Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kaptam egy kb. 250 literes...

Kaptam egy kb. 250 literes akváriumot, világítással, kezdőként milyen halat vegyek bele?

Figyelt kérdés

10 éves álmomat szeretném valóra váltani, azáltal, hogy egy rokonom felszámolás miatt nekem adott egy akváriumot világitással. Kicseréltem a fénycsöveket(4x39watt). Vettem használtan egy fluval 406-os szűrőt. Most ott tartok, hogy kb. 2.5 hete üresen megy. Jól be lett növényesítve, a hátulja szinte dzsungel. Van citromsavas barkácsolt co2 is. Elsősorban trópusi vegyes akváriumot szeretnék.

Amik tetszenek: Gyöngygurámi, Csík-félék, különböző díszmárnák, nagyobb algaevők. Mit ajánlotok ezek közül, mennyit, és.hogyan társíthatom őket?



2020. okt. 6. 11:21
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
7%
Guppik
2020. okt. 6. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Akvaguru.hu-n gyönyörűen le van írva minden fajta igénye. Érdemes elkezdeni összeszedni, melyik fajtának mire van szüksége, az alapján látni fogod, mi társítható
2020. okt. 6. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 Shai-Hulud ***** válasza:
12%
Xifo, guppi, kissé melegebb víz (min 24 fok) esetén molly.
2020. okt. 6. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Világításod oké, de a szűrő véleményem szerint kevés lesz közepes fényhez. Legalább még egy külső kéne. A gurámik szeretik a magasabb hőmérsékletet, ami kedvez az algáknak. Nem beszélve arról hogy a növényeidet tápozni is kell, bár nem tudom milyenjeid vannak. A Co2 meg úgymond felesleges ennyi fényhez, ráadásul a barkácsolt nem is valami stabil megoldás, de erről nem prédikálok, csak annyi biztos hogy kezdőként ne co2-z szerintem.
2020. okt. 6. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Ezeken az oldalakon: [link] , [link] , [link] , [link] össze tudod írni a kiszemelt fajok igényeit és így válogathatsz ,hogy mi mivel fér össze. Amire felhívnám a figyelmed az elsősorban a túltelepítés. Igaz ,hogy 250 liter elég nagy, sokminden elfér benne de elég csak egy rossz vásárlással szert tenni egy mondjuk 300-500 litert igénylő plekóra vagy valamilyen agresszív, nehezen társítható fajra s máris minimalizálod a lehetőségeidet. Mivel “vegyes trópusit” szeretnél ezért szerintem kerüld a túl nagytestű és/ vagy agresszív halakat. Mivel dúsan van növényesítve ezért a nagyon túrkálósokat is kerüld mert sok fejfájást tudnak okozni (pl: nagyobb harcsák, sügérek). Ha labiritkopoltyúsokat is akarsz mint a gurámik akkor mindenképp fedett akva kell. Elevenszülőkből csak hímeket tarts mert ha háremben vannak akkor jövő ilyenkorra már vehetsz csak a szaporulatnak egy dupla ekkora akváriumot.

Még egy apróság, a rajhalak ha megszokták a helyet akkor nem igazán maradnak “rajban”. Szétszóródnak kisebb-nagyobb csapatokra, nem maradnak egy nagy “halfelhőként” egyben (kivéve a petitellákat, de velük nincs még tapasztalatom, nem tudom ,hogy ténylegesen tartják-e a rajformát). Ezt csak azért írom ,hogy aztán ne arra számíst ,hogy a halak fajonként heringek módjára együtt úsznak, ennek ellenére fontos a létszám ami átlagosan minimum 6-12 halat jelent fajtól függően.


Összeségében lehetne mondjuk egy pár vagy hárem gurámi felülre. Közép tájt 1 vagy 2 békés rajhal. Alulra valamilyen passzív talajlakó. Ne legyen túl sok faj ugyan abban a vízrétegben, ajánlott a rétegezett elosztás.

2020. okt. 6. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Voltam halas boltban, még nem vettem semmit, de már van elképzelésem:

Gyöngygurámi:1 hím 2 nőstény

Ékfoltos razbóra mondjuk 10-12db

Burmai csík:6-7db


Az 1200l/h külső szűrő tényleg kevés lesz? És ha kiegészítem egy belsővel úgy jó?

2020. okt. 6. 20:33
 7/16 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Ez a hal-összeállítás szerintem működőképes lesz. Mindegyik faj ázsiai (még ha nem is ugyan onnan, de ázsia), ami szintén jó dolog.

Növényzet s dekor terén legyenek felszínen úszó, lebegő, felszínig növő növények is. Az előtérben hagyj úszóteret. Aljzatnak finom szemű homok vagy apróbb kavics legyen (gondolom most nem valami érdes zúzalék van). Dekorálhatod faágakkal, levelekkel az akvát.


A szűrőnél nem csak a l/h számít hanem a szűrőanyag térfogata s az áramlás miután beért a szűrő. Az a 1200 l/h jobbára fele se lesz ha rendesen beérik a szűrő. Szerintem mindenképp meg kell segíteni egy belsővel vagy powerhead-el.

Illetve akvaméretnél azt kell nézni ,hogy a gyári ajánlás alsó határa számít, pl: xy szűrő gyári ajánlása 60-120 liter akkor az 60 litert visz.

2020. okt. 6. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
Az a baj hogy ez a szűrő nem lesz elég. Mármint had magyarázzam. Elég arra, hogy a halaidnak ne legyen semmi bajuk. De ha ennyi marad a fényed, az nagyon fogja stimulálni az algákat és mivel ez a szűrő képtelen teljesen ammóniamentesen tartani a vized, kombinálva a tápozással valószínű hogy lealgásodsz. És nem csak szép zöld algák vannak hanem ocsmány ecset meg agancs meg stb. De ha csökkentesz a fényerődön, és ahhoz megfelelő növényeket választasz, akkor elég egy powerhead is. Olyan 0,3-0,4 w/l talán működhet.
2020. okt. 6. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Milyen növényeid vannak?
2020. okt. 6. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Elírtam, nem 1200, hanem 1400l/h a szűrő, 9 literes a vödör, van benne 4db szivacstábla, meg raktam bele 3L siporaxot, meg perlont a tetejére. Amúgy max. 400 liter ennyi a gyári ajánlás. Néztem atman powerheadet 20x10x10 szivacshasábbal 6-7000ft, lehet veszek még hozzá egy ilyet kisegítésnek. Ezt hova tegyem majd??

Növenyek: Valisneria, indiai vizicsillag, tüskés hínár, anubias nana. Előtérben hm(gyöngyös iszapvirág), es egy másik hasonló nem emlékszem a nevére.

Ja és kimaradt, tf macro és micro tápot adagolok nekik a gyári ajánlás szerint. Heti 30% vizet cserélek. Ma vagy holnap megveszem a gurámikat, jövő héten meg a többit is.

2020. okt. 7. 06:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!