Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Minden világítást kell cseréln...

Minden világítást kell cserélni 1 éven belül?

Figyelt kérdés
Ugye sokan mondják hogy egy év után a T8-as és a T5-ös fénycsöveket ki kell cserélni mert csökken a fényerejük és a spektrumuk is eltorzul. Ez igaz más típusokra is mint pl: LED, Power Compact fénycső stb.

2019. júl. 30. 22:56
 1/4 anonim válasza:
Igen
2019. júl. 30. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Skid05 ***** válasza:
100%

Az túlzás, hogy 1 év meg az is, hogy mindenáron kell. Gyakran csak a növényzet látja a különbséget, azt meg ugye akvája válogatja, egy nomád tartású hínárnövény esélyesen elmegy egy 3 éves 865ös pár száz forintos csővel (ha addig ki nem ég), egy high-tech pázsitnövényke meg a 12. hónapban már jelzi (a nem fejlődésével és az algásodásával egyszerre), hogy a napi 8-9 óra világítással hozzá már nem jut el a kellő spektrum, több az UV mint szeretnénk, hiába van rendben a tápozás és a vízkémia.

A növényes csövek közül néhányat (lásd grolux) sokan a teljes élettartam alatt használják, már csak az áruk miatt is, na meg mert nem tapasztalnak érdemi negatívumot. Egy ezer Ft alatti csőtől kevésbé fájó megszabadulni akár megelőző jelleggel évente és inkább megejtik, minthogy nyomozzák hol a hiba a rendszerben. Lehet x ideig ügyeskedni, kevésbé intenzív fényt követve a kisebb tápadagokkal, ez is egy verzió.

A ledeknél annyi az extra, hogy eleve több a kék spektrum, legalábbis a hideg fehérben. Ha torzul a fény az a kis energiájú hullámhossz kárára megy végbe, ezt az algák különösen komázzák, a fénycsőnél pont fordítva a kék szokott visszaszorulni, melegedve lefelé indul el a kelvin 6500-ról, ez még avatottabb szemmel is kivehető x idő (gyártó és üzemóra függő) után. Többen tapasztaltak a magas fényhasznosítású led szalagoknál (ez volna a leggyakoribb ledes megoldás) mással nem magyarázható növényi stagnálást 1 év után, melyet a csere megoldott. Az élettartamot itt nagyban befolyásolja, hogy milyen dimmelés mellett égetik a pilácsot és milyen hővezetést kaptak a diódák. Power ledekről nem tudok nyilatkozni.

2019. júl. 31. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Nálam 3 éve van üzemben egy t8-as 15W-os fénycső és semmi baj nincs az akváriumban. Szerintem is csak a nagyon kihegyezett akváriumok érzékenyek a pontos spektrum meglétére.
2019. júl. 31. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Nekem nem high tech, de a tapasztalataim:

3 éve kezdtem újra akvarizálni, meg is vettem a drága s betűs gyártó csöveit. Alga több volt, mint növény.

Majd lecseréltem kemégy 500 forintos daylight csövekre és egy növényes csőre (3ezer ft).

Bruttó 200 liter fekett van:

- 4x 18 watt 865 6500K Sylvania Daylight

- 1x 18 watt Sylvania 6500 Kelvin aqua classic (ugyan az mint a sima daylight)

- 1x18 watt opti plant.


Növények:

- hm

- bacopa

- vízi hortenzia

- Valamilyen "fűféle"

- Ludwigia

- Alternanthera

- valeriziana

- nem jut eszembe milyen, de kis kompakt előtéri növény

- 4-5 tő Anubias a sarokban - oldalt redmooron.


CO2 még nincs, így carbót használok, plusz győkértáp, profito, igény esetén NPK.


Szűrésem 1300 l/h külső, full biológiai töltettel. 600 l/h belső, különböző sűrűségű szivacsdarabokkal megpakolva.


A fénycsöveket mindig úgy cserélem, ahogy látom, hogy a növények reagálnak. 1-1,5 év szokott lenni.

2019. aug. 2. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!