Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Ilyen esetben az eutanázia a...

Ilyen esetben az eutanázia a legjobb?

Figyelt kérdés

Sajnálom ha kicsit hosszú lesz.


Szóval 6 évesen kaptam egy kb 55 literes akváriumot édesanyámtól. Egy katasztrófa volt,nem értettem semmihez(nyilván),az eladó összevissza adta el nekünk a halakat,ez kb tartott egy fél évig,kb minden 2. héten kellett nekem új halat venni mert az előzőek mind kipurcantak(szerencsétlenek...). Azután végül maradt 1 ancim és 2 cápaharcsám(talán nagypapámtól kaptam őket ..igazából már nem emlekszem pontosan).

Egy kis ideig leálltak nekem a halvásárlással mivel a cápaharcsák elég durván megnőttek,erre vettek nekem egy 100 literes aksit(ez kb akkor lehetett mikor olyan 8 éves voltam). A halak körül nekem egyedül nagypapám segített,ő takarította őket,cserélte a vizet,etette őket stb. Édesanyám sosem segített...pedig tőle kaptam őket.


Körülbelül olyan 12 évesen kezte felfogni az agyam hogy ez így rohadtul nem jó. Picit olvasgattam a halak után,tehát teljesen az alapokat(pl. Ne csapvízbe mosd ki a szivacsot stb...). Innentől próbáltam velük annyit foglalkozni amennyit tudtam de sosem jutottam semmire(közben kaptam egy 3. Cápaharcsát...),minden félévben az összes zsebpénzem elköltöttem új növényekre,talajra,de sosem maradt szép(nyilván a még mindig hanyagtartás miatt).


13-14 éves koromban komolyan elkezdett már érdekelni a téma,Ph-mérés,valamilyen szinten minőségi kaja,rendes növények,szóval mindig megtettem minden tőlem telhetőt.


14. születésnapomon végre tudtam nekik venni egy rendes 200 literes aksit,külső szűrő,fűtő, normális szekrény stb. Annyira boldog voltam! Ekkor voltak a cápák kb 20-30 centisek. Emlékeim szerint mikor beköltöztek volt 2 torokátum harcsám,2 ancim,2 ezüst márnám,1 stendhal-halam,1 botiám és a 3 cápa.


Jelenleg itt vagyok 16 évesen és egy katasztrófa az egész(mint várható volt). Most már csak a 2 torokátum van meg,1 anci és 3 cápa. Édesanyám nem enged nekik bármilyen minőségi élelmet vásárolni(évente vehetek max 4 doboz serás kaját, egyébként vegyem mindenből a legolcsóbbat),nagypapám fél évvel ezelőtt itthagyott minket,látom hogy a halaim szenvednek...szerettem volna azt megcsinálni hogy a 100literes aksim berendezem, normális növényekkel,táptalajjal, normális fűtéssel,világítással és szűréssel a 3 egyéb harcsámnak hogy legalább nekik legyen akkor egy egészséges környezetük,de édesanyám ezt se engedte mert "pénzkidobás" és mert én úgyse tudom jól megcsinálni mert én mindent csak elb*szok,jegyzem meg hogy egy forintot nem kellett volna beleadnia.


Időközben lett pár olyan háziállatom akiket én vállaltam,és tudtam mikkel járnak és az ő életükkel nagyon elégedett is vagyok. És sajnos ezért több örömöm lelem bennünk...és mikor a halaimra nézek annyira elszomorodok,tudom hogy nem ezt érdemlik.(próbáltam már túladni rajtuk de lehetetlen,főleg ilyen beteg vízből nem veszi át őket senki...)


Pár napja megforult a fejemben hogy talán az lenne a legjobb ha elaltatnám őket,nem szeretném hogy tovább sínylődjenek.


És persze ilyen az én szerencsém az egyik cápám beleakadt az egyik talajlakó harcsám bújójába,kb hajnalban történt és csak reggel vettem észre. Kiengedtem de szegénykém azóta csak fekszik...próbáltam ételt dugni a szájába(igen ennyire gyenge hogy engedi)de kiköpi,és valamelyik másik hal már lerágta a bajuszát...arra gondoltam ha a holnapot megéli,meg amíg hazajövök az iskolából akkor veszek szegfűszeg olajat és elaltatom,jobb mintha az éhezésbe pusztulna el szegény.


Tudom hogy én vagyok a legrosszabb gazdi...nem kell mondani...mindennap bűntudattal fekszem le és kelek és ennek véget akarok vetni...és annyira zavar hogy nem is én akartam ezt az egészet...sosem akartam halakat azt se értem minek lettek de csak én szívok belőle ahogy ők is...


