Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » A Bettám folyton az akvárium...

A Bettám folyton az akvárium alján van, ez rosszat jelent?

Figyelt kérdés

3 napja vettem egy bettát, 2 napig egyedül volt az akváriumban. Sokat úszkált, legtöbbet az akvárium felső részében volt.

Tegnap vettem mellé 3 kis vörös neont. A Betta ma reggel óta csak levegőért úszik fel az akvárium tetejére, utána azonnal leúszik az aljára. (Nem úszik ferdén.)

Ez rosszat jelent? Valamilyen betegségre utal? Vagy csak egyszerűen meg kell szoknia az új halakat?


Segítségeteket előre is köszönöm!



2020. jún. 4. 15:56
1 2
 1/19 Anonym_girl válasza:
30%

[link]


[link]


Elvileg semmi baja nincs, de ha rosszul tudom, ne haragudj.

2020. jún. 4. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Először is írd le a tartási körülményeket, minden ami csak eszedbe jut, pl: mekkora akvárium, milyen szűrés, karbantartási módszereid milyenek (szűrőt, akváriumot hogyan tisztítod), mivel etetsz s mennyit, hány fokos a víz, mekkora az áramlat, milyen a növényzet, volt-e 3-4 hetes “üresjárat” a hal érkezése előtt stb-stb.

Azt már előre megmondom ,hogy hülyeség volt neonokat venni mellé, több okból is:

-a betta magányos, területvédő hal. Kb 60-70 litertől lehet próbálkozni talajlakókkal társítani (pl: kisebb corydoras-ok)

-nem szereti a nyűzsgést így nem jók mellé a rajhalak

-a vörös neon rajhal, minimum 10-12 kellene belőle s 80+ cm hosszú úszótés némi áramlással, ezzel szemben a betta a pangó, lassú vizet szereti

-a legtöbb fajnak túl meleg a betta átlag 27-28 fokos vize, bár a v. neon ebben pont kompatibilis vele

2020. jún. 4. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#1

Beleolvastam mindkét linkelt oldalba. Az elsőben azt írja ,hogy 20-40 literbe mehet 3-4 hal. Hát ez nem túl életszerű, eleve a minimum 30 ami a gyakorlatban 40 liter (minimum!). Ebbe mehet egy hím. Nőstényekkel összerakni ennek a duplájával érdemes próbálkozni, azok is tudnak vérmesek lenni.

A haziallat.hu-n már sok ökörséget olvastam, a legutóbbi az volt mikor a xifót 50 litertől ajánlta .... Most se csalódtam, neonok meg zebradániók. Persze, majd a virgonc, szintén felszín-közép szinten mozgó kis dániók cseppet sem fogják stresszelni a bettát, a neonok átlag 22-24 fokos hőigényükkel meg lazán ellubickolnak a bettával 27-28 fokban.

2020. jún. 4. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

Az akvárium 30 literes, szivacsszűrő van benne és fűtő is. A víz 26 fokos, sok növény van benne. Mivel csak pár napja van meg a hal, így még nem takarítottam az akváriumot, "üresjárat" nem volt... Enni lemezes tápot és egy kevés tubifexet adok neki.

Egyébként ma visszamentem az állatkereskedésbe és azt mondták, hogy valószínűleg a neonoktól lett stresszes... Szóval kivettem őket az akváriumból. A betta mostmár sokkal mozgékonyabb, beússza az egész akváriumot, úgyhogy remélem csak ennyi volt a baj és nem valami más. Viszont amit észrevettem, hogy egy kicsit fakóbb a színe, ez attól van, hogy rosszul érezte magát?

2020. jún. 5. 00:17
 5/19 anonim ***** válasza:
73%
Megvolt az egy hónap bejáratási időszak, hogy beálljanak a nitrifikáló baktériumok?
2020. jún. 5. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%

Leírta, hogy nem volt bejáratási időszak.

Egy nem a neonok okozta stressz, hanem a neonok okozta ammónia mérgezés.

SEMMIVEL ne társítsd 30 literben!

