Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Rothadnak a növényeim, mit...

Rothadnak a növényeim, mit csináljak?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Nagyon el volt hanyagolva az akváriumom, így úgy döntöttem, ismét rendbe hozom. Vettem növényeket, micro tápot, új pilácsot, minden jól is indult. Aztán volt egy brutális algabummom, amit sikerült megfejteni, a túltápozás okozott. Vetettek velem macro tápot és carbót is, valamint algagátló szert is, az utasítások szerint adagoltam. Pár növényt is beszereztem, mert kevesellték a segítőim, úgyhogy bekerültek azok is. Kb két hét leforgása alatt minden kirohadt az aksiból, a régi, több hónapos darabok is. A levelek átlátszóvá válnak, leszakadnak a szárról, az pedig sötétbarna, nyúlós. A vizes keksz állagához tudnám hasonlítani. Pár fiatal, megeredt szár van már csak bent, de azokon is látom, hogy elkezdődött a barnulás. Kb. ennyi a sztori, az aksi paraméterei: standard 54 literes üveg, Odyssea Kompakt 36W lámpa - 6500K-nel, AquaEl Turbo Filter 500 belső szűrő, EL micro növénytáp, TF macro táp (azért nem egy márkától használom, mert szinte tele volt a fél literes micro tápom, nem akartam kidobni annyi pénzért...), Neptun liqui carbo, neptun algagátló, ezeket tanácsra naponta az előírtnál kicsit kevesebbel, 0,7 ml-es adagokban nyomom a vízbe. Heti egyszer 20%-os pihentetett vizes vízcserét tartok. A halaim jól vannak, nem pottyantak el, 10 plattit tartok már lassan egy éve.


Várom a megmentőmet, aki tudna nekem segíteni kitalálni, mi lehet a probléma, mert hiába böngésztem a fórumokat, egyszerűen nem találtam pont az én szitumhoz passzoló megoldást. Köszönöm előre is a válaszokat!



#akvarisztika #növény rothadás #akváriumi növény betegség
2020. ápr. 10. 02:08
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Alapvető infó lenne, hogy milyen növényekről van szó...
2020. ápr. 10. 04:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Ezen kívül írjál időpontokat, mikor kezdtél bele az egész "felújításba" mióta tápozol ezzel a felállással.

Eddig az az egy biztos, hogy az algairtót ki is dobhatod, nekifutásból jó messzire.

2020. ápr. 10. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Skid05 ***** válasza:

[link]

Ez van a neptun algairtódban… peszticid, herbicid (és ezek után nem meglepően algicid)… egy apró ökoszisztémában ezek nem tűnnek el mellékhatás nélkül. Az algák uazon fejlődnek amin a növények, így szelektíven harcolni ellenük igencsak kérdéses kimenetelű feladat, lásd a te esetedet. Vélhetően a heti 20% csere kevés volt ahhoz, hogy ne érje el azt a töménységet a vízben, ami már a makrofiták szöveteit is szétkapja. Más okát nem látom egy tömeges egybeeső rothadásnak, egy nagyobb 40%os vízcserével nem fogsz mellélőni.

Bővítsd ki a leírást, nem igazán sikerült összeraknom, hogy az algabummot a makro vagy mikrotáp okozta, és erre lett „megoldás” az algairtó, ami megy már mióta is? Illetve most akkor mindenből 0.7ml/nap megy (mikro, makro, carbo, algairtó)? Milyen keménységű vizet használsz (GH, kH)?

A kérdéses növényekről ha tudod a fajukat írd le, ha nem akkor egy-egy képet próbálj készíteni. Itt van néhány kommersz példa: [link]

2020. ápr. 10. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

A növényeim (voltak): Hygrophila difformis, Bacopa caroliniana, Hygrophila corymbosa, Ludwigia repens rubin.


Három hete kezdtem az egészet először csak a micróval, két héttel ezelőtt ment bele az algagátló, kb. onnantól vettem észre a rothadást. A 0,7 ml/nap tápozást 4 napja csinálom. Az algagátlót egy hete nem raktam bele, mert nincs algám.


A micro okozta az algabummot, elvileg a magas vastartalom miatt nőtt szép kis mohaszőre a növényeknek. Azt írták, az EL-fal vigyázni kell emiatt és a javasoltnál kisebb mennyiségben adagoljam.


Elvileg 9 nk° a teszt szerint az eredményem.

2020. ápr. 10. 14:33
 5/10 anonim ***** válasza:

Ezeknek a növényeknek a többségét számunkra sajnálatos módon víz fölött nevelik az esetek túlnyomó többségében, mert így költséghatékonyabb.

Csak az a baj, hogy ha bekerülnek víz alá, az sokkolja a növényt, leáll az anyagcseréje, és sok levelet elhullajt, bár teljesen nem szoktak tönkre menni.

(Ebbe lehet, hogy az algagátló erősen besegített)

Ami az easy life-ot illeti, a legtöbb komolyabb növényes akvarista (már amennyiben ezen a szinten easy life-ot használnak)

nem kicsivel adagol túl a sikeres növénytartáshoz, hanem konkrétan többszörösét adagolja a gyári ajánlásnak!


