Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Létezik, hogy az almacsigát...

Peca1000 kérdése:

Létezik, hogy az almacsigát más tudományos néven hirdetik egy szlovák oldalon?

Figyelt kérdés

Egy szlovák oldal böngészése közben vettek észre, hogy az almacsigákra (Pomacea bridgesii) nagyon hasonlító Ampullaria Australist árulnak több színben.


Itt az oldal: [link]


És itt van a Pomacea csigákról egy link: [link]


Nekem nagyon úgy tűnik, hogy szinte egy az egyben ugyanaz a 2 faj, és szerintem csak azt az elcseszett törvényt akarják így kikerülni, amiben tiltják az almacsiga (Pomacea) tenyésztését, és kereskedelmét.


Na most ha én veszek erről az oldalról Ausztrál almacsigákat, és párhuzamosan Poacea csigákat is tenyésztek, és árulok és jön egy ellenőrzés, akkor mondhatom azt, hogy ezek Ausztrál almacsigák, papírral is igazolom, hogy honnan vettem őket (erről a szlovák oldalról).


Lesz így bajom, vagy simán beveszik, més mehet a kereskedelem?


Vagy csak rosszul látom, és valóban 2 külön fajról van szó?



2019. aug. 2. 23:29
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Az almacsaigafélék családja Ampullariidae, az Ampullaris gondolom egy ebből eredeztetett hibás elnevezés. Olvastam is valahol erről. Ezek tehát sima almacsigák, azzal a tudományos névvel, amivel ők árulják, tulajdonképpen nem is létezik csigafaj. Szerintem ezzel nem lehet kicselezni a hatóságokat. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy woow, micsoda választékuk van!

Miért tartod egyébként elcseszettnek a törvényt? Invazív faj, több országban nagy károkat okoznak a rizsföldeken.

2019. aug. 3. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Azért elcseszett, mert nem az akvarisztikában kapható színes alfajok okozták a kárt (18 fok alatt elpusztul), hanem egy másik, vad alfaj, ami hidegtűrő képességgel rendelkezik.


Csak lusták voltak ezt az egyet tiltani, így az egész Pomacea család feketelistára került.


Volt is belőle felháborodás, nem kicsi, de az EU-s képviselőket ez nem érdekelte.

2019. aug. 3. 07:04
 3/8 Salx Narval ***** válasza:
100%
Na ja, csak gondolom nincs annyi csigaszakértő aki kiválogassa a sok egyformának tűnő csiga közül a téltűrőket.:D Az EU-rugalmatlan törvényhozása viszont nem teszi lehetővé, hogy egyes országokra korlátozza csak a tilalmat figyelembe véve az adott országok éghajlati viszonyait. Én mondjuk a magam részéről teszek az ilyen törvényekre, eddig sem engedtem szabadon az állataimat és ezután sem fogom, eddig is tartottam "mindenféle csigát és halat" és eztán is fogok.
2019. aug. 3. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Platypus ***** válasza:
100%

Nem vagyok jogász, de az én értelmezésem szerint ez a tiltás már nem érvényes. Az EU korábban egy halom rendeletet hozott ki, amikben egy-két fajt tiltott be, az egész őskáosz volt. Aztán rendezték a dolgot és kiadtak egy egységes rendeletet, amiben az összes invazívnak tekintett és betiltott fajt egy helyen szépen felsorolják. Ebből a felsorolásból már kimaradtak az almacsigák. Szerintem ez azt jelenti, hogy a tiltást feloldották.


Korábban a tiltás megkerülésére az Asolene pixi fajt árulták - hát nem egy kellemes akváriumlakó. Az Ampullaria australis valószínűleg szlovák találmány, mert nem találom egyetlen rendszertannal foglalkozó forrásban sem, és szinte az összes találat rá szlovák nyelvű szöveg. A gondolatmeneted esélyes, hogy helyes, ez a mi közönséges almacsigánk lesz átnevezve.

2019. aug. 3. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Be tudnád linkelni azt a listát, ahol már nem szerepel az almacsiga invazív fajként, vagy ahol megszűntették a tilalmát?


Mert állítólag 2015-ben volt egy felülvizsgálata a tilalomnak, és érvényben maradt.


A csigafarm vezetőjével beszéltem telefonon, ő mondta ezt nekem.


Azért nem is merik tenyészteni, és árusítani, mert kb. 2 MFt-ra bűntetnék érte.


Nekik volt korábban Európa legnagyobb színválasztékú almacsiga tenyészete.


Na mindegy, ha másképp nem megy, elmegyek értük Szlovákiába, veszek mindegyik színüből, kapok róla fajonkénti megnevezésű számlát, aztán tenyésztem itthon őket azon a néven, ahogy a papíron is van, és kereskedem velük. :)

2019. aug. 3. 13:54
 6/8 Salx Narval ***** válasza:
100%
Mintha azt olvastam volna valahol, hogy Ausztráliába is inváziós faj ként terjedt el és ők árulják ezen a néven a befogott csiguszokat, persze nem kizárt az sem, hogy a Szlovák kollégák ügyeskedése.:D
2019. aug. 3. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Platypus ***** válasza:
100%

[link]


Itt fel van sorolva az összes fontos link a témában. Közvetlenül a táblázat fölött ott van az EU-s rendelet hazai végrehajtási rendelete, elvileg ez határozza meg, mit lehet és mit nem. Se az eredetiben, se a bővítésben nem szerepel almacsiga.

2019. aug. 3. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Akkor hurrá! Lehet tenyészteni és kereskedni vele! :)
2019. aug. 3. 19:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!