Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Lehet kertvárosban állatot...

Lehet kertvárosban állatot tartani?

Figyelt kérdés

Bizonyos helyeken lehet, bizonyos helyeken meg nem. Hol tudom megnezni, ha egy adott kornyekre koltozok, hogy ott lehet-e es miket?

Koszonom!


2018. ápr. 18. 15:56
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Erre eléggé összetett a válasz.

Korábban léteztek a helyi állattartási rendeletek a településeken. Ezeket viszont a 2008. évi XLVI. törvény 6. § (6) bekezdése alapján /Mezőgazdasági haszonállat tartása önkormányzati rendeletben nem korlátozható./ hatályon kívül kellett helyezni.

Ugyanakkor továbbra is az önkormányzatok szabályozzák az állattartáshoz kapcsolódó létesítmények, kifutók építésekor alkalmazandó védőtávolságokat, a helyi építési szabályzat (HÉSZ), szabályozási terv keretében. Utóbbi eddig is tartalmazott az állattartó épületekre vonatkozó kötelezettségeket, tilalmakat.

Ez alapján meg kell nézni a település HÉSZ-ében, hogy arra a területre engedi-e állattartó épület létesítését. Mert ha engedi, akkor annyi állatot lehet tartani, amennyi még kényelmesen elfér abban az épületben, függetlenül attól, hogy mekkora kifutó van hozzá. Mivel néha azért fedett helyen is kell legyenek.

32/1999. (III. 31.) FVM rendelet 5. § (1) bekezdés /Az állat fajtájának megfelelő mozgásszabadságát nem szabad oly módon korlátozni, hogy az az állatnak szükségtelen szenvedést vagy sérülést okozzon./


Pl. ahol mi lakunk le van szabályozva, hogy lehet állattartó épület, de csak a telek beépíthetőségének 5%-áig. Tehát ha van egy 1000 m2-es telek aminek a 30%-a beépíthető, az ugyebár 300 m2, akkor ennek a 300 m2-nek az 5%-a lehet (15 m2) állattartó épület. Ha ez megvan akkor meg kell nézni, hogy állatjólétileg ebbe hány állat fér el. Pl nem fog beférni 30 malac. :)


Továbbá a helyi jegyzők környezetvédelmi hatóságok is, ezért célszerű megkérdezni, hogy az erre vonatkozó rendeletek mit írnak elő.

2018. ápr. 18. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Ertem, koszi!

Es ez a HESZ interneten elerheto a telepulesekhez?

Meg az jutott eszembe, hogy bizonyos allatokat nem epuletben tartanak.

Pl. 10 csirke elszaladgal az udvaron es estere pedig egy epuletnek nemigen nevezheto kis olba mennek be. Ily modon ezt a nehany tyukot akar olyan helyen is lehet tartani, ahol 0% beepites engedelyezett?

Vagy olyankor azt az 1m2 alapteruletu kis ol is epuletnek szamit? (Hozzateszem, hogy farostlemezbol van es labakon all, tehat mozgathato, azaz nem epulet.)

2018. ápr. 18. 16:45
 3/5 A kérdező kommentje:

Illetve most egy ilyet találtam, hogy pl. Debrecen egyik városrészében nem építhető "állatkifutó". De a kifutó az ugye a szabad tér, ahol mászkálnak. Azt nem konkrétan építi az ember. Az ólról pedig nem szól semmit.

Szóval lehet ól, lehetnek állatok, de nem engedhetem ki őket szaladgálni, mert az kifutónak számít? Nem nagyon értem :/

2018. ápr. 18. 16:57
 4/5 anonim ***** válasza:

[link] ezen a címen meg tudod nézni, amennyiben fel van töltve. Ha nincs akkor az illetékes építésügyi hatóságnál meg kell legyen, ha van elfogadott HÉSZ-e a településnek.

Sejtem milyen ólra gondolsz. Véleményem szerint olyat le lehet helyezni, de ezt inkább az építésügyi hatóságnál kérdezd meg, mert lehet azt mondják persze nyugodtan, de lehet azt mondják, hogy az is csak állattartó épület.

2018. ápr. 18. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2018. ápr. 18. 17:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!