Semmi nem biztos, ezért csak 99,9%-ra mondom, hogy nem az EL miatt volt algásodás, hanem mert nem volt növény konkurencia, mármint hiába volt növény, nem nőttek.

Egyrészt az átállás okozta stressz miatt, amire csak az idő a gyógyír, másrészt nem álltak arányban a mikro és makro elemek, hiába adagoltál az elején mikrot, az átállás miatt se tudták felvenni a növények, meg a makroelemek hiánya miatt se.


Pedig nem indult rosszul, a fény kb rendben van, ezeknek a növényeknek elvileg meg is kéne itt élni (jó mondjuk a "rubin" nem lesz túl rubin)

Tápból kellett volna 1 gyártó terméke, makro mikro, szén, utánajárni növényes vonalon mik a tapasztalatok

(valaki 5-szörös mennyiséget adagol EL-ból kicsivel több fényhez!)

és elkötelezetten csinálni a tápozást meg a vízcseréket történjen bármi, legalább 1 hónapig.

Kell annyi, hogy stabilizálódjon a helyzet, minden addigi történés irreleváns, mert képlékeny az egész.

Ha minden változásra változtatással reagálsz, sose áll be a rendszer. Meg amúgy is van tartalékuk a növényeknek, simán tapasztalhatsz olyan változást, amit egy 3 héttel azelőtti változtatás okozott, amire már nem is gondolsz.

2020. ápr. 10. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget!


Sajnos bepánikoltam, és utólag nagyon bánom, hogy ennyire hallgattam másra. Igyekszem minél többet tanulni, de ha valami számomra új dolog jön, mindig kikérem a profi akvakertészek véleményét. Ők nagyon egybehangzóan állították az EL túltápozás tényét, aztán jött a többi jótanács is. :)


Csinálok egy jó nagy vízcserét, remélhetőleg kimegy ez az algagátló szer az akvából. A tápozást az ajánlottak szerint csináljam?

2020. ápr. 11. 00:24
 7/10 anonim ***** válasza:

Tápból jó lenne 1 gyártó termékét használni, és ha el, akkor minimum a gyári ajánlást tartani.

[link]

ez ga szponzoros fórum:

[link]

2020. ápr. 11. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

...érdemes ezeken a helyeken is kérdezősködni, mert a konkrét növényekkel kapcsolatban is több a tapasztalat, vagy konkrétan a tartandó növények ideális körülményeire rákeresni.

És ha új növényeket vennél, akkor először kérdezősködni, több helyen, aztán vásárolni.

2020. ápr. 11. 04:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Skid05 ***** válasza:

A 4 feltételből 3 (szűrés, fény, vízkémia (bár a 9 nk önmagában csak a válasz fele volt)) oké a leírtak alapján. Ami a tápozást illeti, 10 platti napi etetéssel azért egész szép makroforrást tud produkálni 40 pár literben, ehhez már nem sok kell külön, ha egyáltalán. Növényi fejlődés makroelemekből (NPK) lesz, a kiegészítő mikro ugyan segít beépülni, de ha több lesz a vízben mint amit a makro diktálna az látványos algásodást indít be. Ez jellemzően agancs, szőr vagy ecsetalga képében történik.

A fentiekből következik, hogy ha látsz napi szintű fejlődést a növénymaradványokon, akkor bizonyosan van elég makród, ha nem akkor előbb mindenképp a makróból kell kicsivel többet adni, ha az sem hoz változást több napon át akkor lehet a mikróra (esetedben a Profito) gyanakodni.

A Profito időközben valóban egy vitatott célú összetétel-váltáson ment át. Megemelt vastartalom, változatlan kálium dózis mellett, holland növényes vonalra lett specializálva a korábbi általános kiegészítő táp. Nem állítom, hogy lehetetlen egy megfelelő adagot eltalálni vele, de több tényező patent együttállása kell hozzá, sokaknak elfogy a türelme az új recepttel való kísérletezgetéssel.

Számszerűsítve: 2,4 mg/ml a vastartalma, heti 4.9 ml Profito mondjuk 45 nettó literben 0.26 ppm-el emeli a vasszintet, miközben 0.05-0.1 közé kéne esnie a vízcsere előtti értéknek, tehát gyári adaggal tendál a 1.5-2x vastúladagolás felé. Erre egy lehetséges megoldás, hogy indításnál 1 hétig adod a gyári adagot, ez nálad a 0.7 ml-rel bőven megvan. A 2. héttől viszont csak a vízcserével leszívott részt pótolod + opcionálisan a növényi fejlődési ütem/elért növénytömeg alapján még ráteszel, tehát az alap gyári adag 20-50% között adagolsz ajánlottan napokra elosztva. A további hetekben folytatod a trendet, a növénytömeg és a makroigény növekedésével apránként növeled az adagot. Profito esetében a kevesebb tényleg több.

2020. ápr. 12. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


A rothadás nem állt meg, vízcsere után 1 napig nem volt semmi, most újból elkezdtek barnulni a gyökerek a ledugott részek felől. Nem látok sok esélyt arra, hogy helyre jöjjön a dolog sajnos.

2020. ápr. 14. 17:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!