Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » LED reflektorral világít valaki?

LED reflektorral világít valaki?

Figyelt kérdés

Egy 160 literes akváriumot jelenleg egy 60 centis odyssea dual proval világítok be, de sajnos nem jó semmire, mindent megesz az alga, érthető is, a 48W/160L arány siralmas.


Néztem világítást de nagyon drága az ami jó lenne, ezért gondoltam ilyen kültéri led reflektorból kettő darabra, csak nem értek hozzá, nem tudom milyet vegyek. Ha valaki tudna tanácsot adni nagyon örülnék neki.


2020. febr. 2. 15:04
 1/10 anonim ***** válasza:
A LED-nek nincs UV kibocsátása, nem "táplálja" a növényeket...
2020. febr. 2. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
mióta "táplálkoznak" a növéyek UV fényel?
2020. febr. 2. 15:29
 3/10 A kérdező kommentje:
*fénnyel
2020. febr. 2. 15:30
 4/10 Skid05 ***** válasza:

[link]

Nem gyakori, de nem elvetendő led refit használni hasonló célra. Példának okáért a fentiből kéne mondjuk három (4800 lumen / 160l = 30 lm/l), a függesztést meg kell oldani, nem hátrány ha az állványuk/függesztésük állítható magasságú mivel emez nem dimmelhető. A linkelt IP65-ös védettségű ami előnyös azért 10 centikre a víztükör felett, másrészt hideg fehér ami leginkább működőképesnek bizonyult növényi szempontból önmagában használva. (A vörös spektrum hiányozni fog, úgyhogy a vörös növényzet felejtős.)

Viszont ha nem tudod összebarkácsolni magadnak a villanyos részt, akkor azért egy értő szaki munkaköltségét is érdemes hozzákalkulálni. Tekintve a szakik hazai létszámát és minőségét, illetve a kis munkától remélhető profitot ez nehezebb lesz, mint elsőre hangzik.

[link]

Tudom nem ez volt a kérdés, de felkapott termék lévén sokan árulnak használtan 2x39wattos Odyssea armatúrákat, ezek gyakran nyomott áron tűnnek fel a használt piacon. Illetve mivel a 2x24-es armatúrák is keresettek a jelenlegi eladásával csökkentheted a ráfordítás végösszegét.

2020. febr. 2. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

A növényeknek fény kell a fotoszintézishez.

A LED-nek teljesen más a fényspektruma, hullámhossza.


Legjobb a fémhalogén (higanygőz vagy nátriumgőz) vagy fénycsövek.


Elvileg léteznek növénytermesztésre alkalmas LED lámpák, de azok nagyon durva vörös fénnyel világítanak :D

Sima LED-től szép lassan meg fognak dögleni a növényeid.

2020. febr. 2. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

66%-os, fel nem foghatom mitől érzel ingerenciát a válaszadásra, de nyugodtan megspórolhatnád az idődet, mert 2 értelmes és valós dolgot nem tudtál leírni.


A legjelentősebb fotoszintetizáló színanyagok kb 420-450 nanométeres hullámhosszúságú kék, és 650-750 nm-es vörös spektrum tartományban abszorbeálják a fényt.


Egyik sem UV!

És bármelyiket tudja megfelelő led is.

Ez nem vöröset jelent!

Sőt, vörös, kék és fehér ledeket megfelelően kombinálva, tökéletesen fehér, szemleges színt is el lehet érni, miközben a növények a megfelelő tartományból tökéletesen fotoszintetizálnak.

Ezt csinálják a 3 (vagy 5) sávos fénycsövek is, 5400 és 6500 kelvin között.


A led refikben túlsúlyos a kék, nem a legjobb választás. Sima ledből össze lehet válogatni a megfelelő spektrumot, de nem jössz ki anyagilag valami jól, ha profi cuccot akarsz!!!


A mostani világításoddal egyébként erős a gyanúm, hogy pont az a probléma, hogy ott meg túl sok a vörös!

A legtöbb helyen ugyanis ezt a lámpatestet 1 db 6500 K-es hideg fehér napfényes csővel és egy "növényessel" árulják.

Na, hát a növényes egy rakás szar, brutálisan algásít, nekifutásból ki kell b-ni!

Még egy ugyanolyan 6500 K-es cső kell bele.

Vagy ha melegebb fehéret akarsz 4200 kelvintől is gyártanak 3 sávos kiegyensúlyozott napfényes csöveket.

De általában a 6000-6500 kelvin teljesen univerzális, sokan használják csak azt.


