Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyan rendezzem be az első...

Hogyan rendezzem be az első akváriumomat?

Figyelt kérdés

Először is azzal szeretném kezdeni, hogy teljesen kezdő vagyok, és vettem egy akvárium szettet, de sajnos később, mint ahogy az egyetlen hím bettámat megvettem volna. Egy hete van az 5 literes, fűtő, szűrő nélküli műnövényes és kavicsos akváriumában 23-24 fokon. Tudom, hogy ezek az alapfeltételekhez közel sincsenek, de sajnos a díszállat kereskedésben félre lettem informálva. Körülöttem már tartottak ismerősök bettát, ám ők se tartották ettől jobb körülmények között, így tőlük nem kérnék már több segítséget.

Az új szett holnap fog megérkezni, és lenne egy pár kérdésem tapasztalt akvaristákhoz. Rengeteget olvastam utána mióta megvan, de hihetetlenül eltérő dolgokat mondanak.

Az akvárium telepítése hogy is működik pontosan? Muszáj a vízkezelő, vagy elég a pár napig állni hagyott csapvíz? Elég csak jávai moha, és különböző moha félék növény gyanánt? Hány hétig kell várni, amíg elszaporodnak a hasznos baktériumok?Ha műanyag sarka van az akváriumnak, akkor is kell alá valami, hogy ne repedjen meg?

Ezt a szettet vettem:

Az egyenes elejű frontüveg akvárium térfogata 37,5 l.

Méretei: 50 x 25 x 30 cm ( h * sz * m). Az üveg vastagsága 4 mm.

Modern, fekete tervezésű megvilágított ARISTO tetőt tartalmaz 1 x 11 W fénycsövekkel IP67.

A belső Claro szűrő 300 l / h szűrőberendezéssel és 50 Wattos hőfokszabályozással működik.

Az akvárium műanyag sarkokkal van ellátva.


Előre is köszönöm a válaszokat!



2020. ápr. 2. 14:23
 1/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Muszáj a vízkezelő, vagy elég a pár napig állni hagyott csapvíz?”


Nem muszáj, de ajánlott. Elég ha egy éjszakát állni hagyod, nem kell napokat várni pláne nem ilyen kis víztömegnél.


“Elég csak jávai moha, és különböző moha félék növény gyanánt?”


Ajánlott a gyors és lassú növésű növényzet vegyesen, de 11w alatt nem sok lehetőséged van. Gömbmoha, anubias talán megél alatta, esetleg még békalencse mert az közel lenne a lámpához és nitrátszerető növényke.


“Hány hétig kell várni, amíg elszaporodnak a hasznos baktériumok?”


A hal/ halak érkezése előtt 3-4 hetet érdemes várni, de mivel a hal már megvan ezért már másnap rakd át: a hőfok ugyan annyi legyen mint a kicsiben, majd naponta max 1 fokot emelve érd el a ~27 fokot. Sűrűn a vízcseréket (4 hétig kétnaponta 15-20%, utána fokozatosan átállhatsz a heti 2x 15%-ra) és keveset etess, elég 2 naponta, 3-4 hét után átállhatsz a napi etetésre heti egy koplalónappal.


“Ha műanyag sarka van az akváriumnak, akkor is kell alá valami, hogy ne repedjen meg?”


Én raknék alája valamit, hiába van sarka és nem nagy súly attól még nem tökéletesen sima az alja és az asztal/ bútor amire kerül. Ne ezen múljon az üveg épsége.

2020. ápr. 2. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Kiegészíteném még az előbbi választ pár hasznos dologgal.

Tanulj a nitrogénciklusról. Értsd meg, hogy miért szükséges sok növény, miért szükséges megfelelő baktériumkultúra kialakítása a szűrőben, a talajban, miért jelenik meg oxigén vagy oxigénhiány az akváriumban. Ehhez kapcsolódóan:

- az akváriumba kerülő vizet mindig kezeld. Értsd.: pár napig (hétig) pihentesd, mielőtt beleteszed, hogy a klórgáz távozhasson valamilyen nyitott felületen át. Ehhez kapni vízelőkészítő folyadékokat is, a leírásnak megfelelően használd őket.


- a szűrőbe lévő szivacsot soha ne mosd ki cspavízben, mert a klór megöli a baktériumokat. Ha vízcserénél leveszed a vizet, abban mosd ki a szűrőt és az egyéb dolgokat, soha ne sima csapvízben.

-vegyél egy csomag víztesztet. A kis papír alapú indikátor nem a legjobb, de a vízben lévő klórt és ammóniát elég jól jelzi. Értsd.: ha ammónia van a vízben, az már régen rossz, mert semennyinek sem szabad benne lennie. A klór szintén hasonló. Mindkettő erősen mérgező az élő szervezetek számára. Ha vízkeménységet, No2 stb. szintet akarsz mérni, ahhoz már jobb teszt kell, de az ammónia a legfontosabb.

- nagyon jó, hogy moha féléket választasz, mert a moha olyan, mint egy kis gömb élet, tele van baktériumokkal és hasznos tápanyagokkal a növényeknek. Legyenek másfajta növények is, akár nano akváriumot is berendezhetsz. A lényeg, hogy ha sok a növényed, sok az oxigén, és a ahalad nem fog fulladozni. A műnövények szerintem nagyon csúnyák, de az a baj velük, hogy hamis biztonságérzetet adnak, mert nem lesz hiányérzeted az akváriummal kapcsolatban, pedig kellene, hogy legyen.

