Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » A bettám nem eszik és nem is...

A bettám nem eszik és nem is aktív. Mi lehet a gond?

Figyelt kérdés
Egy hete indítottuk be az akváriumot. 110 liter Juwel, növényes, fütő, szűrő van, volt vízelőkészítés, mindenki más jól érzi magát benne (egy csokor petitella, egy anci, egy frenatus, 4 díszcsík). Az első két nap még a granulátumot is elfogadta, úszkált, most a fagyasztott kaját sem kéri és csak lebeg fent a szűrő bemeneténél, soványabb is lett. Tudok valamit tenni? Kezdők vagyunk sajnos, nekem úgy tűnt, megfelelünk a betta igényeknek...

2019. dec. 17. 11:24
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:

Mit keres benne bármilyen hal, ha 1 hete indult az akvárium?

Több probléma is lehet, a mérgezés az 99%.

Egyébként nyilvánvalóan a "mindenki más" se érzi jól magát, csak előbb a gyengék kezdenek el hullani. Majd jön a többi is...

2019. dec. 17. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:
Hmm, nem az akvárium berendezése indult egy hete, hanem a halak betelepítése. (Az is két turnusban történt.) Előtte napokig ment üresen, növényekkel, vízelőkészítővel, baktériumkuktúrával, (amivel amúgy sokak szerint már 1-2 nap után is telepíthető volna)... A betta nem tartozik a legérzékenyebb halak közé tudtommal, a boltos és a web szerint legalábbis, a díszcsík például inkább az. Úgyhogy óvatosan azért a kijelentéssel, hogy most majd tuti mindenki felfobja a talpát, nekem ez kicsit túlzó így élből.
2019. dec. 17. 13:22
 3/23 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Napokig ment ? Öhm, legalább 3-4 hetet kellett volna mennie halak nélkül de a részleges betelepítést legalább jól csináltad. Hány fokos a víz ? Bettának legalább 27-28 fok kell s közel 0 áramlat (viszonylag rossz úszó, meg amúgy is rízsföldekről származik, ott nem nagyon van áramlás). Illetve fedett-e az akvárium ? Labirintkopoltyús teház könnyen megfázik. A bettáknak az a legjobb ha egyedül van egy legalább 40 literes akváriumban majdnem álló vízben sok növénnyel. Nem szeretik se a társaságot se a nagy vízáramlást.


Egyébként mire gondolsz díszcsík alatt ? Mert ha erre a botiára: [link] Akkor ők nagyon nem valók 110 literbe, pláne nem négyen.

2019. dec. 17. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:

Nem túlzó, te mondtad, hogy 1 hete indult az akvárium, ami nem azt jelenti, hogy a halakat telepítetted 1 hete.

Úgyhogy óvatosabban a fogalmazással!

Egyébként meg ha több lépcsőben telepítetted a halakat, akkor értelmét veszti az 1 hetes szóban forgó időszak, tekintve, hogy alapból egy több hetes betelepítési időszakról beszélünk.


Az meg hogy sokak szerint elég 1-2 nap, irreleváns, sokak szerint a bolygó is lapos.

Amúgy meg nem föltétlenül kényes hal a betta, csak lehet, hogy pont mások az igényei, mint a többi halnak. Mint említettem, nem csak mérgezés lehet a háttérben.


De hogy ne csak vaktában lövöldözzünk, írjál konkrét vízparamétereket nitrogénvegyületekre, az majd igazságot tesz, mennyire van rendben a rendszer biológiája.

2019. dec. 17. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

Párduccsík.

A vízhőmérsékletet feljebb tettem, 26-ról 28-ra, mert szereti a meleget. Fedett akvárium, tudom, h az kell neki. Azért kérdeztem itt, mert utánaolvasás után sem tudok rájönni, mi baja, hátha itt személyre szabottabb tanácsot lehet kapni...

Egyébként ha a termékeken is 24 órás telepítés van, meg a szaküzletben is azt mondják, hogy simán elég pár nap, meg a neten is eltérnek a vélemények erről, akkor nem tudom, honnan kellene tudnia egy kezőnek mindent. De a kedv elvevéséhez sokan jól értenek, még annál is, aki próbálja jól csinálni. Arról meg, hogy szeret egyedül lenni, tökre az ellenkezőjét is mondják...  sem kis helyen lenni nem szeret, hanem szeret felfedezni meg a sok növényt, az is írják... Az első pár napon ezt is tette.

Arról is kikérdeztem a boltost, melyik halakkal kompatibilis, ezekre azt monta, igen.Juwel Record 500, 110 l, akkora az áramlat, amekkorát a gyári szűrő csinál.

"írjál konkrét vízparamétereket nitrogénvegyületekre"  - Ezt nem teljesen értem, hogyan? Csináljak részleges vízcserét vagy pont hogy ne... ha egy dologról egyértelmű választ lehetne a neten kapni, könnyebb lenne az élet... 

