Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi történhetett a bettámmal?...

Mi történhetett a bettámmal? Megszakad a szivem.

Figyelt kérdés

Kérlek segitsetek még nem vagyok valami tapasztalt és nem tudom mi történhetett!


1 éve van meg lassan a him bettám, egyedül tartom.

40 literes akvárium növényekkel (Aponogeton boivinianus és Aponogeton ulvaceus mikrotápanyagos talajban :/) led, melegitő, szűrő. A tápláléka napi 1x fagyasztott glycera, artemia vagy ritkán egy kis száraz pellet.


1 hónapra meglátogattam a szüleim külföldön és rá kellett hagyjam férjemre az etetést. Listát irtam neki neki mire figyeljen és kiporcióztam a fagyasztott ételt a bettának.

Mint kiderült, több olyan botorságot is elkövetett ami hazavágta az akváriumot. Pl.: naponta többször szórt be száraz pelletet (mást nem kapott a hal) többször belenyúlt az akváriumba mosatlan kézzel, karral, túl sok algátlanitót is öntött bele.


4 napja jöttem haza, azóta nem láttam enni a bettát, elvégeztem majdnem teljes vizcserét (addig egy kisebb helyen volt a hal), szűrőt ellenőriztem, kivettem a teljesen elhalt növényeket, hőmérséklet rendben de a hal nagyon nincs jól. Alig úszik, bujkál csak néha nagyon idegesen úszik körbe egyet kettőt majd megint vissza a búvó helyre. Nem ilyen volt a temperamentuma, mindig kiváncsi volt és aktiv.

Ammónia vagy nitrit mérgezés lehet?


2020. jan. 23. 15:11
 1/5 Skid05 ***** válasza:
100%

Hogy alakult a szűrő karbantartása az utazás előtt és közben? Szűrőt nem maradt kihúzva hosszabb időszakokra az etetés miatt? Gondolom az áramlás a korábbitól nem tért el.

Milyen algairtót használt és milyen sűrűséggel?

A fűtő mennyire volt állítva a távolléted alatt? A hőmérő is uazt mutatja?

Elég hidegek vannak odakint, adódik a kérdés fedett-e az akvárium?

A növényzet teljesen megadta magát? A víz szemre milyen volt mikor megjöttél (sárgás, ködös etc)?

Egyébként ált nitrogén alapú probléma és megfázás a bágyadtság okozója, külső eltéréseket (puffadás, vörös kopoltyúlemezek, fátyolos szemek...) gondolom nem látsz rajt. Előbbi forrása lehet a szűrő kezelése, az algairtó, a bomló növényi fehérjék és ezek kombinációja.

2020. jan. 23. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod!

Aqeon algae remover nevű szert ajánlottak nekünk itt kint. Az utasitás szerint minden harmadik nap kellett volna csak használni belőle 1/5 evőkanálnyit, amig a probléma megszűnik. Párom 3 egymást követő nap használta de nem emlékszik már, hányszor. Ajjaj.

A viz 27 fokot mutatott de el tudom képzelni, hogy párom nem a kapcsolóval oltotta le a led fényt esténként hanem az elosztót nyomta le amibe a melegitó is be van dugva.

A szűrő... miért ne csőstül jöjjön a baj, a kérdésem kiirása után bedöglött. Vettem egy kicsit gagyibb újat gyorsan. A másikat majd elviszem garanciális cserére.

A növényzet kb. megmaradt. Pár helyen növésnek indult, pár helyen pusztulni kezdett, szóval beindult megint a "libikóka". A viz inkább zavaros, ködös volt a sok felesleges táptól amit párom beszórt.

Külső eltérések a halon egyáltalán nincsenek. Csak ez a nagyon durva passzivitás és étvágytalanság.

Szerinted ha beáll ismét az akváriumában a rend és állandó melegben tartom megmenekül?

2020. jan. 23. 18:23
 3/5 A kérdező kommentje:

még lemaradt:

igen az akvárium fedett de a hőmérő kevesebbet mutatott egy két fokkal az akvárium különböző pontjain. Lehet megfázott tényleg szegénykém.

2020. jan. 23. 18:28
 4/5 Skid05 ***** válasza:

Most így kapásból nem találtam az algairtó szerre vonatkozó összetételt, de ált rezet tartalmaznak ami ugyan viszi az algákat, viszont ezzel párhuzamosan a baciflórát is tizedeli a szűrőben. De! Az alga sok esetben egy félreismert ellenség (az esztétikum az más kérdés, de soha nem elsődleges), egyszerű felépítésük révén gyorsan szaporodnak és építik be azt az ammóniát, ami (nélkülük) szabadon maradva a halak kopoltyújában köt ki.

Tehát az algák okkal vannak ott, az „anyag nem vész el csak átalakul” elv alapján egy adott felesleget (legyen az ammónia, nitrit, egyéb tápanyagok = bioenergia, fény = kémiai energia) hasznosítanak. Természetes konkurenciát kell biztosítani = fejlettebb növényzet + a fényt és növényzet tápellátását átvizsgálni, de semmiképpen sem közvetlenül szintetikus kemikáliákkal harcolni mert a rendszer ellen teszel.

Egy időkapcsolóval kell a világítást működtetni, a szűrő állandóan üzemben, a fűtő meg üzemkészen bedugva és a probléma megelőzve. A hőmérsékletet hőmérő mutassa, a higanynak higgy ne a fűtőnek.

Mindig előkészített vizet használj, a csapvizet klórral védik a bacik ellen, viszont az akva vizében a hasznos bacik ellen is agresszíven lép fel. Ezt vagy a víz pihentetésével vagy vízelőkészítővel lehet egyszerűen kivédeni. Az régi szűrő szivacsát mosd bele egy elvágott PET palackba/amibe belefér az új szűrőt abban megjáratva szívasd fel a régi szűrő szivacstartalmát. A teljes vízcserét eztán hanyagold. A szűrő ha erősen forgat az üvegre irányítsd, a legjobb egy esőztetős motoros szűrő egy betta-üvegbe, utóbbi kiegészítőt barkácsolni is lehet.

Könnyen lehet megfázás és a nitrifikáció borulásának együttes eredménye a jelenlegi állapot. Kevés minőségi (szárazzal ne) kajával próbálkozz naponta (ha elfogadja) és tartsd a hőfokot 28 celsiuson, pár csepp bacikultúra sem árthat naponta, segít a nitritbontásban.

2020. jan. 23. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

3 napig volt félretéve több petpalackban a klórmentesitett viz. Barkácsoltam neki még korábban ilyen kis esőztetőt (halfogó hálóba varrtam be egy homorú lyukacsos plexit darabkát). Úgy van elhelyezve, hogy ne sérüljön tőle a hal.

Köszönöm, hogy irtál nekem. Ismét tanultam új dolgokat és nagyon hálás vagyok érte! Nem mindenki vette volna a fáradtságot, hogy ilyen részletes tanácsadással elláson egy nyafogó idegent. Nagyon köszönöm neked!

Halacska megfigyelés alatt tartva, megkinálom a régi kedvenc élő eledeivel.

Legyen szép napod kedves válaszoló és kivánom a legjobbakat Neked!

2020. jan. 24. 14:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!