Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Így jól takarítottam ki az akvát?

Így jól takarítottam ki az akvát?

Figyelt kérdés

Mindenhol azt olvasom, hogy nem szabad 100%-osan kicserélni a vizet, max évente egyszer. Ez egy 50 literes, most havi "nagytakarítást" csináltam. Kiszedtem mindent, dekort, növényt, halakat is, hogy ne stesszeljem őket. Szűrő szivacsot kimostam a leszívott vízben. Kb felét leszívtam a víznek, kiporszívóztam a kavicsot, ecetes rongyal lesikáltam a vízkövet, körömkefével megsúroltam a dekorokat.

Előkészített vízzel töltöttem fel újból, de rettenetesen felkavarta a maradék koszt a kavicsok közül. Híg tea színe lett a víznek. Elég sok csigaürülék maradt.


Ki kellett volna szednem a kavicsokat is és átmosnom, aztán úgy leszívnom a felét? Ilyen volt a víz feltöltés után. Ez másnapra kitisztult, de elbizonytalanodtam, hogy jól csináltam-e.


y5g3ibbw5txa6203i1u7.jpg

[link]



[link]



2020. nov. 22. 13:13
 1/8 anonim ***** válasza:
78%

Hát a kavicsos aljzat sajna ilyen, a zavarosság egy része újra leülepszik, egy részét kiszűri a szűrő. Mondanám, hogy ajánlok sóderes aljzatot, azt talajporszívóval nagyon hatékonyan lehet tisztítani. Egyébként mindent jól csináltál, ha a növények cserepesek/kaspósak, akkor egyszerű is kivenni őket, erre sóderes aljzat esetén beültetett növényeknél nincs lehetőség.


Annyi még, a halaknak nem tudom mi lehet a stresszesebb, ha kiveszed őket, vagy ha bent maradnak míg te a medencében matatsz, én sosem veszem ki őket, annyira megszokták a porszívózást, hogy nem hajlandóak arrébb sem menni a kezemtől. Az ujjamra meg ráülnek közben a garnélák. Szerintem nem izgulják túl a dolgot.

2020. nov. 22. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
83%

Hát nem.


Alapból szerencsétlen aljzat választás, mert megül benne a mulm, nem csak a csigaürülék, a halszar is. Meg mindenféle maradvány, és szépen rohad magának.

1-2 mm-es szemcsenagyságú homok azért jobb, mert sokkal tömörebb, a fizikai szennyeződés legnagyobb része a tetején marad, így könnyebb tőle megszabadulni.


A másik , hogy ez egy akvárium, nem patika. Nem kell fullra letisztítani mindent, egy akvárium a természetből kiragadott kis részlet...úgy is mondhatnám, másolás, beillesztés. :)


A következő, hogy még mindig túl nagy a "változás". Se a 100%, se az 50% nem jó.

Stabilitásra kell törekedni. Ha kimosod az aljzatot, ne mosd ki a szűrőt. Ha nem áll fenn vészhelyzet, mindig csak aprókat módosíts.

A halak élőhelye nem olyan, mint a lakásod húsvétkor, hogy nagytakarítás kelljen. Egyensúly kell, nem nagytakarítás.

Kordában tartás, határértékek alatt tartása, szinten tartás.

(most nem megyek bele "pancsometriába" mit mire értek, a lényeg, hogy állandó jó vízparaméterek elérése a cél, nem hullámzó minőségű élettér)


Első körben mindenképpen érdemes lenne energiát fektetni az aljzat praktikusabbra cserélésére, mert ezzel elég sok meló van.

Ha hasonló "legolcsóbb legegyszerűbb" megoldást akarsz, akkor 1-3 mm-es kvarchomok, minél sötétebb, annál jobb.


A "takarítás" meg úgy néz ki egészséges esetben (ez azt jelenti, hogy egészséges állat létszám, megfelelő kapacitású szűrés mellett!!!)

hogy 50 liternél mondjuk heti 2x15 % vízcsere, esetleg ha nagyon beállt stabil a rendszer, akkor heti 1x30%, és minden vízcserét aljzatporszívózással kell leszívni.

Nem 1-1 nagytakarítással kell megváltani a világot. egy szinten tartással elejét kell venni annak, hogy elkoszolódjon az akvárium.

2020. nov. 22. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

...meg az algát néha letörlöd az üvegről. És ennyi.


Ilyet, hogy kipakolod a halakat, meg súrolod a köveket... hát kb 3 évente.

Ha egészséges arányban van az említett állta létszám (vízterhelés) és szűrőkapacitás.

2020. nov. 22. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
*állat
2020. nov. 22. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Ezért is jobb ha az aljzat kb 0,5-3 mm körüli, abban nem ül meg így a mulm. Egyébként jól csináltad amit csináltál, de tényleg felesleges nagyobb rendszerességgel így szétpakolni. Elég ha a részleges vízcserék mellett legalább heti 1x talajporszívózól. Ha nincs túltelepítve az akvárium és hozzáillő szűrő van akkor nem lesz zavaróan sok mulm.

Amúgy szerintem amikor így szétszedődik az akva akkor jobb kiszedni a halakat (az akváriumból való vízben feltöltött, lehetőleg félárnyékos helyen levő szűrővel vagy levegőztetővel ellátott ideiglenes akváriumba), de csak a vízcserék és porszívózás miatt én sem szedem ki, az nem stresszeli őket úgy mintha szétszedném az egészet s ők benne maradnának.

2020. nov. 22. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

...

" 100%-osan kicserélni a vizet, max évente egyszer."


Ilyet se évente, se akármennyi időnként, soha nem szabad csinálni!

Valami brutális katasztrófa esetén létezik teljes restart, de akkora már kb minden kipusztul az aksiból, vagy minden halálra van ítélve, ezért, minden mindegy alapon megléphető egy ilyen döntés.

Minden más esetben ez igen nagy hiba lenne!

2020. nov. 22. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

#2, természetesen minden héten csinálok részlegest, de mivel útban vannak a dekorok, így a nagytakarításnál ki kell szednem őket. Pl a fa alá nem tudok benyúlni, a növények körül se tudom olyan alaposan.


Amúgy köszi a válaszokat :)

2020. nov. 22. 16:31
 8/8 medvemorzsa ***** válasza:

Soha nem szabad úgynevezett nagytakarítást rendezni, sem pedig növényirtást,

mindig folyamatosan kell fenntartani a rendet. Ezt a halak is megszokják,

és nem stresszelnek. Ha elkerülhetetlen hogy durván felkavarodjon a víz,

csakis akkor szabad ill. muszáj kifogni a halakat, de ez durva beavatkozás.

2020. nov. 26. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!