Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Ha a kutyám az utcán megtámad...

Ha a kutyám az utcán megtámad egy macskát akkor ki a felelős?

Figyelt kérdés

Rengeteg macska van a környéken és előszeretettel ülnek a járda melletti fűbe. Ha a kutyám aki pórázon közlekedik mellettem elkapna egyszer egy macskát, én lennék a felelős? Ugye törvény szerint mindenki köteles a portáján belül tartani az állatait, kutyákat viszont legális pórázon az utcára vinni. Erkölcsileg az a helyes ha segítséget nyújtunk a sérült macskának, viszont jogilag mi a helyzet?


ui: kutyám és macskám is van, a macskám nem kijárós, épp az ilyen esetek miatt, viszont a kutyámmal ki kell mennem sétálni, kicsit unfairnek tartanám ha a kutyás lenne a hibás hisz elvileg a macskás szeg törvényt azzal hogy felügyelet nélkül engedi az állatnak elhagyni a portát (a macskákat is portán belül lehet tartani és ugyan úgy felelős a tetteikért a gazdájuk)


(+ kérdés: mi van ha a macska sérül viszont elrohan egy elérhetetlen helyre ahol lehetetlen segíteni neki? Ilyenkor ugyan is a kutyás nem sok mindent tud tenni)



2018. máj. 17. 16:59
 1/9 anonim ***** válasza:
76%
Ha a kutya agressziv akkor koteles vagy ra szajkosarat tenni. Ha esetleg megtamad egy macskat es a kutya porazon van, akkor is teged fognak elovenni. Eleve senki mast nem tudnanak.
2018. máj. 17. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nem agresszív de az idegen macskákat annyira nem kedveli, főleg ha ráfújnak. A macska gazdáját miért nem vehetik elő? Nem az ő felelőssége hogy a macska a telkén belül maradjon? Ha az én kutyám kimegy az utcára és ott megtámadja egy kutya az az én saram hiába az én kutyám az áldozat, nem?
2018. máj. 17. 17:43
 3/9 anonim ***** válasza:
38%

A macska gazdája köteles gondoskodni arról, hogy a macskája ne kószáljon szabadon és okozzon kárt. Ha a saját ingatlanodon belül támadja meg a kutyád, akkor abszolút nem te vagy a felelős, hanem ő.


Ha ez utcán történik, de a kutyát pórázon vezetted, akkor részedről mindent megtettél, hogy ne történjen baj. Ez egyébként is feltételezi, hogy a macska egy életképtelen idióta, mert odament kekeckedni a kutyával. Ugyanígy nem terhel felelősség, ha a kutyát olyan helyen engedted el, ahol ez megengedett.


Ha viszont mind a kutya, mind a macska olyan helyen van elengedve, ahol nem lehetne, akkor jogi penumbra alakul ki, és jó sokáig lehet vitatkozni. Én azt mondanám, hogy ilyenkor is a macska gazdája a felelős, mert egyáltalán nem gyakorol felügyeletet az állata fölött, az ellenőrzés nélkül kószál, és amikor ezt megengedte neki, egyben ráutaló magatartással elfogadta, hogy az állata veszélybe is kerülhet. Ez pedig nem csupán távoli lehetőség, hiszen a macska gazdájának nyilván tudomása van arról, hogy a külvilág a macska számára veszélyes, és az egyik fő veszélyt épp a kutyák jelentik. Te viszont annak ellenére felügyelted a kutyádat, hogy a pórázról elengedted, ráadásul a kutya nyilván hallgat a nevére, parancsokra, tehát vissza lehet hívni.


Azért, ha a macska sérülten olyan helyre menekül, ahol lehetetlen neki segítséget nyújtani, megintcsak nem te vagy a felelős, mert ez a macska természetéhez tartozik. A macska gazdája ebbe a veszélybe is belenyugodott, amikor kiengedte.

2018. máj. 17. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Én is így gondoltam, azokkal a macskákkal nyilván nincs bajom akik a mező közepén egerésznek, de azok amelyikek a járda szélén bújkálnak és fújnak azok igen idegesítőek, olyan is volt már hogy követett minket egy macska, elég ellenséges volt, aggódtam hogy megtámadja a kutyám, ugyanis abból az összecsapásból nem nyertesen jött volna ki. Akik ilyen felelőtlenek azok miért vannak felháborodva miután megtörtént a baj? hisz ez szinte nyílván való.

Az a legbosszantóbb hogy ha ez valaha megtörténne akkor én aggódhatnék szerencsétlen macska miatt az felelőtlen gazdája helyett.

2018. máj. 17. 17:58
 5/9 A kérdező kommentje:
*megtámadja a kutyámat (a macska)
2018. máj. 17. 18:00
 6/9 anonim ***** válasza:
56%
Na azért álljon már meg a menet hogy azért kéne kutyára szájkosarat rakni mert "nem kedveli" az idegen macskákat. Magyarországon a macskatartás kultúrája még a kutyáénál is jobban a béka feneke alatt van, mindenkinek az a természetes hogy kicsapja őket és oda mennek ahova akarnak, aztán egyszer majd úgy se jönnek haza. Ritka aki felelősséggel tartja őket. De amondó vagyok hogy mindent meg kell tenned hogy ne támadja meg őket (tehát körültekintően sétáltasd rövid pórázon olyan helyen, ahol túl magas a fű) illetve figyeld hogy ne legyen macska az úton. Viszont szerintem nem lehet téged felelősségre vonni ilyen esetben. Ugyanúgy, ahogy azt sem fogják felelősségre vonni akié a macska és hagyta kimenni, holott ez lenne a helyes.
2018. máj. 17. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Szerintem nem reális az elképzelésed. A macskának is van természetes életösztöne, ha bele is tép a kutyádba, utána menekülni fog (hacsak nem csivavád vagy hasonló kiskutyád van, amit legyőzhetőnek tekint).

Úgyhogy a macskáért annyira nem kell aggódni, baromi gyorsan el tud illanni, az viszont nagyobb kérdés, hogy a kutyád szétkarmolt orrával mi lesz, nehogy elkapjon valami fertőzést, stb... mert sajnos kinti cicát még mindig kevesebben oltatnak, mint sem.

2018. máj. 18. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
0%

ez a kérdés most nagyon elgondolkodtatott. :D

először ugye nekem is az jutott eszembe, hogy a kutyádra elvileg, jogilag szájkosarat kéne rakni, ha tudod, hogy megtámadja a macsekokat, de utána eszembe jutott, hogy, ha pl elütsz egy kutyát/macskát, akkor a gazdának kell neked fizetnie a kocsidban keletkező károkat és neked nem kell az állatot sem dokihoz fuvarozni, sem az orvosi költségét fizetni, tehát a macskákért sem tartozol felelőséggel. ugye ez csak a jogi megközelítés volt, emberileg mindenki döntse el, hogy milyen helyzetben, mit kéne csinálni.

2018. máj. 19. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Nekem volt egy olyan fekete kandúrom aki egyszerűen az úttest szélén megvárva felhasította a barátkozni kívánó szomszéd pacskó keverék hasát miközben festettem az utcakaput. Vállaltam állatorvoshoz vinni és fizetni a kezelést. Ez a macska életképes volt de sajnos megmérgezték fagyállóval szegényt véletlenül, mert rókát akartak de macska ivott belőle.
2019. ápr. 21. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!