Édesanyám persze tiszta rohamot kapott mikor mondtam neki hogy szerintem elaltatom őket,hogy én ezt hogy képzelem meg stb...


Sajnálom ha kicsit összeszedetlen az egész...nagyon felvagyok dúlva.



2020. szept. 29. 19:39
1 2
 11/18 Tevenyereggyarto ***** válasza:
88%
Visszakanyarodva, tehát 2 torokátum s 1 anci 200 literben. Ez így oké, megférnek egymással s elég a hely. Ha esetleg majd szeretnél valamilyen egyéb halat melléjük akkor szerintem valamilyen 4-5-7 cm körüli pontylazacban gondolkodj, olyat keress ami főleg a középső és/ vagy felső vízrétegekben mozog. Fajtól függően minimum 6-8-12 egyed fog kelleni, egy jó szűréssel ez így nem lesz problémás. Ha már szűrés: ekkora akváriumban már lehetne ötvözni a külsőt és belsőt. Egy jó nagy külső végzi a biológiai szűrés zömét, míg egy belső (vagy egy powerhead) pedig az áramlásért felel. És ezzel így nagyjából ki is merítetted egy 200 literes kapacitását. Persze még lehetne cifrázni, megbírna akár 2 rajt is ha ésszerűen vannak válogatva a halak de ennél többet nem merek ajánlani a helyzetre való tekintettel. Viszont ha kérdésed van nyugodtan tedd fel, segítünk amiben lehet.
2020. szept. 29. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget de szerintem egyenlőre biztosan nem veszek bele más halakat. Szerintem a mostani medence vizet visszarakom majd a 3 egyéb harcsával ideiglenesen a 100asba és tényleg teljesen a 0ról kezdem a 200asat,új talaj,szűrőbetét,tető,növények stb. Aztán majd 3-4 bejáratási idő után visszaengedem őket.
2020. szept. 30. 06:28
 13/18 anonim válasza:
0%

#8 vagyok

Ajj, gondoltam hogy csak önigazolást keresel itt :) A gyilkosság mint felelősségteljes döntés, röhögnék ezen, ha nem lenne ilyen gyomorforgató. Ráadásul azt várod, hogy tapsoljanak neked meg felnézzenek rád, amiért elveszed szerencsétlenek életét. Úgy van, legyél büszke magadra, hogy ahelyett, hogy segítenél, elpusztítod őket. Nem rossz embernek tartalak, hanem egy ... na jó, nem írom le inkább, nem akarom hogy kitiltsanak miattad.

2020. szept. 30. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#13

Gondolom még nem voltál hasonló helyzetben sem. Tudod, gyilkosság és gyilkosság közt is van különbség (ne mond ,hogy te még egy szúnyogot sem üttél le életedben ...) És tudod, kutyát-macskát stb is elaltat az állatorvos (kérésre!) ha az gyógyíthatatlan beteg s már csak szenved. Sőt, valamivel fejlettebb országokban embereknek is van eutanázia (nyilván szigorú protokol van rá, de van ilyen). Viszont vannak emberek akik hasonló mentalitással élnek mint te s inkább végignézik ahogy az állat lehúz kínok közt még pár hetet-hónapot mielőtt lassan kimúl. Na, az a leírhatatlanúl embertelen nem a nyomós okkal történő eutanázia. Mégegyszer: azok a halak évek óta szenvednek. Emiatt nem is tudták/ tudják elérni végleges méretüket s testinyomorékok. Emiatt ha azonnal jó helyre kerülnének sem biztos ,hogy tovább húznák, ők már alapjaiban (kiskoruktól kezdve) lettek megnyomorítva, helyrejönni nem tudnak. Az ammóniamérgezésről nem is beszélve. Ez olyan mintha egy 20 éves embert egész életében nyomorban tartanának s megnőne mondjuk 150 centire mindenféle csontproblémával, végleges sérülésekkel, deformációkkal. Utána őt már hiába költözteted egy kacsalábon forgó palotába nem fognak kiegyenesedni a csontjai, kicserélődni a belső szervei és megnőni 180 centire majd élni 120 évet.

Persze lehet hibáztatni a Kérdezőt és hárítani a szülőkről a felelősséget, elvégre minden 6 éves gyerek érti az akvarisztikát. Nem is értem ,hogy miért nem azzal kezdte már akkor ,hogy “anyúúú, a cápaharcsáknak legalább 5.000 literes akvárium kell, nem 55 literes, nem tudtaaad ?”.