2019. dec. 17. 16:35
 6/23 A kérdező kommentje:
Magányos lehet, vegyek nőstényt?
2019. dec. 17. 17:05
 7/23 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Nem tudom ,hogy hol olvasshattál utána a dolgoknak de itt van pár szakmailag hiteles oldal: [link] ; [link] ; [link] ; [link]


A boltosok pedig sokszor hülyeségeket mondanak (természetesen vannak kivételek) mert nekik az eladás a lényeg.


A betta valóban nem szereti a szűk helyeket (egyik hal sem szereti) viszont a 40 liter amit ajánlottam nem szűk (30 liter a törvényes minimum méret gerinces állat tartására). Viszont a társaságot tényleg nem mindegyik csípi, nem véletlenül hívják sziámi harcoshalnak. 50 litertől lehet társításokkal próbálkozni, pl: talajlakó halakkal.


Továbbá hogy állsz a vízcserékkel ? Az ajánlott heti 25-30% egy napig állott vízzel. Mivel még nincs beérve a szűrésed ezért jobb lenne heti 2x 15-20%.

Léteznek víztesztek amikkel lemérhetők az akváriumban a nitrogénvegyületek (ammónia, nitrit, nitrát) szintje. Ezek az értékek tudnak tényszerűen dönteni arról ,hogy mi a helyzet az akváriumban.


Röviden a nitrogénkörforgásról: a halak ammóniát termelnek az ürülékükkel, légzéssel stb. Ez kis dózisban is nagyon mérgező. Ezt a szűrőben levő baktériumok lebontják nitritre majd nitrátra, ezek már kevésbé mérgezők de könnyen felgyülemlenek s ugyan úgy mérgeznek. Ezeknek egy részét felszívja a növényzet s másik részét pedig a rendszeres részleges vízcserékkel távolítod el.

Ha összeraksz egy akváriumot akkor kb 3-4 hét kell mire felszaporodnak ezek a baktériumok és elegen lesznek ahoz ,hogy elbírjanak a halak terhelésével. Ezek a bacik szűrnek ezért nem szabad csap alatt kimosni a szivacsot. Leengedett akvárium vízben kell kinyomkodni.

2019. dec. 17. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:

Nem megsértődni kell, látod, itt kivétel nélkül mindenki azt mondja, hogy kell egy 3 hetes bejáratási idő, szóval ha nem egy eladót kérdezel meg, aki az előző héten lehet, hogy még parizert szeletelt a teszkóban, meg nem lehúzós csodalöttyők promóciós dumájának hiszel, hanem a projekt előtt jut eszedbe kérdezni (itt, vagy máshol, olyan hobbistákat akiknek nem célja hogy eladjanak neked bármit)

nem pedig akkor, mikor már meg van a baj, akkor most nem lennél ilyen helyzetben.


Az a bettának jó lehet, hogy megemelted a hőmérsékletet, csak így az összes többi fog szenvedni, mert ez nekik kivétel nélkül határérték.

Erről beszéltem, hogy például mások az igényei.

A kedvedet meg nem mi vesszük el, hanem te saját magadnak, mert nem jártál utána eléggé a dolgoknak, és most jönnek a bajok. Ez egy viszonylag nagy lexikális tudást igénylő hobbi. Nem lehet megúszni, mert a "boltos" atom hülye hozzá, szóval nem lesz aki majd tudni fogja helyetted.

A nitrogénvegyületeket tesztekkel lehet mérni.

Ajánlott oldalak:

[link]

[link]

[link]


És igen, nem árt egy részleges vízcsere, állott, azonos hőmérsékletű vízzel.

2019. dec. 17. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
100%

Isten őrizz, hogy még ide halat vegyél!!!

Éppen agonizál az egyik, derüljön már ki, hogy mitől!

(Mondok 1 dolgot, amit biztosra vehetsz: Nem magányos!)

2019. dec. 17. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:

Nem sértődtem meg, csak annyira jellemző a gyakori kérdések közönségére a kioktatás és a felsőbbrendűség, mintha sokan ezért regisztrálnának, hogy itt kiélhessék magukat. :D És de, igen, úgy is lehet tanítani az egyébként jószándékú és nem leszaró embereket, hogy ne menjen el a kedvük.

Amúgy lehet, hogy a Nagykörúton van választék, Szolnokon két kisállatbolt van, mindkét helyen a pultnál a tulajjal, aki azért eléggé úgy adja elő a dolgokat, mint egy rutinos valaki, és mivel nagyrészt összevág azzal a mondókája az olvasottakkal, nem fog gyanút az ember... De biztos mindenki vérprofi akvaristának született. Amúgy ha valaki vmiben kezdő, pont, hogy baromira összezavarja a sokféle vélemény és írás a neten. Most elmentem egyébként a másik üzletbe, ott kaptam egy harmadik véleményt. (Ikszdé) A betelepítésben még az sem rutinos amúgy, akinek esetleg évekig jól működő akváriuma volt, mint például egy közeli barátom, akinek szintén kikértem a véleményét, habár bettája neki pont nem volt. Na mindegy, a tippeket köszönöm.

2019. dec. 17. 18:05
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!