Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mitől halnak meg a halaim?Kezd...

Mitől halnak meg a halaim?Kezdö akvarisztikus vagyok,60literes az akvárium.Kikértük a kisállatboltban a tanácsokat,kitakarítottuk,vettünk szumátrai márnákat(kezdöknek),de vmi nem stimmel,már a 3.hal halt meg.Van szűrő,levegőztetö,fütö.

Figyelt kérdés

2021. jan. 1. 09:48
1 2 3
 11/28 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#10


“Halakról, meg etetésről ráérünk egy hónap múlva beszélgetni, kémhatásról meg jövőre.”


Jogos. Én már úgy álltam hozza ,hogy ez elméletben egy nulláról indult aksi mert a sumik (és valszeg’ a többi hal) sorsa már eldőlt, vagy elajándékozza vagy elpusztulnak de maradni nem maradhatnak.

Mindegy, némi infót s elég megbízható oldalakat kapott a Kérdező, innentől az ő dolga ,hogy mit kezd velük.

2021. jan. 1. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
Igen, az eddigi válaszokban tulajdonképpen minden benne van.
2021. jan. 1. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 A kérdező kommentje:
Ok,strácok!Köszi a válsszokat!Nem szoktam ide irogatni,azért írtam privátba,mert még ehhez sem értek!Sikeresen elvettétek a kedvemet mindentöl!Jó halazást és puszi nektek!
2021. jan. 1. 17:16
 14/28 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

A legutolsó dolog amit szerettem volna elérni a válaszaimmal az az ,hogy elvegyem a kedved. Az akvarisztika egy baromi gyönyörű és sokrétű/ sokfele elágazó hobbi de mint ahogy mindenhez úgy ehez is kell nem kevés lexikális (és a kezdő szinten túl gyakorlati) tudás. És mivel élőlényekről van szó ezért a játékszabályokat a természet diktálja, mi csak hozza igazodunk.

Tudom ,hogy az elején sok a kudarc és az ember sokmindent rosszul csinál (mint ahogy szinte mindig mindenben). De ez még ne vegye el a kedved, ez mondhatni természetes. Továbbra én is és szerintem a többiek is szívesen segítünk ,hogy te is gyönyörködve tekints az akváriumodra. Persze ha úgy érzed ez nem neked való akkor nem kell erőltetni, megértem.

Kb 8-10 éve én még rosszabbúl kezdtem: kis 25 liter körüli aksi, szivacsszűrő, műnövény, itt-ott színezett kavics s asszem 10 darab 5 féle hal, 2-2 mindegyikből (ilyenek ,hogy guppi, platti, betta, valamilyen pontylazacok, vitorlás tehát abszolút arclekaparóan borzalmas). Persze mindezt a kedves eladó tanácsai alapján. Kénytelen voltam hamar belátni ,hogy ez így nagyon nem jó s akarva-akaratlanúl fejlesszem magam, pedig nekem is elment a kedvem az egésztől, amúgy sem vagyok az a “küzdő/ törtető/ pozitív” típus. Azóta ez csaknem a kedvenc s egyetlen hobbim. Igaz, még mindig max haladó vagyok s sokmindent nem vagy csak felületesen tudok, de na, haladok.

Szóval ezt csak azért írom ,hogy lásd ,hogy akik itt pofáznak jobbra-balra azok közül is akad olyan aki annak idején még rosszabbúl indított.

2021. jan. 1. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 A kérdező kommentje:

KÖSSSZZZZ!!!!AKKOR VAN REMÉNY... :p) próbàlkozok,és igen,fejlődőképes vagyok...nincsenek 000ezreim,hogy egy hiper-szuper 200literest minden kütyüvel beàllítsak... de soha nem lehet tudni,hogy hovà fejlődök.. :p) most ez van...sajnálom,hogy az ipse márnákat ajánlott..de már itt vannak.Nem szeretném Őket vissza vinni..ha csak nem abszolúte állatkínzás!Igen,elszúrtam,agyon pucoltuk,nem raktunk bele klórmentesítöt,hideg volt a víz,sajnálom!

Akkor különben milyen hsl vsló egy 60literesbe??

2021. jan. 1. 18:09
 16/28 anonim ***** válasza:

A szumik szét fogják verni egymást ennyien, és ekkora helyen. Stresszes környezet, ez alapból magával hozza a gyenge immunrendszert, emiatt betegesek lesznek, minden elkapnak, minden más halat is megfertőznek.

Nem poénból mondjuk, hogy nem tarthatóak ekkora helyen.

Itt egy másik kérdés ekkora akváriumokról, oda illő halakkal:

https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..

