Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kezdő akvaristaként elkövettem...

Kezdő akvaristaként elkövettem egy hibát, nagy baj lehet belőle?

Figyelt kérdés

Az van, hogy nem nagyon olvastam utána, hanem egy haverom segített, akinek ez a hobbija, van neki 3 akváriuma is.

Szóval az ő tanácsára vettem 6 fekete molly-t, mondván hogy igénytelenek-igen ám, csak utólag a netet böngészve kiderült, hogy kicsi nekik a hely. 54literes az enyém, a szakirodalom legalább 80-at javasol. Ezt az eladó se mondta, pedig mondtam, hogy 54literes van nekem(amúgy onnét vettem azt is). Haver is ekkorában tartja őket szerinte jól vannak,.de én nem szeretném, hogy elpusztuljanak. Most mit csináljak?



2020. aug. 15. 21:10
 1/7 anonim ***** válasza:
78%
Ha erős a szűrés, megfelelőek a körülmények, önmagában nem fognak megdögleni, akvarisztikákban is túlzsúfoltan tartják őket, nézd meg mennyi hal van egy-egy akváriumban. Hosszú távon majd meglátod, esetleg elajándékozod vagy akvarisztikában visszacseréled másra ha megteszik. Nagyon sokan úgy tartanak halakat, hogy nem is tudatosul bennük, hogy a nagykögyvben leirtak szerint túl van népesítve az akváriumuk, mégis élnek a halaik. Az más dolog, hogy hogyan érzik igazán jól magukat. Önmagában nem jár főbelövés a tettedért nyugi :)
2020. aug. 15. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Hát, ha a haverod 54-esbe mollyt ajánlott akkor elgondolkodnék a tanácsain. Persze lehet ,hogy ő mégis jól csinálja, de az nem garancia ,hogy van 3 akváriuma. Itt az oldalon is feltünt már olyan aki nem értette miért hullanak már 4 éve a xifói hasonló méretű akváriumban, pedig azt gondolná az ember ,hogy aki 4 éve “akvarizál” az csak ért hozza.

Rövidtávon nem lesz bajuk (a boltban is sok fiatal! hal van szűk helyen, DE ott nem maradnak pár hétnél tovább) de idővel kiüt rajtuk a szűk hely okozta stressz. Ha ragaszkodsz az elevenszülőkhöz akkor tarts guppit vagy esetleg plattit, de csak hímeket.

Pár megbízható oldal:

[link] , [link] , [link] , [link]

2020. aug. 15. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
84%
Nem lesz gond velük, ha nincs mellettük még 20másik fajta hal. A probléma onnan indul ha szaporodnak és az utódok megmaradnak, felnőnek. Más: Én nem tennék személy szerint különbséget a molly, guppi, platti fajok között. Mindegyiknek egyformán szűkös a hely, ha elszaporodnak. Pár darabnál viszont egyikkel sincs gond.
2020. aug. 15. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Én megpróbálnál elcserélni őket, jóval kisebb halakra, növényekre, stb...


Az igaz, hogy ennek így még nem egyenes következménye az, hogy biztos, hogy el fognak pusztulni.

Viszont az is meredek kijelentés, hogy ne járulna hozzá jelentősen a kockázati tényezőkhöz.

Más halakat nem tudsz már melléjük rakni, és a szaporulatot is folyamatosan ki kell halászni, és máshol elhelyezni, (elajándékozni) ezzel a vízminőséget megmentheted, így nem mérgezi meg magát az akvárium.


De a mollik túl nagy halak ide, társítás vagy szaporulat nélkül is, felnőtt molliknak ekkora akvárium egyszerűen túl szűk tér.

És a mollik pont nem igénytelenek (nem mint ha létezne olyan hal) alapból elég ideges halak.

A szűk környezet okozta stressztől pedig mindig is gyengébb lesz az immunrendszerük, hajlamosabbak lesznek megbetegedésre, és valószínűleg a maximális élettartamukat se érik meg.

Tehát nem úgy kell elképzeni, hogy 2 héten belül biztos, hogy elpusztulnak, hanem pl ha 2 év múlva felüti a fejét mondjuk a darakór, annak az okai között jó vastagon benne lesz az is, hogy ekkora helyen tartod őket.


Tökéletes akvárium nincs, csak a tökéletesség felé lehet törekedni. Nincs tuti recept, (betegség is előfordulhat bárhol) csak a kockázatot tudod eldönteni, mennyit vállalsz, mennyit nem. A cél, nyilván, minél kevesebbet.

Rögtön egy kezdő akváriumnál alapból így indítani, hogy oda nem illő halakat beletenni, szerintem elég nagy öngól. Az élet úgyis hoz problémákat, még egy jól összerakott aksinál is, bőven elég az a probléma, saját döntésből fokozni a problémákat mazochizmus.

Vagy röviden, ahogy nagyfaterom mondta anno, ne keresd a bajt, jön az magától is.

2020. aug. 16. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, úgy döntöttem, veszek egy 100-as aksit is mellé, addig míg azt beüzemelem, maradhatnak a mollyk a kicsiben, ugye?

Ha áttelepítettem őket, a kicsibe lehet, hogy veszek bettát.

2020. aug. 16. 07:47
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Addig biztos kibírják.

Ha az 54-es bettás lesz, akkor a benne lévő szűrőt (mondjuk nem derült ki milyen) valószínűleg le kell majd fojtani, vagy a kiáramló vizet valahogy drasztikusan megtörni. Minimalizálni kell az áramlást.

Így a mechanikai szűrés nem lesz valami erős (konkrétan egy rakás sz. lesz) ezért a részleges vízcseréket mindig aljzatporszívózással kell leszívni. És tető is legyen az aksin!

2020. aug. 16. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“Más: Én nem tennék személy szerint különbséget a molly, guppi, platti fajok között. Mindegyiknek egyformán szűkös a hely, ha elszaporodnak.”


Olyan szempontból tényleg nem sok különbség van ,hogy mindegyik elevenszülő nagyon szapora. De molly, xifó nem való 100 liternél kisebb akváriumban, még csak magukba hímek sem. Black mollynak még határeset 80 liter, ha nincs más, de még ez is nagyon az alja. Guppi, platti lényegesen kisebb, főleg a guppik. Nekik elég egy 54 literes. Én kezdőknek rendszerint azt ajánlom ,hogy elevenszülőkből csak hímeket tartsanak, úgy nincs szaporulat, nem tudják létszámmal kinőni az akvát.

2020. aug. 17. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!