (vagyis a csirke, mint szimbólum), ami kezdetben csak petékkel szaporodott, és ami testen belül, vagy kívül is lerakható volt. A petéknek nincs feltétlenül szükségük raktározott tápanyagra, míg a tojás esetében ez biztosítva van (szikanyag), de az utóbbi csak evolválás kérdése. Pl. van ahol az ikrából kikelő kis hal a hasa alatt, a szikzacskóban az ikrából tartalékolt kaját tartalmazza, amely addig segíti a túlélését, míg önállóan nem tud a környezetből élelmet szerezni magának. Az evolúció során olykor ez a szikanyag kizárólag a másféle ikra-tojásban marad. Vannak tojást rakó kétéltűek is (pl. angolnagőte, ami valójában nem angolnaféle), ahol a tojáshéj pergamenszerű, bár itt a tojást petének is szokták nevezni, de gyakorlatilag klasszikus tojásként jönnek a világra és úgy is funkcionálnak. Kemény héjú tojás kialakulás: kezdetben lágy tojás, aztán keményedő, egyre jobban meszesedő külső héj, végül ahogy a csirkénél ismerjük.


Összefoglalva: szó szerinti értelmezés esetén a tojás és csirke már eleve együtt létezett a csirke „megjelenésének” pillanatában (vagyis abban a pillanatban, amikor kitalálták a tyúk/csirke stb. neveket), szimbolikus értelmezés esetén viszont előbb a „csirke” volt (vagyis klasszikusan értelmezett tojás még nem volt, amikor állat már volt, amiből később klasszikus tojásrakó lett).

2016. márc. 31. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
olyan mindegy.....
2016. ápr. 3. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Cerevisiae válasza:

#4: "olyan mindegy..."


Ajjaj! Izé... nem tudom, mire készülsz, de ne tedd! Biztosan van megoldás a problémádra... ha segítség kell...

2016. ápr. 3. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!