Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » T8 60 cm-es 18W fénycsövet...

T8 60 cm-es 18W fénycsövet kellene vennem. Ez jó lenne ? (részletek alább)

Figyelt kérdés

Vettem egy használt JUWEL akváriumot 80x35 cm alap 40cm magas (112 L).

Dupla T8 fénycsöves a tető, de lekopott feliratú, régi, sima fehér -gondolom olcsó- fénycsövek voltak benne, csak GE logó látszott, amig meg nem pucoltam, akkor az is lejött :)


Az egyik cső helyére már vettem 'AMTRA Tropical River Fresh Water 8500 K/18W' csövet, ez elég fehéres színű.


A másik cső helyére valami olyant szeretnék, ami kiemeli a neonhalak színét illetve jó a növényeimnek. Úgy gondolom, valami pirosas árnyalatú lenne a jó.


Hailea Tropical Red 18W/5000K-re gondoltam, ez még árban se vészes, meg talán a növények is díjaznák....


Eddig egy 96 literes 1 fénycsöves akváriumom volt valami sima fehér nem-akvarisztikai fénycsővel, abban az algákat ki tudtam küszöbölni, most abból mentek át a halak/növények/technika a 112 literesbe:

Növények: anubiasok, kardfüvek, vizikalász, gömbmoha, apró békalencse.

Halak: 3 páncélos harcsa, 2 nagy +2 kis anci, neonok+kolibrik kb 20 db összesen.

Szűrés: TETRA IN 1000 belső + egy EHEIM PICKUP 2010 belső, +SERA AIR 275R légpumpa nagyon ritkán 'dekorációs céllal' beindítva egyesítve a két ág egy porlasztókőbe).


A növények eddig nagyon szépen nőttek, JBL KUGELN tápgolyókat kaptak pár hónapja, meg időközönként SERA FLORENA tápoldatot.


Az új tetőben a második olcsó GE fénycsövet szeretném olyanra cserélni, ami jó a növényeknek de nem okoz algásodást, ezek alapján akkor ez szerintetek jó lehet számomra?


Hailea Tropical Red 18W/5000K



2020. szept. 26. 10:55
A kérdező szavazást indított:
A Hailea Tropical Red 18W/5000K jó lenne
Valószínűleg algásodást okozna
Nem lenne jó, mert...
6 szavazat
 1/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Nem tudom ,hogy konkrétan ez a megoldás jó lenne-e de azért megpróbálok pár dolgot hozzafűzni.

A JUWEL-nek nem saját márkás tetői és fénycsövei vannak, sajátos méretekkel ? Nem volt még JUWEL akvám de olyanokat olvastam ,hogy nem passzol bele akármilyen cső mert saját szabványokkal dolgoznak.


A másik: “Az új tetőben a második olcsó GE fénycsövet szeretném olyanra cserélni, ami jó a növényeknek de nem okoz algásodást, ezek alapján akkor ez szerintetek jó lehet számomra?”


Önmagában a fény csak egy a rengeteg tényező közül ami algásodást okoz. Az alga-téma nagyon sokrétű, még egy tökéletesen megvilágított akvában is tombolhat x+1 féle alga ha valami más nincs rendben.


Nem tudom mennyire tenne jól a növényzetnek ha egyik oldalon 8500 kelvin, másikon 5000 van. Általában 3 csőnél szokták azt ,hogy középre egy lilás-rózsaszínes növényes cső, két oldalra fehér hapfényes így nem lesz felemás színű az akva.


Az én akváriumom hasonló méretű és hasonló növényzetű mint a tied (100 liter; békalencse, anubias, valisneria, hólyagos vizikehely, bacopa, egy közepes cryptocoryne-féle). Fölötte 2x 18 watt 865 (tehát 6500 kelvines) Philips csövek vannak. A növényzet jól elvan, növöget, nem látom ,hogy nagyon fényhiányosak lennének. Alga csak egy nagyon minimális zöld pontalga itt-ott az üvegen. Viszont tápozni jelenleg nem tápozok külön, csak az van amit az állatok trágyáznak, ez is nagyban befolyásolja az algákat.

2020. szept. 26. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ :)


Tudom hogy az alga több mindentől függ, azért írtam, hogy csak annyi változott, hogy 96 helyett 112 literes lett az akvárium tehát kb +1 vödör víz a különbség, illetve hogy 1 db 60 cm neoncső helyett 2 db megy egyszerre. A szűrés/túletetés/túltápozás/vízcserék halak száma stb már jól beállítottam, vízcseréknél mindig Tetra Aquasafet használok, kb 1 éve nincs zavaró algásodásom :)


Régebben volt 196 literes akváriumom is, ugyanúgy 80x35 csak 70 cm magas (márkás tető dupla fénycsővel olcsón volt használtan, ahhoz készíttettem a 70 cm magasat :)) Ott már nem emlékszem a csövek márkájára, de egyik cső rózsaszínes fényű volt, és nem volt algám, jól sikerült beállítni a növények/halak/szűrés/fény arányát. Most is akkora a cél, majd idővel szeretnék kb akkora akváriumot ez alá a tető alá. Egyenlőre most ennek is örülök, csak a hátsó csövet szeretném olyanra, ami nem hozza vissza az algát úgy, hogy a többi összetevő szinte változatlan a fényen kívül.