2020. szept. 30. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
100%

Nyolcaska!

Itt a nemzetközileg elismert szakirodalom arról, amit Tevenyereggyarto leírt: [link]

Konyhanyelven, sok-sok linkkel: [link]

Ha mindenképpen qrvanyázni akarsz, kérlek szidd azt, aki eladta. Ezeknek a halaknak abszolút semmi keresni valója a hobbiban. Normál földi halandó 120+ centisre növő halnak nem tud megfelelő életteret biztosítani. (Normálisabb helyeken program van ezeknek a visszaszorítására: [link]


Kérdező, ha engem kérdezel a legKEDVESebb dolog, amit tenni tudsz a halaidért, az az eutanáznia. Teljes patt helyzetben vagy, ráadásul önhibádon kívül :( Egyébként iszonyatos nehéz dolog szembe nézni a saját ill. családtagjaink hibáival és tanulni, változtatni rajtuk. Te ezt megugrottad és ameddig csak lehetett, javítottál a halaid életminőségén. Tudom, hogy tragikus az egész történet, de (valahol, egyszer majd) büszke is lehetnél magadra.


Anyuddal meg, ha lehet, ülj le beszélgetni. MINDEN hobbi, ha jól csinálják rengeteg pénzt felemészt. Jó lenne tudni, hogy most a hobbijaid számával van a baja (említettél más állatokat is), vagy azzal, hogy az akvarisztikában ő nem látja a szépséget.

(Ha spórolni akarsz: zöldség az ancinak, esetleg élő kaja. én most egészen jól elvagyok a kerti vödrökben "magától" növő szúnyoglárvákkal.)

2020. szept. 30. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat.


Tevenyereggyarto pont leírta amit én is gondolok,hiába lenne most nekik egy 10000literes medencéjük akkor sem jöhetnének soha rendbe. Higgyétek el szeretném én is de nem tudom megtenni ezt.


15.: Szörnyű ami az állatboltokban folyik,minap is próbáltam lebeszélni két elég tudatlan hölgyet hogy ne ne vigyenek cápaharcsát 30 literbe mert nem lesz jó,ők nem fogták fel az eladó meg nem is tájékoztatta őket, fenomenális.


Édesanyámmal erről nem lehet beszélni,neki az állatok egyenlőek a tárgyakkal. Ugye kaptam tőle anno az akváriumot,utána 13 évesen vettem magamnak egy leopárdgekkót(luxus élete van) és kb 1 éve befogadtam egy elárvult galambot,amennyire tehetem "galambmentéssel" foglalkozok. Igazából ez a hobbim,és kb minden pénzem erre megy el,és rájuk nem is sajnálom. De sajnos édesanyám mint mondtam nem igazán tartja nagyra a többi állatot,csak az ő nyulát(akit nem is tart helyesen de én ne javítsam ki).


Jelenleg van a 6 halam,1 gekkóm, 1 mentett galambom,egy vásárolt galambom és szintén mégegy mentett galambom,bennük lelem az örömömet és ők hajtanak előre mindennap.


(Próbáltam már de nem érdekli azért köszi:<)

2020. szept. 30. 20:57
 17/18 Salx Narval ***** válasza:
94%
Hát, minden lehetőséged adott ahhoz, hogy a torokat és az ancit tökéletes környezetben neveld, a 200 literes akváriumod, a külső -belső szűrőd ehhez megfelelő, a többi csak rajtad múlik. Ezek a halak sokkal jobban kedvelik a házilag előállított kaját mint a bolti tápokat, ez nem lehet akadálya csak utána kell olvasni kicsit az igényeiknek. A cápaharcsákat viszont "el kell engedned" sajnos én sem tudok más, vagy jobb megoldást. Ha nem vagy rá képes kérj segítséget, valaki csak segítene. Ezeket az erős nagy halakat nem öli meg a hősokk, sajna a szegfűszeg olaj sem igazán kíméletes. Egy gyakorlott ember viszont egy jól irányzott ütéssel azonnal és fájdalommentesen végezni tud velük pl egy horgász, szakács, hentes, de akár egy ügyes háziasszony is.
2020. okt. 1. 03:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
0%

Azért pár halért nem kéne ekkora felhajtást rendezni, hogy eutanázia meg erkölcsök, fejbeba.. vágod őket aszt szevasz, naponta halak meg egyéb állatok millióit nyírják ki, hogy tudjunk mit enni

Felesleges ennyire túltolni a dolgot

2020. okt. 7. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!