Pláne egy közepes testű rajhalből, mint a vörösneon, ne tegyél mellé, figyelembe véve, hogy ezekből amúgy is kéne vagy 8-10 db.


30 liter alkalmatlan rá, hogy bármi más is lehessen mellette.

A hőmérsékletet emeld minimum 27 fokra.

Az akvárium legyen lefedve!

Ne etess 4-5 napig!!! (mivel ha ürít a hal, nincs ami lebontsa!)

Mikor elkezdesz újra etetni, lemezest meg hasonló szemetet csak ritkán adj. Fagyasztott planktonikusakat adjál.

Ültess sok növényt. Olyan is van, amit el se kell ültetni, csak rákötözöd valamire, vagy a vízen úszik.

Az élő tubi jobb mint a táp, de vannak veszélyei, mert nagyon ocsmány táptalajon nevelik őket. Úgyhogy mielőtt feleteted őket, érdemes 1-2 napig váltott vízben tartani őket, hogy ürüljön ki a belük.

Soha máskor se tegyél mellé más állatot. Max 1-2 édes vízben nem szaporodó csiga elképzelhető mellette.

"még nem takarítottam az akváriumot, "

Azt nem is kell, csak majd vagy 3 év múlva.

A szűrő szivacsát néha nyomkodd ki, de nem csap alatt, hanem leszívott akváriumvízben.

Részleges vízcseréket csinálj, heti 2x15%-ot, tehát kb heti 2x 4-5 litert. Állott vízzel, legalább fél nappal előtte engedd ki a vizet!

Amikor szívod le a vizet az aksiból, azt mindig aljzatporszívózással csináld!!! A szivacsszűrő nem csinál nagy áramlást, ezért a mulm megül az aljzatban, és ha nem szívod le, berohad!

Dióhéjban ennyi jutott eszembe így 6 előtt. :)

Ja, és ezt felejtsd el: "az állatkereskedésbe és azt mondták,"

Informálódni ide gyere, vagy szakértői face csoportba, vagy vesd bele magad ebbe [link] . Boltba vásárolni menj, felkészülten.

2020. jún. 5. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

...És a szűrő szivacsát is így az elején, hogy nem volt bejáratva az aksi, ne nagyon nyomkodd ki, csak ha már teljesen átjárhatatlanná válik!

És utána is csak nagyjából nyomkodd ki, ne mosd tisztára!

2020. jún. 5. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#6 és #7 tökéletesen leírta azt amit akartam, csak megerősíteni tudom. Tehát kb 3-4 hétig keveset etess, gyakran a részleges vízcseréket, a hőfokot kicsit emeld meg s legyen fedve az akva. Utána fokozatosan átállni a heti 2x 15-30% vízcserére, egy héten 6 nap etess (egy nap egyszer, minden héten egy koplalónap) változatosan, főleg fagyasztott kajával.

Igen, valószínüleg a neonok okozta stressz és az ammónia mérgezés miatt fakult ki, ha jól csinálod a dolgokat akkor hamar helyrejön.

2020. jún. 5. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 Salx Narval ***** válasza:
100%
A kollégák minden jó és hasznos tanáccsal elláttak, tessék betartani. Én még az élő növényzet fontosságára szeretném felhívni a figyelmedet, nem csak dekoratív és rejtekadó a vizet is tisztítják. A betták kedvelik a víz tetején lebegő növényeket pl májmoha, valamint a víztetőt elérő szálas fűféléket, de egy kupac gyökérre tekert jávai moha is megteszi a májmoha mellett.
2020. jún. 5. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
Sziasztok, én voltam a bejáratásra kérdező. Csodálom a türelmeteket, hogy ezt minden ammóniamérgezéses esetnél leírjátok. Én már úgy vagyok, hogy enerváltan nézek egyet, vagy gondolok rá, hogy belinkeljem az akvaguru.hu kezdő részét, vagy nem, sajnálom a halálraítélt állatot, aztán megyek a dolgomra.
2020. jún. 5. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!