Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » 128 literes akváriumot szeretn...

128 literes akváriumot szeretnék. Mennyi, milyen halak? (Kezdő vagyok)

Figyelt kérdés
Szeretnék egy 128 literes akváriumot. Nyilván sokat olvasok a témában, véletlenül se szeretném "kínozni" A halakat. 10 db vörös neonra, 5 hím szivárványos guppira, 2 lány közönséges algaevőre (vagy ebből elég egy? Vagy szüksége van társra?) gondoltam. Emellé még szívesen tennék még olyan halat ami kicsit nagyobb méretű a guppiknál de nem rajhal tehát elég belőle 2-3. Az olvasottak alapján ennyi hal az ideális egy ekkora akváriumba. Szerintetek ez az összeállítás megfelelő lenne? Továbbá milyen szűrőre és fényre/ felszerelésre lenne szükség? Élő növényeket szeretnék bele. Próbálom magam képezni a témában de túl sok infó van a neten és nem akarok hülyeséget megvenni.

2020. nov. 1. 14:17
1 2
 1/13 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Ezeket az oldalakat ajánlom:

[link] , [link] , [link] , [link]


Nagyon jól teszed ,hogy előre kérdezel, követendő példa!

Én bíztatnálak biotóp vagy legalább is arra hajazó akvárium kialakítására. Ha a vörös neonok és algaevők (anci ?) már fix akkor adja magát egy Dél Amerikai vonal. Ebben az esetben én kihagynám a guppikat, ha nagyon ragaszkodsz hozzájuk akkor esetleg endler guppit próbálj, az mégis csak közelebb van Dél Amerikához. Ezek mellé mehetne egy raj páncélosharcsa alulra vagy egy csapat baltahasú lazac/ szekercelazac felülre. Az anci elvan magában, de természetesen tarthatsz többet. Arra figyelj ,hogy legyen mindkettőjüknek 1-2 bújója/ barlangja.

Ha nem ragaszkodsz a Dél Amerikai fajokhoz akkor valamilyen gurámi párt/ háremet ajánlok. Mondjuk méz vagy törpe gurámi, ők nem olyan nagyok de hajlamosak lehetnek a territorizálásra ezért más hasonló temperamentumú hal ne legyen illetve mivel labirintkopoltyúsok ezért mindenképp fedett akva kell.


Az ,hogy milyen fény kell az attól függ mit akarsz kezdeni. Ha csak egyszerű növényzetet akarsz akkor elég megközelítőleg közepes fény. Ez w/ l-ben megadva (watt osztva liter) kb 0,4-0,5 w/l. Ugyan ez lumenben 20-40 lm/l. Színhőmérsékletre kb 6.000-6.500 kelvinesek szoktak beválni. Tehát a 860, 865, 960, 965 jelzésű fénycsövek a jók. De ez egy elég összetett téma :/.


Szűrőből én azt ajánlom ,hogy külső+belső kombót használj. Külsőből olyat keress aminek a gyári ajánlás alsó! határa kb 120-130 literes akvárium. Belsőből olyan 1000 l/h körüli szabályozható lenne jó. Itt az a lényeg ,hogy a biológiai szűrés oroszlánrészét a külső végzi, de ha az beérik akkor alig lesz nyomása ezért az áramlat nagyjáért a belső felel.

2020. nov. 1. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kedves válaszod!

Nagyon hasznos volt, mindenképpen figyelmbe veszem a tanácsaidat! Szivárványos guppikat szeretnék mindenképpen. Mellé milyen halakat ajánlanál?

2020. nov. 1. 20:27
 3/13 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Ha mindenképp maradnak a guppik akkor szerintem gondold újra az egészet és inkább egy Közép Amerikai biotóp jelleget alakíts ki. Viszont szifó és molly féleségeket nem ajánlok mert azok igaz ,hogy ugyan úgy közép amerikai elevenszülők mint a guppi de nagyobbak, más alkatúak és megcsipkedhetik a guppi fátyolos úszóit. Egyébként együtt jól mutatnak a nagyobb elevenszülők. Szivárványos mellé leginkább endler guppi passzol, esetleg platti. Mindegyikből rengeteg szín és formaváltozat létezik. Lehetne keményebb vizet bíró corydoras-okból rakni egy rajt (pl: foltos-, kékpajzsos-, narancsúszójú-, panda páncélosharcsa), csak ,hogy ne legyen túl sok vízközt úszó hal bár ezzel kicsit belerondítanánk a “csak közép amerikai” vonalba. Az elevenszülős akvák jellemzően kemény vizűek s ennél fogva enyhén lúgosak de bőven jó a csapvíz. Kissé sósak is (brakkvíz) de ez is elhanyagolható ha lesznek cory-k. Dús növényzet mindenképp legyen. Létszámban ha szivárványos guppi+endler guppi

+egy raj corydorasban gondolkodunk akkor szerintem mehet 10-12-14 a két guppiból s 8-10 cory. Viszont ez így csak erre a 3 fajra értem, ha akarsz ancikat is akkor értelemszerűen visszább kell venni a létszámot kb 10-10 guppi, 8 cory s 2 anci vörös neonok nélkül. Döntsd el ,hogy mi az amit mindenképp szeretnél s megpróbáljuk összecsiszolni a dolgokat.