Már nagyon régen volt dupla fénycsöves akváriumom, eddig a régebbről megmaradt világitásokat használtam, nem vagyok otthon nagyon a speciális csövek világában :)

2020. szept. 26. 12:30
 3/8 A kérdező kommentje:
Ja és ebbe a JUWEL tetőbe meg a jó pár éve használt JUWEL tetőmbe is belement bármilyen szabvány fénycső, nem egyedi a mérete...
2020. szept. 26. 12:32
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Hát... konkrétan fogalmad sincs, mivel állsz szemben. :D


Fogalmad sincs, mekkora mázlista vagy, hogy egy gusztustalan juvel tetőbe be tudsz tenni egy szabvány csövet! A juvel legendásan hírhedt arról, hogy egyedi méretekkel gyártja a fénycsöveit, és a normál ár többszöröséért lehet csak cserélni, úgyhogy ez alapból egy hatalmas szerencse, hogy egyáltalán létezik ilyen!

Innentől kezdve szabad a pálya, konkrétan a tizedéből megúszod a dolgot.


Ugyanis a másik része a történetnek, amiben így az írásod alapján nem sok tapasztalatod van, az a fény természete, illetve a vízi élővilágra gyakorolt hatása.

A neonok színét a prémium étrend, a stresszmentes környezet, és a kiváló vízminőség emeli ki!!!!!! (és még képzelj ide vagy 100 ! jelet)


Pirossal megvilágítani kb olyan, mint piros műanyagfóliát rakni egy feketefehér tv elé, hogy színes legyen. Parasztvakítás.

Minden olyan duma, hogy kiemeli a halak színét, pofátlan parasztvakítás!

Színhelyes képet kell hogy kapjál az akváriumról!

Nem rózsaszín, nem lila, nem hupikék! Hanem színhelyes!

A növényeknek kell a kék és a vörös spektrum, oké, legyen, ezt kell kibalanszírozni annyi zölddel, hogy kapj egy semleges , semmiben nem hajló napfényes fényt. Így van 3 "sáv" a spektrumban, amiből ki lehet keverni olyan fényt, ami a növényeknek is jó, plusz a reális színeket mutatja, ami a valóság.

Pirossal megvilágítani az olyan, mint amikor a teszkóban pirossal megvilágítják a parizert. Szánalmasan giccses.


Na most ami az akvarisztikai , meg a speciális csöveket illeti, az úgy működik, hogy mondjuk egy sera megbízást az az osramnak, hogy gártson már nekik olyan fénycsöveket, amit amúgy is gyártanak, csak nyomtassanak rá egy sera logót, hogy 8-szorosáért el tudják adni azoknak, akik a sera tanácsadó füzetből tanulják az akvarisztikát.

De amúgy ugyanazt a 8000 ft-os csövet simán megveszed 800 ft-ért, csak az van ráírva, hogy osram.


(Így zárójelesen a teljesség kedvéért megemlítendő, hogy léteznek kivételes, és speciális helyzetek, amikor tényleg kell valami más alternatíva, és erre esetleg jobb egy speciális akvarisztikai cső, de ez kb 1000 akváriumból 1-re igaz)


Szóval hogy a lényegre szorítkozzak, ha jó a foglalatok közti táv, és az elektronikus előtét a sima szabványos T8-as 18 wattos 60 cm-es fénycsőnek, akkor simán jó egy akármilyen 860, 865, 960, 965 jelölésű fénycső.


[link]

2020. szept. 26. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
... ezt , hogy "jó egy akármilyen (...) fénycső, ne úgy értsd, hogy akár ez is megteszi, hanem úgy, hogy nem tudsz ennél jobbat találni. Meg lehet mással is világítani, de nem lesz jobb.
2020. szept. 26. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2020. szept. 26. 18:14
 7/8 A kérdező kommentje:
Már nézegettem én is Osram csöveket a neten, ez a link amit küldtél az nagyon sokat segitett pl mi az a 865 stb elég jól részletezik a dolgokat, köszi :)
2020. szept. 26. 18:17
 8/8 anonim ***** válasza:
73%
A 112 literhez szerintem kellene legalább 50-60w fény, ha nem szeretnél barna algát! (Saját tapasztalat) Szerintem valami 6500K körülinek kéne lennie a másiknak!
2020. szept. 27. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!