2021. jan. 1. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 A kérdező kommentje:
Atya-gatya..nagyon köszi...nekem erre nem lesz időm,nem tudok lerakni egy gyorstalpaló egyetemi képzést...Akkor most kidobtam az ablakon 15ezret,plussz vigyem vissza a halakat,az akváriumot meg dobjam a szelektívbe...Szomorú...
2021. jan. 1. 18:59
 18/28 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Meg lehet csinálni olcsón is de nyilván azért itt-ott oda kell tenni. Például a szűrésen nem szabad spórolni. Ott azt érdemes nézni ,hogy mennyit buksz ha rossz, nem azt ,hogy mennyibe kerül.


Nade, akkor most ott vagyunk ,hogy van egy 60 literes akva. Ez így jó kezdő méret (annak én 60-80 litert szoktam ajánlani, szóval ez eddig oké). Sajnos a sumik nem maradhatnak, így amíg ott vannak addig él a két naponta ~20% vízcsere.

Utána jöhet minden a “nulláról”. Aljzatnak jó példáúl a rostált sóder, gyöngykavics stb s ezek keverékre. Kb 5 cm vastagságban.


Világításnak jó egy ~közepes erősség is, az alatt már megél pár gaz. Ez (elsősorban fénycsövek esetében) w/l-ben mérve 0,4-0,5 w/l (watt osztva liter). Tehát megközelítőleg 20-30w fény jó lehet. LED-eknél a watt annyira nem számít, ott a lument kell nézni ugyan így ami 20-40 lm/l legyen. Színhőmérsékletre 6.000-6.500 kelvin, azaz fénycsövekből a 860, 865, 960 vagy 965 jelzésűeket nézd.


Szűrés, általában van egy gyári tól-ig liter megadva, annak az alsó határa a mérvadó, pl: ha egy szűrő gyári ajánlása 60-120 liter akkor az ~60 litert visz. Ezért is lenne jó tudni ,hogy ami most van az mit tud.


Növényekből érdemes felszínen úszókat is használni, pl: békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha (ezek megtörik a fényt/ árnyékolnak és így biztonságérzetet ad a majdani halaknak). És hínárféléket meg hasonlókat, pl: kocsánynélküli ambúlia, érdes tócsagaz, argentín átokhínár, indiai vizicsillag stb. Vegyesen lassú növésűekkel mint az anubias-ok, gömbmoha s egyéb mohafélék. Ami még szóba jöhet azok a cryptocoryne-félék és valiznéria. Ezeknek van ,hogy tápozás sem kell, esetleg a haltrágya mellé egy kálium+mikroelemes növénytáp (pl: TF planter, Tetra PlantaMin, Easy Life Profito stb) amit a gyári ajánlás felével kezdesz adagolni napokra lebontva (már ha kell).


Mindenről találsz részletesebb leírást az ajánlott oldalakon. Csak nyugodtan, nem kell kapkodni s mindent egyből akarni megérteni mert annak az lesz a vége ,hogy előtted egy nagy infóhalmaz aminek a zöme számodra csak “zaj”.


MAJD pár hét-hónap múlva ha van egy beállt akváriumod, növényekkel, összepasszoló technikával meg mindennel akkor beszélhetünk halakról. Éppen ezért egyelőre halat még nem ajánlok.

2021. jan. 1. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 A kérdező kommentje:
Oki,köszi!Ha maradnak a márnák mi lesz a vége?Van 2 öreg algaevő(nem tudom a latin nevét.. :),meg 2 pici nemtom harcsa..A márnák mindent kinyirnsk majd egymást??Vagy mi??
2021. jan. 1. 19:16
 20/28 Tevenyereggyarto ***** válasza:

A szumátrai egy baromi aktív és csipkelődős hal, az az egyik legjobb nekik ha minimum 100-120 literben vannak legalább 10-en. Így 6-on szűk helyen stresszesek lesznek (valszeg’ már azok :/) amitől legyengül az immunrendszerük ami a halbetegséged zömének a melegágya. Ahogy egy legyengül köztük a többi nagy eséllyel szétszedi. Szóval hosszútávon ekkora helyen sajna reszeltek nekik. Sok más hal van aminek elég egy 60 literes, de a sumi nincs köztük.

Egyébként van egy-két hozza hasonló hal, ilyen például az ötsávos díszmárna (Desmopuntius pentazona) is ami békésebb hal. Igaz, neki is kell legalább 100 liter.


Egyébként az ajánlott oldalakon ki tudod keresni a harcsákat is. Az is fontos lenne. Nem muszáj a latin nevüket (azt én is sokszor csak kimásolom, nem tudom fejből) jó a magyar is.

2021. jan. 1. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!