2020. nov. 1. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi a segítséget! Megnéztem a törpe gurámit és nagyon tetszik. Melléjük milyen halak lehetnek jó választás? Valami kisebb méretű rajhal? Továbbá annyi a változás, hogy végül 110es lesz az akvarium. De gondolom ez csak annyiban jelent változást, hogy mindenből kicsit kevesebbet kell bele rakni majd.
2020. nov. 2. 10:54
 5/13 A kérdező kommentje:
Viszont arról senki se ír, hogy mit kezdenek a szaporulattal? Én nem nagyon tudnám hova elhelyezni őket. A törpe gurámi esetén lehet csak egy neműeket tartani? Vagy ők nem szaporodnak olyan konnyeden?
2020. nov. 2. 11:25
 6/13 A kérdező kommentje:
A gurámik (3-4 db) mellé mehetne 10 ékfoltos razbóra? Hogyha ezen a vonalon haladunk tovább milyen algaevő lenne optimális?
2020. nov. 2. 12:04
 7/13 Tevenyereggyarto ***** válasza:

A szaporulat legfeljebb a guppik esetében okozna gondot, ezért ajánlott csak hímeket tartani.


Törpe gurámi mellé mehetnek a razbórák. Viszont ázsiai algaevő nem nagyon van ami ideillene. A leggyakoribb a törpe szívóharcsa és a palacsinta algázók de ezek hűvösebb, gyors folyású patakokból származnak. Talajlakókból talán a párduccsík lenne jó, de ő nem algaevő. Amúgy miért ragaszkodsz az algaevőkhöz ? Nem ők fogják algamentesen tartani az akváriumot :D. Sőt, sokuk csak fiatalon eszik algát, utána alig vagy egyáltalán nem. Alga ellen a legjobb a fejlődő növényzet és a vízben levő tápanyagok, ásványi anyagok meg egyebek egyensúlya.


Tehát ázsiai vonalon lenne 3-4 törpe gurámi (1 hím, 2-3 nőstény), 10 ékfoltos razbóra és mondjuk 5-6 párduccsík. Viszont így nem lesznek guppik :/. Ez a rossz abban ha többféle hal is tetszik de csak egy akváriumod van, valamit valamiért. Persze lehetne azt ,hogy csinálsz egy önlesztett vegyes salátát gurámival, guppival s ancival, talán be lehet lőni úgy a vízértékeket ,hogy egyik se szenvedjen nagyon (bár ennél a felállásnál esélyes ,hogy a gurámik megcsipkedik a guppik úszóit) de az akvarisztika nem erről szól. A továbbiakban szerintem döntsük el ,hogy mi az amit mindenképp tartani szeretnél. Továbbra is bíztatlak legalább egy földrészről származó halak együtt tartását, még ha sokaknál a mai tenyészetek életükben nem találkoztak a saját szülőföldjükkel.

2020. nov. 2. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
A guppikat elengedtem. Nem muszáj algaevő csak vmi olyat akarok ami az aljzaton el, hogy ne minden hal közepén mozogjon. Azt hittem, hogy nagy részben az algaevok ezek de lehet hibás kovetkeztetest voltam le:D Ez az ázsiai vonal jobban tetszik. Néztem én is ezeket a csíkokat, de bevallom annyira nem vagyok oda értük főleg hogy ejszakai halak. Nem tudom amúgy mennyit mozognak nappal. Valami más opció nincs az aljzatra? Ezek a kis harcsafelek jobban tetszettek csak az ázsiai vonalon mozogva nem igazán talalok. :( A gurámi és a razbora biztos a többit már elengedtem. Ez a vonal jobban tetszik. Ehhez szeretnék még valami aljzaton elot, csak nem találok megfelelot. :(
2020. nov. 2. 16:31
 9/13 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Igen, az algaevők is talajlakók. Meg úgy általában a harcsák és a csíkok talajlakók. Ha “kis harcsák” alatt a corydoras-okra gondolsz akkor belőlük tudtommal nincs ázsiai mert dél amerikai halak. Ázsiai talajlakók ami szóba jöhet leginkább kisebb csíkok. Ami ázsiai harcsa az általában nagydarab s a szája is az (megeszi ami belefér), pl: cápaharcsa, békaharcsa stb. Illetve vannak üvegharcsák, őket nem ismerem annyira. Csíkokból is van nem kevés nagydarab, de ez talán a halszerűeknél jellemző (pl: öves díszcsík, pakisztáni díszcsík). A kígyószerű csíkok általában kisebbek, kb 10 centi körüliek (pl: párduccsík, csokicsík). Ha jól érzik magukat akkor nappal is fel-fel bukkannak, de alapjáraton éjszakai halak. Nálam van egy csokicsík pár hete. Azért van egyedül mert csak ő maradt a kereskedésben, már hónapok óta ott volt, megsajnáltam s elhoztam. Hamar megkapta a helyét pár kő meg fa között. Általában egész nap ott van, ritkán jön elő. Talán ha lennének társai felbátorodna.

Szóval minden esetre ázsiai vonalon, ekkora akváriumba ilyen halak mellé én a párduccsíkot vagy más hasonló csíkot ajánlom. Szerintem amúgy nagyon különleges, jópofa halak. Lehet nem ők lesznek a legaktívabb halak, de biotóp jelleget követve ők passzolnak a legjobban ide.

2020. nov. 2. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm :) Még sok dolgom van az akváriummal, ameddig halak kerülnek bele. Úgyhogy most gondolatban egyenlőre maradnak a törpe gurámiknal és razbóráknal. Aztán majd ha oda jutok végig nézem mégegyszer, hogy mik a lehetőségek. Szeretnék élő növényeket. Esetleg tudnál valami tippet adni? Ezzel kapcsolatban is sok infót olvastam, de nekem ezek a tapoldatok még stb még elég kínaiak nem teljesen értem még. Persze ha, nem érsz rá nekem itt kiseloadasokat tartani teljesen megértem. Az eddigi segitsegert is hálás vagyok :)
2020. nov. 3. 09:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!