A fényerőre nem mondanám, hogy siralmas.

Alacsony egy kicsit, alacsony/ közepes körül mozog, nem a világvége, sok low-tech akvárium ketyeg ilyen fényerővel teljesen algamentesen!


Alapból mondjuk nem értem, hogy egy ekkora (100 cm hosszú) akváriumon mit keres egy 60 centis világítás, ide a 2x39 wattos 90 centis kéne.

És árban is jobban járnál, mint egy igazán hatékony leddel. Olcsón csak gagyit lehet csinálni.


Szóval a 2x39 watt lenne az optimális, de nem lehetetlen a mostanival se.

Csak megfelelő növényzet kell, amik bírják ezt a szerényebb fényerőt, visszafogottabb tápozás, mert a kevés fény lassú növekedést eredményez, így kevesebb táp épül be, illetve jó biológiai szűrés, ami nulla közelire csökkenti az ammóniát.

A szűrésről egyébként még nem esett szó, pedig nagyon nem mindegy!

Szóval az egyik ami sanszos, hogy rossz, az a színhőmérséklet, a másik, ha hasonlóan alulméretezett a szűrésed, akkor hiába variálsz a világítással.


Úgyhogy lehet, hogy nem is a fényerővel van a baj. Vagy nem az a legnagyobb baj.

Szerintem próbáld meg elcserélni a mostani világításod ennek a lámpának a nagytestvérére, 2x39 wattra. 2 db 6500 K-es 3 sávos csővel.

Válogass közepes fényerejű növényeket, állíts be hozzá egy közepes mértékű tápozást, figyelembe véve a halak trágyázását.

Így ez a része rendben lesz.

Ami még okozhat algásodást, és nem került szóba, a víz leterheltsége (mennyi hal van benne, illetve mennyi halkajából válik ürülék) és ehhez képest a szűrő biológiai kapacitása.

Ezeket szintén optimalizálni kell, egymáshoz igazítani, mert bármelyik kilóg a sorból, hiába van rendben az összes többi, algásodni fogsz.

2020. febr. 2. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Az a baj hogy csak 80 centi az akvárium, viszont elég magas, 50 cm és nem tudnám rátenni a 2x39W os ody-t mert túllógna rajta 5-5 centit az meg idiótán néz ki. ☹ Igazából nem tudom mi a baj a fénnyel de amikor még volt benne anubias és microsorum akkor azokat bennőtte a barna nyálkás alga.


A szűrés egy Tetratec Ex 700 bio toltettel és a legnagyobb atman belső a flow miatt. Nem tudom kevés e, itt mondták hogy jó lesz ezért vettem így.

2020. febr. 3. 16:14
 8/10 A kérdező kommentje:
Ja amúgy midkét cső daylight 6500K de így is tiszta barna, haj és diatom alga minden ami benne van.
2020. febr. 3. 16:16
 9/10 Skid05 ***** válasza:

Igen, 80as hosszhoz nem találsz pont méretes fénycsövet mert nincs. Viszont szerintem az 5-5 centiért kárpótol egy flórában és faunában gazdag víz alatti világ látványa és később akár nagyobb akvára is jó lesz. Merthogy egyébként a 2x39 a te méreted és lényegesen egyszerűbb, mint ledet barkácsolni, mint azt fentebb sugallni próbáltam.

Ha írsz pár sort a fauna összeállításáról, mivel etetsz, a szűrők karbantartásáról, az aljzat szemcseméretéről, a vízcserék sűrűségéről és volumenéről akkor az is plusz info. A bio töltet mit takar? Simán lehet ammónia/nitrát/foszfát felesleg a vízben vmilyen forrásból (halkaja, szűrő, mulm, csapvíz…) ami hozzáadódik a fényviszonyokhoz. Pl. hajalga nem kimondottan az alacsony fényerőre mászik elő.

2020. febr. 3. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A szűrés része akkor nagy valószínűséggel rendben lehet, bár ez attól függ mennyire leterhelt a víz, tehát konkrétan hány állat használja wc-nek.

Valószínű, hogy túl sok a táp a fényhez képest.

Illetve lassú növekedésű növényeid vannak.

Sokan osztogatnak még ingyen is pl tüskéshínárt, meg más vízen úszó növényeket is, érdemes megpróbálni egy keveset belőlük, hogy ne nagyon árnyékoljanak, de a tápanyagokat vegyék fel a vízből. Mivel a felszínen vannak, jól hasznosítják a kevés fényt is.


Írd le az összes állatot és növényt, ami most van benne.

2020. febr. 3. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!