Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Prémium szűrőanyagok vs...

Prémium szűrőanyagok vs szivacs. Mi az igazság?

Figyelt kérdés

Tényleg olyan jók a drága prémium szűrőanyagok (pl. Sera siporax, seachem matrix...), Vagy inkább marketing az egész?

A facebookos akvarista csoportokban a tapasztalt, idősebb akvaristák a szivacsra esküsznek, sokan viszont azt állítják, hogy csak fizikai szűrésre jók. Mi történne, ha a külső szűrőből kiszedném a siporaxot, és jól megtölteném kockára vágott szivaccsal? Vagy mi a helyzet a lávakővel?



2020. okt. 26. 07:22
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Még annyit tennék hozzá, hogy egy új külső szűrőnél a szivacs 3 hét után már teli volt ilyen nyálkás trutymóval, a siporaxot meg csak egész vékony barna réteg borította.
2020. okt. 26. 07:34
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

nekem 3 fiókos külső szűrőm volt, abban kombináltam 5 féle szűrőanyagot.

alsó fiókban kerámia gyűrűk voltak, a középsőben siporax, rajta egy durva szivacs, a felső fiókban meg krumpliszsák és afelett meg vatta. (alulról felfelé áramlik a víz ebben a rendszerben)

kiválóan működött így a szűrés.

én mindenképpen kombinálnám a szűőanyagokat. minél nagyobb felületen történjen a bilológiai szűrés!

a mechanikai szűrést pedig úgy kell csinálni, hogy az áramlás irányába egyre sűrűbb anyagokat kell tenni.

2020. okt. 26. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Zöldfülű Törpe ***** válasza:
100%

Régebben nagyon elvesztem én is a szűrő anyagok dzsungelében...most sem vagyok mindennel teljesen tisztában.

Biológiai, mechanikus, kémiai, kombinált....

Egyébként mindig azt mondják a legjobbnak, amit újonnan fedeznek fel....

Egy biztos, amit #1-es is leírt, hogy a szűrő anyagok kombinálásával lehet elérni a legjobb hatást.

Nekem egyébként a TM20+TM30+Substrat pro+perlon quartettel van tapasztalatom, tökéletesen bevált.

Amúgy a szivacson megjelent trutymó a bontóbaktériumok és a durvább szennyeződések együttese. A siporaxban nem tud a durvább szennyeződés megkapaszkodni, viszont porózus anyaga sokkal nagyobb felületet biztosít a baktériumoknak, mint a szivacs. Épp ezért kell a siprax elé szivacsot tenni.

Lávakőhöz nem volt még szerencsém se szűrőben, se az akváriumban, de tervezek betenni az újba zúzott lávakövet. Ebben is meg tudnak telepedni a bacik, és ha már itt tartunk, említést érdemel az aljzat is, mivel sokan hajlamosak megfeledkezni arról, hogy a megfelelő aljzat illetve szemcseméret nagyon fontos a bacik szempontból. A megfelelő aljzat ilyen részt vesz a biológiai szűrésben.

2020. okt. 26. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Zöldfülű Törpe ***** válasza:
100%
B*sszus, most olvasom vissza, hogy mit írtam...uccsó 2 mondat kicsit kesze-kusza, de remélem azért érthető 😂😂😂
2020. okt. 26. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

A nyálkás bacifilmréteg ott van a siponál is - már amennyiben tényleg az ugye és nem tömör kerámia - csak nem 3 mm-es formában hanem 0.03 mm-es formában (meg ne mérd! pocira csaptam ;). A lényeg, hogy jó a TM30-as is uerre a célra, régen is jó volt, most is az, a fauna telepítését kell ésszel csinálni.

A biológiai lebontásra tervezett szűrőanyagokat pedig meg kell védeni a rittyó nagy részétől, külső szűrőknél egy átgondolt mechanikus előszűrés kell, különben bármilyen drága cucc csak pénzkidobás.

A legnagyobb baciraktár viszont akkor is egy porózus talaj lesz.

2020. okt. 26. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Homok és apró szemű, kerek kavics, kb. 2-4mm átmérőjű keveréke a talaj, az jó lehet?
2020. okt. 26. 18:41
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Persze, hogy az, a kavicsos mix gátolja a tömörödést, oxigén jut a bacikhoz odalent. Árérték arányban nincs jobb egy standard akvába.
2020. okt. 26. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Ideillő olvasmány: [link]


Bár igaz, nem a prémium vs. szivacs a téma de talán van olyan cikk is.

2020. okt. 26. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Zöldfülű Törpe ***** válasza:
100%
Köszönöm szépen, érdekes cikk😊
2020. okt. 26. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Salx Narval ***** válasza:
100%
Én a magam részéről nem hiszem, hogy a biológiai szűrés tekintetében akkora szerepe lenne a mikroporózus anyagszerkezetnek, ez inkább a kémiai szűrésnél fontos. A tápanyagban és oxigénben gazdag áramló víz fontosabb a baciknak mint a nagy belső felület. Hiába áramlik a víz pl a szuperporozus kerámiagyűrűk között ha az csak a felületén megtelepedő bacikhoz jut el, arról nem is beszélve, hogy a belsőbb rétegekben esetleg megtelepedő bacik elhalt részecskéit nincs ami kimossa. Én a lazább szerkezetű anyagokat kedvelem és úgy vettem észre, hogy ezek semmivel nem rosszabbak, sőt öntisztulás terén jelentős előnyben vannak. Most mechanikai és kémiai szűrésem van ill némi biológiai is magában a talajban de régebben én is sokat kísérleteztem és arra jutottam, hogy a szivacs és a durvább szerkezetű természetes anyagok állják a sarat a szuper anyagokkal szemben. Csak egy egyszerű példa a kételkedőknek: Tegyetek egy tömör szivacsot a szűrőtökbe ami azért így is jóval lazább szerkezetű a szuper szűrőtölteteknél és mégsem fog átfolyni rajta szinte semmi. Ha felkockázod akkor ugyan az áramlás elindul de a belsejében ugyanúgy pangó víz lesz és egy idő után csak a felületén megtelepedő bacitelepek fognak megújulni. Nincs ez másképp a drága agyondicsért szuper tölteteknél sem.
2020. okt. 27. 04:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!