- ne legyen csupaszon az akvárium teteje, mert megfázik a hal. A nagy hőmérséklet maradjon állandó. Ha sokáig tart a vízcsere, addig fedd le valamivel, hogy ne legyen nagy hőmérsékletkülönbség a vízfelszín és a levegő közt.

- ne csak betta táppal etesd, vegyél neki élő és fagyasztott eleséget. Ezek a hallisztes korpadarabok és szárított algagolyók jók kiegészítésnek, de nem fő eleségként.

- vegyél 1-2 csigát. Nagyon hasznos állatok, és sok bomló szerves anyagot esznek meg, amik egyébként rohasztanák a vizet.


Arra kell törekedned, hogy a vízminőség minél kevesebbet ingadozzon, az oxigénszint kielégítő legyen a vízben, és hogy az állat mindig tudjon hova bújni, főleg stresszhelyzetben.

2020. ápr. 2. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat! Milyen csigákat vegyek bele?

Mert amúgy is terveztem, ezzel kapcsolatosan is olvastam ezt azt. Például, hogy ne vegyek almacsigát, mert szörnyen elszaporodik, vagy ha mégis vennék, akkor vegyek csigaevő csigát..Mit ajánlanátok?

2020. ápr. 2. 16:44
 4/9 anonim ***** válasza:

Amilyen tetszik, és amilyen szereti a betta hőfokát (tehát nem szenved 27 fokon sem). Sokféle van. A boltokban főleg verseny csigák és indiai csigák vannak. Sajnos nem tudom, hogy 27 fokon melyik szeret élni, erről kérdezz meg egy szakképzett eladód. Nyugodtan vegyél többet is, nem ártanak, sokat használnak. Itt találsz ötleteket, hogy hogy kellene kinéznie egy betta akváriumának. [link]



Nagyon jó látni, hogy van, akit ennyire érdekel egy állat tartása. Felelős, jó gazdája leszel:) Sokszor még a profik is rontanak, és tudtukon kívül gyilkolják a halaikat. Ne felejtsd el, hogy attól, hogy elsőre nem csinálsz mindent jól, még nem leszel szadista állatkínzó - tanulsz, és utána jól csinálod.

2020. ápr. 2. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Ezen a hőmérsékleten, ekkora akváriumban nem kell félned a túlszaporodásától, a legtöbb faj abszolút nem szaporodik. Lesznek majd növénypetékkel belekerült kis barna, borsszemnyi csigák, azok szaporák, de ne tarts ettől. Szerintem kérdezd meg az eladót tanácsért, mert sajnos ebben a témában annyira nem vagyok kompetens.
2020. ápr. 2. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Megjött, sajnos egy nappal később, de már cseréltem vizet a halamnak, és be van kapcsolva minden. Körülbelül fél órája megy a fűtő, szűrő, esőztetőre állítottam. Vettem Tetra aquasafe vízkezelőt és Neptun biostart baktérium és enzimkultúrát. Ezeket hozzáadtam a vízhez, de még nem merem belerakni..most tiszta vízben van, sűrűbben cserélem a vizet az 5 literesben. Egy anubias növényt tudtam csak bele venni, mert egyáltalán nem volt moha az állatkereskedésben, és hiába kértem az eladó segítségét, nem tudott segíteni...azt mondta hogy a baktérium kultúra után egy héttel mehet a halacska a vízbe...én nem bízom benne annyira, de elbizonytalanodtam. Ja és csigát se tudtam venni, mert semmilyen csigájuk nem volt. A tesztről ne is beszéljünk. Holnap már akkor biztos rakjam bele a halacskát?
2020. ápr. 3. 20:13
 7/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Az eladók rendszerint nem értenek az állattartáshoz mint ahogy azt te is láthattad. Nos a halat már áttelepítheted holnap, úgy kell csinálni mintha most vetted volna: belerakod egy műanyag pohárba vagy hasonlóba (igaz, ha kereskedésből hozod akkor zacskóban van nem pohárba de ez lényegtelen), és belógatod a nagy akváriumba. Kb 5-15 percenként áttöltesz egy kis vizet az akváriumból a pohárba ,hogy hozzászokjon az ottani vízértékekhez. Fél-egy óra múlva beengedheted a halat az akváriumba. A hőfokot emeld úgy ahogy korábban mondtuk. Fagyasztott vagy élő eleséggel etesd, a tápokat csak kiegészítésnek heti egyszer-kétszer. Az etetés és a vízcserék menetéről már volt szó korábban. Legyen fedett az akvárium mert megfázhat. Az új akváriumban mégis csak több helye van s az ammónia, nitrit, nitrát is jobban eloszlik.
2020. ápr. 3. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Az talán még nem lett megemlítve ,hogy legalább heti egyszer talajporszívozz. Nem űrít olyan otromba sokat egy betta de azt is el kell távolítani. Illetve majd (csak hetekkel később) ha akarsz vehetsz csigákat mondjuk 1-3 példányt, van pár dekoratívabb faj (ami nem feltétlenül fog elszaporodni).
2020. ápr. 3. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Esetleg próbáld meg más boltban. Én nagyon sok helyen láttam tesztet is. Fressnapfban esetleg lehet ilyesmi. Hol élsz? Sok webshop házhoz is szállít csigákat és tesztet. Kicsit drága a szállítási költség miatt, de megéri (egy csiga évekig elél, és egy csomag teszt is jó 1-2 évig).
2020. ápr. 4. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!