Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Milyen időnként kell részleges...

Milyen időnként kell részleges víz csere és teljes vízcsere?

Figyelt kérdés
110L-es akvárium
2020. júl. 1. 15:18
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Részleges hetente, teljes soha, kivéve betegség/vészhelyzet esetén.

Részlegeshez legjobb ha szűrt esővizet tudsz használni, kb 35 L-t cserélj (1/3 része az akksinak). Legyen szobahőmérsékletű. Ha csapvizet használsz akkor álljon 12 órát a szobában hogy felvegye a hőmérsékletet.

Milyen/mennyi halad van?

2020. júl. 1. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Nem 24 órát kell álni hagyni a csapvízet hogy kimenjen belőle a klór?

Hát az az igazság hogy eléggé elhanyagoltam az akváriumot, algás már nagyon, most merül fel bennem hogy fel kéne "újítani", veszek majd alga kaparót és le vakarom az algát, meg veszek új halakat. Ilyen esetben hogy már régen volt takarítva, azért gondolom teljesen ki kell takarítani, vízet teljesen leszűrni, a kavicsokat kívenni átmosni. van 3 hal 1 kék neon, 2 zebra dánió,(tudom ezek rajban szeretnek úszni) De már kb 1 éve vásároltam őket és elég jól megvannak még ebben a vízben is.

2020. júl. 1. 15:45
 3/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Az #1-es jól írja, ekkora aksiban elég heti 15-30%, talajporszívózással kösd össze a vízcserét s akkor a mulm se fog ott ülni.

Kb 50 literesben vagy kisebben jobb a heti 2x 15-30%. Többszáz literesekben telepítettségtől, szűréstől, növényzettől miegyébtől függően két-három-négy hetente részleges vízcsere.

A csapvíz állni hagyása nem csak a hőmérséklet miatt kell hanem ,hogy kiszálljon belőle a klór. Esővízzel csak óvatosan, ha kb 8-10 km-es körzetedben nincs nagyváros akkor érdemes esővízben gondolkodni de még így is alaposan meg kell szűrni mehanikailag, kémiailag és nem árt ha biológiailag is.

2020. júl. 1. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Egyszerre írtunk, csak most látom mi a helyzet. 1 év nem sok idő, azok valószínüleg más miatt pusztúltak el. Jó lenne ha leírnál mindent az akváriumról ,hogy tudjunk segíteni.
2020. júl. 1. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Ha fennáll a biológiai egyensúly, akkor legfeljebb az elpárolgott vizet kell pótolni desztillált vagy ioncserélt (esetleg RO) vízzel.
2020. júl. 1. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Bocsi ,hogy ide írom de nem szeretek privátozni (na meg ilyen témánál felesleges is) és így más is tud segíteni:


“Szia.

Mit írjak? Az akvárium levegőztetője beépített, vagyis az akváriummal együtt lett véve úgy hogy már eleve benne volt, az akvárium oldal falán. nagyságilag akkora mint az akvárium magassága, így van az egyik sarokban. Van benne szűrő, szivacsok egy zöld színű egy kék színű és egy fekete színű szivacs, mellé be van téve egy hőmérséklet szabályzó. A kavics nem túl apró szemcséjű, de nem is nagy, feketeszínű. Voltak vzinövények próbálkoztam hogy elültettem de időközben volt hogy fel ment a felszínre, meg hamar kipusztultak elsárgultak. Azaz igazság hogy nem vagyok egy profi akvarista, de jó lenne tudni dolgokat az akvarisztikáról, gyerekkoromba kezdtem akkor még csak kisebb akváriumom volt, meg emlékszem hogy lehetett venni ilyen cseppeket a vízhez, az egyik az kék színű csepp volt, a másik az klór elleni. ilyen cseppeket manapság is lehet/kell venni? Nekem valami olyasmit mondtak az álltakereskedésben hogy már nem kellenek ilyen cseppek, és elég az ha pihentetjük a vízet 24 órát mielött bele öntjük az akváriumba. Vízinövényekre hogy ne pusztuljon ki mi a megoldás? Volt vízi füvem is csak azzal is baj volt, nem fogott talajt a gyökere így felment a vízbe és keringett, meg volt hogy a xifóim csipegették. Ezeknek a növényeknek is kell valami táp? Most így hirtelen ennyi jutott eszembe amit írni tudok. Köszi a segítséget.”

2020. júl. 1. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Növényzet: nekik fény kell, ennek erősségét lehet wattban s lumenben is mérni (utóbbi inkább LED-eknél játszik).


0,3 Watt/liter (watt osztva literrel) gyenge; 0,5 W/L közepes és 1 W/L erős fény.


Ugyan ez lumen/literben 10-20 lm/L gyenge; 20-40 lm/L közepes és 40-100 lm/L erős fény.

Egy átlagos aksihoz elég megközelitőleg 0,5 W/L is (nekem jelenleg egy 100 literesem van, afölött 2x 18 watt fénycső van, remekül megél alatta az a 3-4 fajta növény).

Táptalaj nem mindegyiknek kell ahogy erős fény sem. Amit ajánlok az a hólyagos vizikehely, valisneria, cryptocoryne fajok, békalencse, kagylótutaj, mohafélék (pl: gömbmoha, májmoha), páfrányok, kocsánynélküli ambúlia, argentín átokhínár, anubias fajok. Ezek többnyire megélnek annyi tápból amit a halak trágyáznak nekik, max egy kis mikroelemes folyékony növénytáppal kiegészítve.

Ha van jól fejlődő növényzet akkor kiszorítják az algákat. 100% algamentes sose lesz, de lecsökkenthető nagyon minimálisra az alga.

2020. júl. 1. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Azok a cseppek: a kék gondolom metilinkék ami egy fertőtlenitő szer. Ugyan úgy megöli a szűrőbacikat is, szóval csak akkor használd ha muszáj. Direktbe ne öntsd az akváriumba, nem cukorka, csak ártani tud ha nem rendeltetésszerűen használod.


A “klór elleni” meg gondolom klórtalanító. Azt a cserevízhez lehet önteni ,hogy hamarább használható legyen de elhanyagolható ha van időd egy napig állni hagyni a vizet.


Egyéb vízelőkészitők amik pl: megkötnek bizonyos anyagokat, hasznosak lehetnek de ezek is nélkülözhetőek (kivéve ha a vized olyan ,hogy indokolt a használatuk).

2020. júl. 1. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Pont az előző kérdésnél tettem fel pár jól megszokott kérdést, ártani nem árt ha te is válaszolsz rá:

-mekkora az akvárium ?

-milyen a szűrés (típus, márka stb) ?

-hány hal volt induláskor s most mennyi van (pontosan fajonként! Az “algaevő” nem pontos név) ?

-mivel etetsz ?

-mikor mennyi vizet cserélsz s hogyan tisztítod a szűrőt, illetve a szűrő 0-24-ben megy vagy éjjelre kikapcsolod ?

-megvolt-e a 3-4 hetes bejáratási idő a halak érkezése előtt (az eddigiekből úgy sejtem nem) ?

-hány fokos a víz ?

-voltak-e tünetek az elhalálozás előtt ?

Stb-stb. Mindent írj le ami eszedbe jut.

2020. júl. 1. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!